Autor Wątek: Gamy i pasaże  (Przeczytany 12249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline emeryt

Odp: Gamy i pasaże
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Czerwiec 2018, 20:49 »
Palcowanie pasaży proponuję stosować zróżnicowane a nie jak proponujesz dlatego, że pasaż to należy traktować jak stały element gry w piłce nożnej. Często może się pojawiać w utworze w takiej konfiguracji, że zalecane przez Cibie palcowanie może być bardzo trudne albo nawet niewykonalne. Dlatego alternatywnie warto grać pasaże z użyciem pierwszego palca na czarnych klawiszach.

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Czerwiec 2018, 21:46 »
Zwróć uwagę, że nigdzie nie napisałem, że uważam to za jedyny słuszny sposób. Jest to przykładowe palcowanie.

Ja też uważam, że warto znać różne sposoby i szkoły, wybierając z nich to, co pasuje najlepiej w danym kontekście. Porównując palcowanie tych samych skal, czy pasaży, podane w różnych szkołach, znajdziemy zarówno elementy wspólne, jak i różne podejścia.

Offline emeryt

« Odpowiedź #17 dnia: 02 Czerwiec 2018, 07:00 »
Powstało nieporozumienie. Mój ostatni post kierowany był do SamMuz. To z nim chciałem się podzielić swoją opinią na temat palcowania pasaży.

Offline PanSzczepan

• **
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Czerwiec 2018, 11:21 »
Masz rację SamMuz, drugi przewrót gra się łatwiej 4 palcem, ale trzeci przewrót wygodniej jest 3 palcem (przynajmniej dla mnie).

Właśnie takiego czegoś szukałem Marcel, dzięki.  :)

Offline SamMuz

« Odpowiedź #19 dnia: 03 Czerwiec 2018, 11:50 »
Palcowanie pasaży proponuję stosować zróżnicowane a nie jak proponujesz dlatego, że pasaż to należy traktować jak stały element gry w piłce nożnej. Często może się pojawiać w utworze w takiej konfiguracji, że zalecane przez Cibie palcowanie może być bardzo trudne albo nawet niewykonalne. Dlatego alternatywnie warto grać pasaże z użyciem pierwszego palca na czarnych klawiszach.

Ja mam takie samo zdanie. Moja propozycja to właściwie informacja, jak ja to gram i jak mnie jest wygodniej, ale problem palcowania jest ściśle związany z konkretnymi wymaganiami danego następstwa dźwięków. Palcowanie gam i pasaży to tylko abecadło klawiszowca.

Zauważmy, że PanSzczepan poruszył jeszcze problem palcowania pasaży czterodźwięków jak C6, itp.
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwiec 2018, 11:54 wysłana przez SamMuz »

Offline PanSzczepan

• **
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Czerwiec 2018, 18:00 »
Zauważmy, że PanSzczepan poruszył jeszcze problem palcowania pasaży czterodźwięków jak C6, itp.

Jak właśnie grać taki pasaż przez dwie oktawy? Czy takich pasaży przez dwie się nie ćwiczy?

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Czerwiec 2018, 18:16 »
Ćwiczy się. Jeżeli pasaż z danym akordem dur, czy moll, grasz przez dwie oktawy palcowaniem 1,2,3,1,2,3,5, to ten sam akord z dodaną sekstą graj 1,2,3,4,1,2,3,4,5

np.:

C-dur: C, E, G, c, e, g, c'
palce: 1, 2, 3, 1, 2, 3, 5
       ------------------->
        ćwiczmy w górę i w dół
       <-------------------   

C6: C, E, G, A, c, e, g, a, c'
palce: 1, 2, 3, 4, 1, 2, 3, 4, 5
       ------------------------>
        ćwiczmy w górę i w dół
       <------------------------