Autor Wątek: Akordeony z życiem tzn. kolorem  (Przeczytany 368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kasparov

• VIP
Akordeony z życiem tzn. kolorem
« 06 sty 2022, 18:37 »
Dawno, dawno temu akordeony, harmonie były bogato zdobione. Później producenci oddalili się od tego rodzaju ozdób. Poniżej aktualna seria Latino Hohnera. Model Anacleto. Podobno jest możliwość bardzo dużej personalizacji kolorów.

https://www.youtube.com/watch?v=7t0wgavfueY

Offline Arkadiusz15

Odp: Akordeony z życiem tzn. kolorem
« Odpowiedź #1, 07 sty 2022, 10:43 »
Podobnie potrafił zdobić Fantini, można było zamówić wybrany styl i kolor zdobień, prawie jubilerska robota. Jak ktoś lubi, to jest w czym wybrać, niestety już tylko z wtórnego rynku...

Offline ElektroHarmonia

« Odpowiedź #2, 07 sty 2022, 11:37 »
Osobiście nie potrafię zrozumieć idei zdobienia akordeonu ale tak jak byłem na festiwalu kapel i śpiewaków ludowych który się odbywa w Kazimierzu Dolnym to się sporo napatrzyłem na bogato zdobione harmonie (na festiwal nie można pojechać z akordeonem) ale w tym czasie do Kazimierza przyjeżdżali ludzie i często widywałem tam masę perłową na klawiszach oraz klawiatury księżycowe (tak akordeony z klawiaturą piano) Widziałem w życiu wiele akordeonów i fabrycznie Horh zdobił takimi kryształkami i to dość dawny trend modowy właśnie kryształki i przesyt masy perłowej na każdym elemencie
Ale nie zapominajmy o tym że harmonie właśnie były malowane ręcznie i z tego co zauważyłem dominowały motywy kwiatowe a czasami na harmoniach były namalowane kłosy zbóż i najczęściej te kryształki były właśnie wplecione w te  motywy

Kiedyś produkowane sprzęty były dziełami sztuki ale wiadomo za tym szła cena która była ogromna nawet dzisiaj jeśli ktoś chce napis ze swoim nazwiskiem to musi szelesnąć kasą

Moje akordeony  są raczej w przeciętnych barwach ,jednak jeśli ktoś lubi ozdoby i świecidełka to ma trochę inne spojrzenie na to niż ja

Offline Kasparov

• VIP
« Odpowiedź #3, 07 sty 2022, 13:05 »
Zdobienie ma na celu podniesienie wizualnych walorów estetycznych instrumentu. Akordeonista idąc grać może się pochwalić nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też akordeonem: perłowa klawiatura, ciekawe wzory na galeryjce, różnego rodzaju ornamenty wykonywane ręcznie, wstęgi, ukwiecenia, szlaczki, strzałki, krzyżyki, brokaty, kryształki itp. rzeczy według fantazji zdobnika :)

Myślę, że to się ludziom bardzo podobało. Myślę też, że dekoracja odpowiednio podnosiła cenę instrumentu, a w końcu to gra akordeon, a nie jego upiększenie. Chyba z czasem powoli rezygnowano z bogatych zdobień na rzecz niższej ceny i krótszego czasu produkcji.

Poniżej przykład z naszego podwórka, marki J. Borucki, po odświeżeniu:

https://i.imgur.com/PVFANyy.jpg

https://i.imgur.com/UIc1SiZ.jpg

A tutaj podobny model przed serwisem:
http://forum.akordeonowe.pl/naprawa-akordeonow/harmonia-borucki/

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
« Odpowiedź #4, 07 sty 2022, 17:05 »
(na festiwal nie można pojechać z akordeonem)

ciekawe jak jest w Niemczech na festiwalach, czy też mają takie restrykcje co do instrumentu, że tylko heligonka, to tak na prawdę z Rosyjskim bajanem mogę śmiało występować, różnica taka że są guziki, a nie spiłowane klawisze.
« Ostatnia zmiana: 07 sty 2022, 17:24 wysłana przez Voiko »

Offline ElektroHarmonia

« Odpowiedź #5, 08 sty 2022, 22:37 »
Voiko nie mam pojęcia jak jest w Niemczech choć w sumie tam akordeony były wcześniej popularne niż w Polsce
z Rosyjskim bajanem mogę śmiało występować
Pytałem się jednego z organizatorów i usłyszałem że ma być tak jak 100 lat temu i im starsza harmonia tym lepiej oceniana  zwłaszcza jak miała 24-basy a z ruskim bayanem by przez eliminacje by nie puścili ale dopuszczają składaki  jeśli mają kwadraciastą 3 rzędową klawiaturę B i ma mieć gryf stopniowy a przypiłowanie ruskich guzików nie spełnia norm  musi być tak ta moja harmonia to też składak a przy okazji tematu to zobaczcie jak biednie zdobiona jest, dobrze że brzmieniem nadrabia i jakie solidne listwy metalowe ma jako wzmocnienia

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
« Odpowiedź #6, 09 sty 2022, 08:49 »
to festiwal powinien się nazywać "festiwal harmonii" rozumiem idee, ale za kilkadziesiąt lat mało kto będzie grał na harmonii, bo jest trudno dostępna i cena nie zachęca, mogę się mylić, a akordeon ten sam wynalazek, bo skoro można mieć basy z bajana a klawiaturę z tzw: "harmonii" to coś tu nie gra  ;) trochę się przypierniczam ;)   [akordeon]
« Ostatnia zmiana: 09 sty 2022, 09:27 wysłana przez Voiko »

Offline ElektroHarmonia

« Odpowiedź #7, 09 sty 2022, 10:53 »
Voiko To niestety prawda harmonie za jakiś czas wymrą i cena to też niestety prawda spora bo za wymienioną wyżej harmonię J.Borucki w sprawnym stanie  trzeba dać zdecydowanie więcej niż za akordeon z okresu szacunkowo wg. mnie to od 3 tyś w górę za dobrze grający egzemplarz

Właśnie z powodu powolnego wyginięcia za granie na 24-basach jest się lepiej ocenianym niż na 100 lub 120 basach, jednak słyszałem też że w końcu nadejdzie czas że będą dopuszczone sprzęty takie jak akordeon lub guziki jednak to nieprędko nastąpi.
Jednak wiadomo instrumenty się sypią serwisy nie chcą podejmować się napraw bo głośnice przyklejone na stałe albo nietypowa mechanika w basach albo klawiatura się zacina i trzeba ją od nowa robić bo się posypała, ale też głosy harmoniowe są trudno dostępne słyszałem kiedyś historię od jednego faceta co dał do oklejenia na nowo harmonię chyba właśnie Jędrycha i facet co oklejał podmienił głosy wszystkie! po czym nie odbierał telefonu (chyba numer zmienił) a rodzina wiecznie twierdziła że go w domu nie ma

Sam w sumie nie wiem na czym polega ten fenomen grania na festiwalu tylko na harmonii
Może to sposób na urzymanie w dobrym stanie jak największej liczby zabytków i antyków :D ;D

Offline Kasparov

• VIP
« Odpowiedź #8, 09 sty 2022, 12:38 »
(...) zobaczcie jak biednie zdobiona jest, dobrze że brzmieniem nadrabia i jakie solidne listwy metalowe ma jako wzmocnienia

Spójrz na to z drugiej strony:
- klawisze półtonowe są na przemian czarne i białe
- obudowa klawiatury ma falisty kształt
- na korpusie namalowano kwiecisty wzór z listkami, wstęgami i liniami wzdłuż miecha
- stronę basową również przyozdobiono ukwieceniem
- dwukolorowe guziki basowe z pewnym prostym wzorem
- niby zwykłe, ale jednak ciekawe wycięcie wzorku na galeryjce

Moim zdaniem ktoś dał maxa, by uatrakcyjnić harmonię tak, jak mógł w ówczesnych warunkach, gdy priorytetem miał być dźwięk.

A teraz wyobraź ją sobie bez tych rzeczy :)

Właśnie z powodu powolnego wyginięcia za granie na 24-basach jest się lepiej ocenianym niż na 100 lub 120 basach, jednak słyszałem też że w końcu nadejdzie czas że będą dopuszczone sprzęty takie jak akordeon lub guziki jednak to nieprędko nastąpi.
(...) Sam w sumie nie wiem na czym polega ten fenomen grania na festiwalu tylko na harmonii
Może to sposób na urzymanie w dobrym stanie jak największej liczby zabytków i antyków :D ;D

Wydaje mi się, że to tak, jak golenie brzytwą lub maszynką na żyletki w obecnych czasach maszynek systemowych i elektrycznych:
- pielęgnacja starej, zanikającej tradycji
- umiejętność grania na starych instrumentach
- specjalna atmosfera folkloru
- wspomnienia

Jest w tym coś fajnego :) lecz wydaje mi się, że hermetyczność festiwalu mogłaby się zmniejszyć na rzecz równie starych akordeonów, co na pewno zwiększyłoby jego popularność.

Offline ElektroHarmonia

« Odpowiedź #9, 09 sty 2022, 13:54 »
Kasparov Zgadzam się i w sumie nie pomyślałem o niej w ten sposób trochę zmieniłeś moje myślenie ale pokaże jeszcze jedną rzecz bo ma jeszcze 2 galeryjkę pod klawiaturą i ona jest z drewna a ta pierwsza to jest stal nierdzewna więc musiała być zmieniona najpewniej była kiedyś miedziana lub mosiężna ale się pewnie utleniła i ktoś zmienił

i tak jeśli chodzi o podtrzymanie folkloru to tego nie da się opisać to trzeba przeżyć, moim osobistym zdaniem to mogli by akordeony z księżycową klawiaturą dopuścić jeszcze a gdy i te wyginą ewentualnie warunkowo stare włoskie akordeony
Jednak jestem też zdania że pięciorzędówki absolutnie nie powinny być dopuszczone do festiwalu

I zapomniałem dopisać klawisz C jest CZARNY :D
« Ostatnia zmiana: 09 sty 2022, 13:59 wysłana przez ElektroHarmonia »