Ankieta

Nowych utworów uczę się

ze słuchu - nie znam nut lub znam je słabo
18 (27.7%)
z nut lub ze słuchu - gdy nie mogę znaleźć nut, to gram ze słuchu
36 (55.4%)
z nut - nie umiem grać ze słuchu
11 (16.9%)

Głosów w sumie: 65

Autor Wątek: Ankieta: gram ze słuchu / gram z nut  (Przeczytany 5200 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marstan

• **
Odp: Ankieta: gram ze słuchu / gram z nut
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Grudzień 2016, 22:49 »
 Stary "repertuar" gram z pamięci. Nowe utwory wolę się uczyć grać z nut, ale bardzo  pomocne w moim przypadku jest wcześniejsze "osłuchanie" się z melodią. I tu nieoceniona jest lista "wyzwań" naszego Forum. Trudno jest zagrać z nut poprawnie coś, co grało się z pamięci. Lajkonix ma całkowitą rację, że kiedy  grasz trzeba mieć nuty przed sobą. Kolędy które gram od zawsze zagrać zgodnie z zapisem nutowym to trudna sprawa, ale nie niemożliwa. Stare ręce coś nowego się nauczą, a pomięć zapamięta. Inna sprawa na jak długo. Pozdrawiam Marstan/Kolędnik/ [akordeon]

Offline Lajkonix

• Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Grudzień 2016, 14:28 »
W gruncie rzeczy, dla mnie nuty służą przede wszystkim do rozczytania melodii. Po pewnym czasie poznaję melodię na tyle dobrze, że odkładam nuty. Zaczynam grać melodię ze słuchu...

Offline cinszcz

• VIP
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Grudzień 2016, 14:48 »
Jesli chcę nauczyć się czegos nowego, co trudno nawet zanucić, to przepisuję nuty do programu Finale2008, po czym odsłuchuję po kilka taktów i próbuję to zagrać. Póżniej gdy wiem jak utworek brzmiec powinien to patrze w nuty i niby gram z nut, aż utrwalę cały utwor w pamięci :)

Offline Tomek487

• *
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Grudzień 2016, 23:02 »
Choć orientuje sie w nutach to zdecydowanie przyjemniej i szybciej naucze sie cos zagrac ze sluchu. [akordeon]