Autor Wątek: Dlaczego zacząłeś grać na akordeonie? Jak zaczęła się Twoja przygoda?  (Przeczytany 21197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cinszcz

• VIP
Dzięki! Tzn.mlodziesz mnie jeszcze słucha, babcia też  ;D ;D :) Skoro zostałem już wywołany to spróbuję opisać swoją historię.
Odkąd pamiętam w domu było coś na miarę akordeonu, a dokładniej chromka z ZSSR  :) Ojciec przywiózł ją z wycieczki w 57roku  a że nie potrafił na niej grać to musiala 5 lat poczekać aż się urodzę ;) Juz jako 3latek nieźle ja eksploatowałem, nauczyłem się bez basów melodię "huczy piecyk" i chromka wyzionęła ducha. Wiadomo służyła nie tylko do grania ;) Potem jakieś kilka lat przerwy i znowu zatęskniłem za "harmonia". W wieku 9lat zostałem obdarowany kujawiakiem z BFA, Byłem juz nieco starszy, rozsądniejszy więc  wiedziałem do czego to sluzy, i tak ladnie się nazywało "akordeon" a nie jakaś "harmonia" Rodzice widzieli mój zapal do gry więc wyslali mnie do S.M. Chyba trochę późno bo mialem 12lat i wydawało mi się ze coś tam grać potrafię. niestety w szkole okazało się ze to co umiem tylko mi przeszkadza, więc szybko  się zniechęciłem, ale  zdążyłem jeszcze przygarnąć "delicie 80b" zeby przeleżała u mnie ponad 30lat. Potem przytrafiła się przerwa w pracy i z racji nadmiaru czasu wróciłem do akordeonu. C.d. na YouTube [akordeon]

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
Zbysiu  [brawo] [akordeon]

Offline Bizon

Dzięki! Tzn.mlodziesz mnie jeszcze słucha, babcia też  ;D ;D :)

Zbyszek a kto cię nie słucha?

Offline Wojgra9

Tak Zbyszku, Pomorskie Cię słucha i się uczy

Offline marcinmikolaj

• *
A ja zacząłem grać na akordeonie, który latami leżał u teściowej w skrytce. W ubiegłym roku teściowa poprosiła mnie abym go  przedmuchał. No i przedmuchuję do teraz :). Bardzo mi się spodobała gra na akordeonie. Bardzo piękny instrument.

Offline Inkwizytor

• **
Ja jak miałem jakieś 4-5 lat, byłem z rodzicami w Parku Sowińskiego w Warszawie. W tamtejszym amfiteatrze występowały różne zespoły i występowała jedna z kapel warszawskich. Nie jestem wstanie teraz powiedzieć dokładnie czy była to kapela z chmielnej, czerniakowska, czy jeszcze jakaś inna, ale z tego rodzaju. Grali oczywiście folklor warszawski i obowiązkowo był akordeon. Jak zobaczyłem ten kaloryfer stanowczo oświadczyłem, że "ja chcę na tym grać". Po jakimś czasie mój dziadek (organista z Kobyłki) przywiózł mi 60 basowy [akordeon] Weltmeister toccata. I tak to się zaczęła moja przygoda z akordeonem. Było to dobre trzy a w zasadzie prawie cztery dekady temu.
No to zdrówko  [toast]

Offline dskrzypiec98

• *
Od najmłodszych lat interesowałem się tym instrumentem, mimo że nawet nie wiedziałem jak się nazywa. :D Zawsze dziwiło mnie, że ktoś może grać nie widząc klawiszy, w dodatku osobno pracuje lewa i prawa ręka. Mało tego jeszcze miech bardzo fajnie się zwija i rozwija. Pewnego razu będąc w drugiej klasie szkoły podstawowej, nauczycielka przyniosła na lekcje akordeon - weltmeister meteor 80'cio basowy. Co prawda instrument zakrywał mi szyję, jednak było to dla mnie spełnienie pierwszych marzeń - móc zażępolić na takim czymś. Podczas różnych akademii grało się kilka utworów na cymbałkach, więc jako-tako prawą ręką coś udało się wydukać. Będąc zafascynowany, gdy przyszedłem do domu powiedziałem rodzicom, że chcę grać na "arkodeonie". Ci nie zareagowali na to zbyt poważnie, myśląc że jest to chwilowa zajawka - kupią instrument, a później będzie w kącie leżał. Jako że na to nic nie mogłem poradzić, pozostało mi jedynie prosić nauczycielkę o to by na jakichś wolnych lekcjach pozwoliła mi od czasu do czasu się pobawić. Ta widząc moje zaciekawienie, powiedziała mi że porozmawia z panią dyrektor o tym by mi ten akordeon wypożyczyć do domu na wakacje - na instrumencie i tak nikt nie grał, a w razie kontroli szkoła miała również drugi w zapasie. Gdy już miałem go w domu i bez przerwy coś próbowałem zagrać, rodzice doszli do wniosku że jednak warto dać szansę i wynająć jakiegoś prywatnego nauczyciela - tym bardziej, że cyja jest, a w ciągu kilku miesięcy okaże się czy chęci nie znikną. W nieodległym czasie, na poprawinach u wuja był akordeonista z pobliża. Ten też później został moim nauczycielem. Tak minęło już parę lat, a akordeon nadal jest u mnie na pierwszym miejscu. Happy End tej historii był taki, że dyrekcja zgodziła się bym do końca ukończenia szkoły z akordeonu korzystał. Moim następnym instrumentem był już Horch 120, a teraz jest Hohnerek.  ;)

Offline Leszek

• VIP
Bardzo ciekawa historia i fajnie że do nas dołączyłeś.  :) [akordeon]

Offline smialekcz

• *
Odp: Dlaczego zacząłeś grać na akordeonie? Jak zaczęła się Twoja przygoda?
« Odpowiedź #53 dnia: 14 Kwiecień 2018, 10:35 »
Tak jak wielu wcześniej wcześniej pisało - ojciec kazali i już ;-) ;).
Starszy (o 6 lat) brat dostał polski akordeon z BFA (kto jeszcze pamięta te czasy?) - Carmen 120bas.
Znajomy ojca uczył go (był niezłym grajkiem weselnym, samoukiem), a po roku przeprowadziliśmy się do miasta, gdzie było i Ognisko Muzyczne i Szkoła Muzyczna. Nie było gadania ojciec - zapisał nas obu do Ogniska. Brat uczęszczał do ogniska 4 lata, ja w trzecim roku zostałem "przeniesiony" w nagrodę do Szkoły Muzycznej. Jako, że było to w podstawówce (wówczas ośmioletniej), to moja edukacja w klasie akordeonu skończyła się równo ze skończeniem szkoły podstawowej. Gdyby, idąc do szkoły średniej, była już Szkoła muzyczna II stopnia, to zapewne i do niej "ojciec by kazali" ;-). II stopień pojawił się, ale dopiero po paru latach (szkoda :-( )

Offline roberto

• *
Odp: Dlaczego zacząłeś grać na akordeonie? Jak zaczęła się Twoja przygoda?
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Kwiecień 2018, 19:03 »
Ojciec kazał. Pół roku wytrzymałem z nauczycielem lub on ze mną ;) i zarzuciłem granie. Jaki to człowiek w młodości głupi był. Ojciec trochę grał, jeżeli można to było nazwać graniem ale coś grał. Jednak nie dotykałem akordeonu. Ostatnio na święta Bożego narodzenia obiecałem teściowi że w następne święta zagram kolędy. Teść sprezentował akordeon, ja żeby spełnić obietnicę zacząłem grać i na starość złapałem bakcyla.  ;) :) :)