Autor Wątek: Granie na Weselach - jak zacząć grać?  (Przeczytany 1461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Akordbegin

• *
Witam, nurtuje mnie bardzo ważne z mojego punktu widzenia pytanie - mianowicie rozmyślam nad rozpoczęciem przygody z graniem na jakichś weselach itd. stad chciałbym się zapytać od czego zacząć w ogóle przygotowywanie się do takiego grania? To znaczy czego konkretnie się nauczyć, o czym myśleć teraz no i przyszłościowo? Gram tylko na akordeonie guzikowym, więc ewentualne późniejsze przejście na keyboard raczej odpada bo nie gram zbyt dobrze na klawiszach. Na akordeonie guzikowym gram jakieś 2,5 roku ale mój repertuar to kilka walczyków francuskich, libertango, czardasz, taniec węgierski, ajde jano i ogólnie tego typu klimatu - myślę że można rzecz że gram coś ambitniejszego niż zazwyczaj inni samoukowie. No oczywiście utwory pop, folk i ogólnie popularne wśród mas też gram i wydaje mi się że nie miałbym problemu żeby grać na weselach jednak nie wiem jak miałbym się do tego przygotować. Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

Offline Kasparov

• VIP
Odp: Granie na Weselach - jak zacząć grać?
« Odpowiedź #1, 04 lip 2020, 23:03 »
Czasami akordeoniści tacy jak Ty mają na różnych uroczystościach występy solowe, podczas których prezentują swoje trudniejsze utwory. Myślę, że najprościej będzie porozmawiać z jakimś zespołem i lokalnie wypromować swoją osobę.

P.S. Samouków nie przypisywałbym jedynie do prostych melodii.

Offline SamMuz

• VIP
« Odpowiedź #2, 04 lip 2020, 23:47 »
Ma rację kasparov i dobrą propozycję dla Ciebie. Zagranie wesela wcale nie jest proste. Trzeba tłuc całą noc i często grać "koncert życzeń". Jak zrobisz repertuar mający 250 - 300 tytułów to próbuj. A poza tym, to co? Sam akordeon? To musi być raczej jakaś kapela.

Offline Akordbegin

• *
« Odpowiedź #3, 04 lip 2020, 23:51 »
P.S. Samouków nie przypisywałbym jedynie do prostych melodii.
Miałem na myśli że jednak większość samouków grają raczej proste melodie.

Czasami akordeoniści tacy jak Ty mają na różnych uroczystościach występy solowe, podczas których prezentują swoje trudniejsze utwory. Myślę, że najprościej będzie porozmawiać z jakimś zespołem i lokalnie wypromować swoją osobę.
Miałem i takowe występy ale jednak bardziej mnie interesuje już czyste granie na weselu - conajmniej drogę żeby być w stanie obgrać. Bo w momencie gdyby ktoś np. zadzwonił do mnie dzisiaj że potrzebują na drogę akordeonisty na jutro to musiałbym odmówić bo nawet nie do końca wiem jak i z czym to się "je" ;(

Ma rację kasparov i dobrą propozycję dla Ciebie. Zagranie wesela wcale nie jest proste. Trzeba tłuc całą noc i często grać "koncert życzeń". Jak zrobisz repertuar mający 250 - 300 tytułów to próbuj. A poza tym, to co? Sam akordeon? To musi być raczej jakaś kapela.
No mi właśnie chodzi typowo o kapele albo zespół który gra muzykę totalnie na żywo, bez żadnych "parapetów" itd. A przecież zespoły również muszą mieć w swoim repertuarze te 250-300 utwór więc to chyba do zrobienia jest chyba że mają to jakoś inaczej rozwiązane (nie mówiąc o keyboardzie i MIDI)

Offline Kasparov

• VIP
« Odpowiedź #4, 05 lip 2020, 00:51 »
Porządny zespół potrafi grać cała noc, następny dzień i jeszcze dzień po, a cygańskie jeszcze dużej ...
 ;) Potrafi zagrać to, co ma wyuczone i to, co ma w nutach. Da nich wystarczy zerknąć, bo ciągle to grają. Oczywiście, że mogą nie zagrać skomplikowanych melodii ad hoc, ale od tego są właśnie solowi wykonawcy. Nie sposób grać wszystkiego. Np. mój tata był jako junior ze PSM zapraszany do zagrania utworów przez Ciebie wymienionych, bo kapela/ zespół nie miała tego w repertuarze.

Przejdź się po prostu jako widz na jakieś wesele, by popatrzeć co i jak grają. Porozmawiaj.

Offline Cezar125

« Odpowiedź #5, 05 lip 2020, 06:31 »
W obecnym czasie na weselach akordeon niezbyt się sprawdza - wypchnięty przez muzykę mechaniczną, disco polo itd. Na wesele akordeoniści wpadają na dwie trzy godzinki. Pośpiewają biesiadne utworki z ludzmi przy stołach itp.

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #6, 05 lip 2020, 08:31 »
W moich stronach jest podobnie - akordeon zwykle używany jest tylko na trzech etapach:

1) na błogosławieństwie - tu często grane jest  "Serdeczna matko"

2) na wyprowadzenie z domu / wejście na salę - marsz, np.: "Tęsknota"

3) na biesiadę przy stołach

Gram tylko na akordeonie guzikowym, więc ewentualne późniejsze przejście na keyboard raczej odpada bo nie gram zbyt dobrze na klawiszach.

Są również keyboardy guzikowe