Autor Wątek: Akordeon w literaturze pięknej  (Przeczytany 4250 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcel

• Administrator
Akordeon w literaturze pięknej
« dnia: 26 Marzec 2014, 22:16 »
Jest już polskie tłumaczenie książki Akordeonowe Zbrodnie

http://i.imgur.com/eC95gJt.jpg

Autor: Annie Proulx
Tytuł: AKORDEONOWE ZBRODNIE
Ilość stron: 500

"Powieść rozpoczyna się w 1890 roku na Sycylii, gdy budowniczy akordeonów i jego syn wyruszają do dającego nadzieję na lepsze życie Nowego Orleanu. Za cały bagaż mają niewiele oprócz pięknego, zielonego akordeonu..."

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
Odp: Akordeon w literaturze pięknej
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marzec 2015, 01:07 »
Coś mi mówi, że warto przeczytać......

Książkę warto przeczytać chociażby ze względu na potwierdzenie domysłów o treściach w niej zawartych (ja z uwagi na tytuł mam swoje wyobrażenie o treści wydawnictwa, ciekawe czy się chociaż w części potwierdzi).

Offline brebir

• VIP
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marzec 2015, 21:02 »
Jeśli tylko wpadnie mi w łapki, to również mam zamiar ją przeczytać. Bibliotekę mamy bardzo dobrze zaopatrzoną, dlatego też, wybiorę się sprawdzić, czy ten tytuł posiadamy. :)

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Marzec 2015, 21:04 »
Ja też postaram się ją wypożyczyć :) Autorka za inną swoją ksiażkę ("Kroniki portowe") zdobyła Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka i National Book Award.

Opis książki przez jednego z czytelników:
Ameryka, muzyka i akordeony, a szczególnie ten jeden – mały zielony akordeon guzikowy. To on jest tu głównym bohaterem i jego historia jest kanwą opowieści. Zbudowany w II połowie XIX wieku przez ubogiego Włocha, który emigrując do tej „ziemi obiecanej”, przywiózł go ze sobą.
Akordeon zmienia właścicieli. Są nimi potomkowie imigrantów z wielu krajów. Zazwyczaj są to bardzo ubodzy ludzie, z trudem zarabiający na utrzymanie swoje i swoich rodzin, często dzięki grze na akordeonach. Poznajemy ich historie i historie ich rodzin – zazwyczaj dramatyczne i wręcz tragiczne.
Opowieść ciągnie się prawie do końca XX wieku. Jest tu też dość obszerny rozdział poświęcony potomkom polskich imigrantów.

Offline lamonalila

« Odpowiedź #4 dnia: 23 Luty 2017, 20:21 »
A może zmienić tytuł postu na "akordeon w literaturze "albo "książki o akordeonistach" lub "opowieści akordeonowe"......
lubię czytać oraz grać na akordeonie dlaczego więc nie pogodzić tych dwóch rzeczy na raz. Zaczęłam szukać książek w których znalazłabym historie  z akordeonem w tle. Oprócz tej "Zbrodnie akordeonowe" znalazłam również taką "Człowiek z akordeonem" Anatolij Makarow ;D
Może ktoś zna jeszcze jakieś ciekawe pozycje do czytania które mógłby polecić. Niekoniecznie akordeon musi być w tytule książki,takie trudniej znaleźć.

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Luty 2017, 20:48 »
A może zmienić tytuł postu na "akordeon w literaturze "albo "książki o akordeonistach" lub "opowieści akordeonowe"......

Pomysł rozszerzenia tematu jest bardzo dobry. Dzięki :)
Zmieniłem tytuł tematu na "Akordeon w literaturze pięknej".

Do listy można dodać:

Książka: "Chciałabym grać na akordeonie"
Autor: Mallet-Joris Françoise
Tytuł oryginalny: J'aurais voulu jouer de l'accordeon
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Lubicz Piotr
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: publicystyka i eseje
Rok pierwszego wydania: 1975
Rok pierwszego wydania polskiego: 1978
Ilość stron: 77

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Sierpień 2017, 14:06 »
"Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi" - Krzysztof Szewczyk, Maria Szabłowska

Fragment w którym Krzysztof Szewczyk wspomina o swojej przygodzie z akordeonem:

"W trzeciej, czwartek klasie podstawówki nosiłem ten bardzo ciężki akordeon Weltmeister do szkoły muzycznej i byłem bardzo dumny. Uczyłem się z książki Jerzego Orzechowskiego, słynnego pedagoga akordeonu, w której były różne ćwiczenia, a na końcu - rock and roll. Nie mogłem się doczekać, kiedy dobrnę do tego rock and rolla. A jaki to był szpan, kiedy już go zagrałem!"

Offline lamonalila

« Odpowiedź #7 dnia: 15 Sierpień 2017, 18:36 »
Jakiś czas temu czytałam książkę pt:"Złodziejka książek"autorstwa Markusa Zusak.
cyt: "Fascynująca opowieść o przyjaźni i człowieczeństwie w czasach Hitlera". Albert Stankowski, historyk.
Narratorem jest Śmierć która na wstępie mówi:
To nie jest skomplikowana historia. Składa się z :
- dziewczynki
- pewnej liczby słów
- akordeonisty
- niemieckich fanatyków
- żydowskiego boksera
- licznych kradzieży.

Akordeon nie jest tematem przewodnim tej opowieści ale pojawia się i odgrywa ważną rolę.

Później obejrzałam film na podstawie tej właśnie książki i tu zaczęło się moje śledztwo :)
Otóż, w tłumaczeniu książki instrument to akordeon a ja zauważyłam, że w filmie pokazany został chyba bandoneon (albo podobny instrument). Specjalnie wypożyczyłam jeszcze raz tę książkę aby się przekonać ale jednak dobrze pamiętała, że w tłumaczeniu jest to akordeon.

Ciekawa jestem jak jest w oryginalnym tekście książki i czy tłumaczenie jest rzetelne czy też użyto akordeonu gdyż ten jest bardziej rozpoznawalny dla czytelnika?

To,że w oryginale był to bandoneon jest prawdopodobne ze względu na miejsce akcji, tło historyczne a także na fakt iż autor z pochodzenia jest niemcem.

Nie znam odpowiedzi na tę zagadkę, może ktoś z forumowiczów?  :D

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Sierpień 2017, 19:00 »
W oryginalnym, angielskim tekście książki jest to akordeonista grający na akordeonie klawiszowym ("He was a painter by trade and played the piano accordion. This came in handy, especially in winter, when he could make a little money playing in the pubs of Molching, like the Knoller."), czyli z bandoneonem zaszaleli na etapie filmu.

Kadr z filmu
http://i.imgur.com/jp26I9l.jpg

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Luty 2018, 12:08 »
"The Accordionist" - Fred Vargas

Gdy dwie mieszkanki Paryża zostają zamordowane w swoich domach, policja zaczyna podejrzewać młodego akordeonistę Clémenta Vauquera...

Rok pierwszego (angielskiego) wydania: 2017
Ilość stron: 256

O autorce

Fred Vargas urodziła się w Paryżu w 1957 roku. Fred to zdrobnienie imienia Frederique. Vargas to literacki pseudonim, którym sygnuje kryminały. Z wykształcenia jest historykiem, ale zajmuje się także badaniami archeologicznymi. Specjalizuje się w okresie średniowiecza. Mieszka w Paryżu. Jako autorka powieści kryminalnych zadebiutowała w 1986 roku. Jej pierwsza powieść "Le jeux de l'amour et de la mort" zdobyła Nagrodę na Festiwalu w Cognac, a następnie została opublikowana przez Editions du Masque. Vargas ma w swoim dorobku dziesięć powieści kryminalnych, z których kilka otrzymało nagrody literackie. Jej wiedza historyczna i dociekliwość archeologa stanowią nieodłączne elementy tworzenia fabuły.