Autor Wątek: Eugénia Lima (1926-2014) - portugalska akordeonistka i kompozytorka  (Przeczytany 1169 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7369
    • Zobacz profil
Eugénia Lima (Eugénia de Jesus Lima), 1926-2014, portugalska akordeonistka i kompozytorka. Autorka ponad 200 utworów. Jej ojciec był stroicielem akordeonów. Pierwsze kroki na akordeonie stawiała mając 1 lub 2 lata. Na akordeonie grała już w wieku 4 lat. Uważana jest za prodígio (cudowne dziecko). Uczyła się podglądając grę różnych akordeonistów, którzy przychodzili do warsztatu ojca po odbiór akordeonu. Gdy miała 13 lat, ojciec próbował zapisać ją do lizbońskiego konserwatorium, jednak otrzymał odpowiedź, że akordeon nie ma tam wstępu. Sprawiło to, że zawsze była samoukiem.

W 1947 r. na zaproszenie francusko-włoskiej fabryki akordeonów Fratelli Crossio, Eugénia Lima odbyła swoją  pierwszą międzynarodową trasę koncertową. Kilka z tych koncertów odbyło się we Francji.

W 1956 r. założyła Orquestra Típica Albicastrense.

W 1962 r. otrzymała nagrodę "Óscar da Imprensa" dla najlepszego solisty muzyki rozrywkowej.

W 1978 r. (w wieku 52 lat),  mimo że była samoukiem i nie miała żadnego formalnego wykształcania muzycznego, otrzymała tytuł nauczyciela gry na akordeonie, nadany jej w paryskim konserwatorium.

W 1984 r. otrzymała Honorowy Dyplom Narodowego Zjednoczenia Akordeonistów Francji. Po raz pierwszy przyznano go osobie z innego kraju, niż Francja.

Pod koniec życia, najcenniejszy swój akordeon, który towarzyszył jej karierze i był strojony przez jej ojca, podarowała Matce Boskiej Fatimskiej (znajduje się on w Sanktuarium w Fatimie).
https://i.imgur.com/3xVJlPu.jpg
Eugénia Lima (1926-2014) - portugalska akordeonistka i kompozytorka


w wieku 8 i 80 lat
Vira da Minha Terra, por Eugénia Lima de José Ferreiro (Pai)
https://www.youtube.com/watch?v=KXUdGMCIYNk

Eugénia Lima - Corridinho do Fund?o
https://www.youtube.com/watch?v=rw7bOS-GqcY

Eugenia Lima - Adeus Mouraria
https://www.youtube.com/watch?v=nDdreuOZhP0