Autor Wątek: Paweł Janas  (Przeczytany 4258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aro7777

 • ***
 • Wiadomości: 204
  • Zobacz profil
 • Skąd: Łomża
Paweł Janas
« 31 mar 2015, 14:55 »
Paweł Janas (ur. 1988) naukę gry na akordeonie ukończył w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Przemyślu w klasie akordeonu mgr Tomasza Doleckiego. W 2010 roku ukończył studia licencjackie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka (obecnie w klasie prof. Klaudiusza Barana). W roku akademickim 2011/2012 w ramach programu Erasmus Socrates kontynuował naukę w klasie prof. Grzegorza Stopy w Konservatorium Wien Privatunversitat.

Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji w kraju i za granicą pracując pod kierunkiem takich pedagogów jak: Włodzimierz Lech Puchnowski, Klaudiusz Baran, Grzegorz Stopa, Alexander Selivanov (Rosja), Alfred Melichar (Austria), Jurij Szyszkin (Rosja), Alexander Dmitriev (Rosja), Pawel Feniuk (Ukraina), Claudio Jacomucci (Włochy), Ivano Battiston (Włochy), Matti Raantanen (Finlandia), Inaaki Alberdi (Hiszpania), Stefan Hussong (Niemcy).

Jest laureatem m. in: I nagrody na International Music Competitions "Carlo Civardi", Val Tidone (Włochy) w 2011 roku, II nagrody na International Accordion Competition Vilnius 2011 Wilno (Litwa), I nagrody na 63 International Competition for Digital Accordion, Coupe Mondiale CIA w Varazdin (Chorwacja) w 2010 roku, II nagrody i nagrody specjalnej za najlepszą interpretację utworu obowiązkowego "Tryptyk" podczas III Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach Dziedzicach w 2010 roku, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Szczecinie w 2009 roku, I nagrody na Międzynarowdowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu w 2009 roku, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie "Jeunes Talents" w Montrond les Bains (Francja) w 2009 roku, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) w 2009 roku. Ponadto został wyróżniony podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych Tydzień Talentów w Kąśnej Dolnej oraz Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowany przez "SILESIA".

Od początku swojej edukacji bierze udział w różnorodnych koncertach, konkursach i festiwalach w kraju i za granicą jako solista i kameralista (Chorwacja, Włochy, Litwa, Francja, Chiny, Hiszpania, Austria, Niemcy, Ukraina). Występował m.in. w Filharmonii Gdańskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Akademii Muzycznej w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy, Pałacu Prezydenckim, Zamku Królewskim w Warszawie, Studiu Polskiego Radia w Warszawie i Katowicach. Brał udział w wielu festiwalach, m.in: Alkagran, Wawer Music Festival, East Music Festival, W krainie Chopina, Tempus Paschale, Warszawskich spotkaniach muzycznych muzyka dawna ? muzyka nowa, Letnie Wieczory w Dziekance, Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej, Królewskich Arkadach Sztuki, Warszawska Jesień. Reprezentował Polskę podczas IV Festiwalu Muzyki Elektronicznej - RolandVAccordion w Rzymie, gdzie wystąpił w Auditorium Parco Della Musica. Brał udział w trasie koncertowej OFAM organizowanej przez fundację J&S Pro Bono Poloniae. Dokonywał nagrań dla TVP oraz Polskiego Radia.

Jego działalność artystyczna jest bardzo szeroka w muzyce kameralnej. Wspólnie z Wojciechem Psiukiem tworzy projekt Fluent Ensemble, w którym połączenie akordeonu i wszystkich rodzajów saksofonów daje możliwość uzyskania wielu nowych efektów sonorystycznych. Muzycy we współpracy z kompozytorami pracują nad nagraniem płyty z Nową Polska Muzyką na akordeon i saksofon. W 2010 roku zainicjował grupę Fantango Quintet gdzie główną literaturę stanowi twórczość Astora Piazzolli, jednakże muzycy bardzo często używają swoich instrumentow w niekonwencjonalny sposób oraz dodają własne elementy improwizacyjne. W 2012 roku wspólnie z Maciejem Frąckiewiczem założyli duet akordeonowy, oraz pracuja nad nagraniem płyty sponsorowanej przez bank Societe Generale o tematyce Baśnie, bajki i legendy...czary i magia, na której znajdą się dzieła Igora Strawińskiego, Maurice Ravela czy Edwarda Griega.

Zajmuje się również muzyką współczesną i dokonuje prawykonań współpracując w większości z gronem kompozytorów młodego pokolenia m.in. Zbigniew Bagiński, Edward Sielicki, Dariusz Przybylski, Wojciech Blecharz, Tomasz Jakub Opałka, Wojciech Błażejczyk, Ignacy Zalewski, Kamil Kosecki, Mikołaj Majkusiak, Filip Pinczewski.

Był włączony do programu stypendialnego Agrafka Muzyczna, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, Akademii Rozwoju Filantropii. Otrzymał stypendium koreańskiej fundacji Dongsan Research Fundation & Pro Polonia Society oraz stypendium banku Societe Generale. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy oraz laureat prestiżowego stypendium Młoda Polska.

Gra na włoskim instrumencie Bugari Bayan Selecta zrobionym na specjalne zamówienie oraz cyfrowym akordeonie Roland FR7-xb.


"Tak, wierzę w to, że [akordeon] jest instrumentem przyszłości.
(...) ma niezbyt długą, ale ciekawą i burzliwą przeszłość.

Dzisiaj nawet muzyka pop nie stroni już od tego instrumentu."
Krzysztof Olczak

Offline Marcel

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 7369
  • Zobacz profil
Odp: Paweł Janas
« Odpowiedź #1, 31 mar 2015, 14:58 »
Ostatnio Pawła można znaleźć w disco-polowych produkcjach...
No cóż, takie czasy...


Masters - Mazureczka (Official Video)

Offline aro7777

 • ***
 • Wiadomości: 204
  • Zobacz profil
 • Skąd: Łomża
Odp: Paweł Janas
« Odpowiedź #2, 20 wrz 2015, 10:01 »

Offline Jurek_klodzko1

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 4446
  • Zobacz profil
 • Skąd: Wielisławskie Czworaki
Odp: Paweł Janas
« Odpowiedź #3, 20 wrz 2015, 19:26 »
Ostatnio Pawła można znaleźć w disco-polowych produkcjach...
No cóż, takie czasy...
A ja ostatnio zagrałem "Kaczuszki" i "Lambadę" A Vista i byłem przerażony swoim wyczynem :) :) :)