Autor Wątek: 2018-09-16 - Wołomin - VI Mazowiecki Festiwal Harmonistów  (Przeczytany 1696 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7369
    • Zobacz profil
VI Mazowiecki Festiwal Harmonistów

16.09.2018 r., godz. 16:00

Fabryczka
Wołomin, ul. Orwida 20

W tegorocznej edycji festiwalu zagrają: Małgorzata Makowska i Jan Karczewski (na harmoniach pedałowych), oraz Andrzej Malik i Henryk Gwiazda (na trzyrzędówkach).

Prowadzenie: Adam Strug

Wstęp wolnyMałgorzata Makowska ? folklorystka i etnolog, śpiewaczka, animatorka kultury w GOK Krzywe. Gra na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak: harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek obręczwy, basy. Instruktorka śpiewu dla zespołów ludowych na Suwalszczyźnie. W 2008 i 2016 roku realizowała stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, natomiast w roku ubiegłym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Karczewski ? mieszka w Łęgu Przedmiejskim koło Ostrołęki. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych, na harmonii pedałowej grał już jego pradziadek. Jest członkiem Kapeli Młodych Sobotnie Granie specjalizującej się w oberkach, polkach i trempanych.

Andrzej Malik ? pochodzi z miejscowości Bąków koło Przysuchy. Jest synem śpiewaczki ludowej Marianny Malik. Zdolności muzyczne przejawiał od dziecka, gry na harmonii uczył się sam. Wraz ze znakomitymi skrzypkami: Józefem Papisem, Piotrem Gaca i Janem Gacą grywał na weselach. Był zapraszany przez warszawski Dom Tańca, występował m.in. w Jadłodajni Filozoficznej i w Centrum Sztuki Współczesnej.

Henryk Gwiazda ? obecnie mieszka w Radomiu, ale pochodzi z miejscowości Ligęzów. Jest synem harmonisty i skrzypka Mieczysława Gwiazdy. Już jako dziecko grywał z ojcem na zabawach i weselach. Prowadzi Kapelę Henryka Gwiazdy z Ligęzowa, z którą występuje na przeglądach folklorystycznych i pograjkach.


Materiał wideo z tej imprezy dodany został w temacie o polskiej harmonii trzyrzędowej.