Autor Wątek: Basowanie trzecim i drugim palcem (bas-akord)  (Przeczytany 12426 razy)

Offline Grzegorz P

Odp: Basowanie trzecim i drugim palcem (bas-akord)
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Grudzień 2015, 08:33 »
To wszystko jest prawdą ,ale dorzucę swoje 3 grosze.Każdy następny palec od pierwszego jest gorzej rozwinięty i gorzej reaguje na impulsy nerwowe i dlatego najłatwiej opanować  basowanie 2,3. Trudno jest zrobić repetycję 3-4 lub 4-5 palcem.W/g mnie trudniejsze układy basowania łatwiej grać wszystkimi palcami.

Offline Krystian

• VIP
    • Youtube
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Luty 2016, 19:30 »
Ja dopowiem tyle, że Dziadek jak mi pokazywał jak grać to dla małego szkraba było łatwiej grać 2 i 3. Tylko, że teraz jak zacząłem w melodiach używac akordów septymowych to to rozwiązanie stało się mało wygodne i od jakichś 2 miesięcy tłukę 4 i 3. Jakieś tam efekty są , wiele melodii brzmi ładniej z septymami, tylko jest jeden problem. Mój czwarty palec jest jakoś słabo rozwinięty pod względem "czucia" i jak gram nie zawsze się orientuję, czy tgrafiłem w bas C , bo zwyczajnie musiałbym dopiero całym opuszkiem dotknąć, a podczas gry dzieje sie to tak szybko, że ciężko się czasem zorientować. Ciekawe, czy ktoś ma jeszcze takie "słabości" . Pozdrawiam.

Offline Bruno Walerych

• *
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Styczeń 2019, 23:52 »
Z góry przepraszam za odkop ale dorzucę swoje trzy grosze do tematu o basowaniu 3-2. Ja basuję tylko trzecim i drugim palcem. Bez problemu dosięgam do rzędu septym zmniejszonych drugim palcem grając trzecim na tercjowych. Suma sumarum jest łatwo i wygodnie.

EDIT: Krystian, czwarty palec jest problematyczny na wszelkich instrumentach bo słabo rozwinięty, na fortepianie zawsze pierwszoroczni pianiści mają problem z podnoszeniem go i myślę że tutaj w "wyczuwaniu" basu C także się to przejawia.

Offline emeryt

« Odpowiedź #18 dnia: 03 Styczeń 2019, 10:23 »
To nie jest najlepsze rozwiązanie aby używać tylko palców mocnych a słabym dać spokój zarówno ręce lewej jak i prawej. Powoduje to skazanie się z góry na ograniczone mocno możliwości gry na przyszłość. Aby temu zapobiec dobrą szkołą jest ciągłe ćwiczenie tych palców zarówno w graniu utworów jak różnych wprawkach. W basach jeżeli w planie jest gra tylko "um-pa" to może i wystarczy, ale tylko tyle można... W prawej jeszcze bardziej potrzebne są palce 4 i 5.

Offline Bruno Walerych

• *
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Styczeń 2019, 22:31 »
Tutaj akurat z siłą palców ja nie mam problemów bo gram na fortepianie 8 lat, po prostu basowanie  sposobem 3-2 bardziej mi przypadło do gustu tak jak nietypowe na fortepianie granie oktaw palcami 1-4 i 1-3 w ekstremalnych utworach nawet 1-2.

Offline emeryt

« Odpowiedź #20 dnia: 04 Styczeń 2019, 10:59 »
Pewno się muszę wytłumaczyć. Posta nie adresowałem do nikogo. Pisząc miałem na uwadze fakt, że  natura  nie dała nam nadmiaru palców aby można było z niektórych zrezygnować przy graniu na akordeonie. Krystian w swoim poście skarżył się, że niektóre ma słabsze i dlatego proponowałem aby te słabsze nie wysyłać na urlop a pracować nimi aby się wzmocniły.