Autor Wątek: Basowanie - typowe akompaniamenty - walc  (Przeczytany 3385 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 6741
    • Zobacz profil
Basowanie - typowe akompaniamenty - walc
« dnia: 10 Marzec 2016, 00:19 »
Artykuł p. Włodzimierza Królikowskiego - "Basowanie - typowe akompaniamenty"

Akompaniament do walca

Akompaniament do walca  i innych tańców oraz melodii i piosenek w metrum nieparzystym (jeżeli nie wiemy co znaczy "metrum", to poczytajmy o tym). W uproszczeniu, czyli pomijając szczegóły - jest on taki sam w walcu wiedeńskim, angielskim (inaczej "boston") i francuskim oraz w polonezie, kujawiaku, mazurku czy oberku - patrz przykład poniżej :Na tempo "raz" gramy prymę akordu, a jeśli akord trwa dłużej niż 1 takt, to prymę możemy zastąpić tercją, lub kwintą (jeśli nie wiemy co to znaczy, to proszę poczytać o budowie akordów i kliknąć TUTAJ), a na tempa "dwa, trzy" gramy akord. Na potrzeby niniejszego opracowania ten typ akompaniamentu oznaczymy jako "pryma - akord" (w skrócie i dokładnie "p-a-a"), natomiast w gwarze muzycznej funkcjonuje żartobliwe określenie "um-pa-pa".

Na fortepianie wspomnianą prymę gra się często wraz z jej oktawą, natomiast akordy można, dla urozmaicenia, grać w różnych przewrotach (nie wiemy co to jest - patrz "przewroty akordów" i kliknij TUTAJ).

Wspominając o fortepianie należy tu zaznaczyć, że powyższy przykład napisany jest dla akordeonu. Świadczy o tym sposób opisu akordów w dolnej pięciolinii - mamy tu zarówno symbol prymy, jak i akordu, podczas gdy w nutach fortepianowych podaje się (lecz nie zawsze) symbol samego akordu. Inaczej też oznacza się same akordy - jednakże to, jak i harmonia utworu, tzn. skąd się biorą takie a nie inne akordy, to już inny i obszerny temat, który szczególnie polecam początkującym muzykom.

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 6741
    • Zobacz profil
Odp: Basowanie - typowe akompaniamenty - walc
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Listopad 2016, 16:05 »
Trochę pomysłów na basowanie 3/4 na akordeonie ze standardowymi basami.
https://www.youtube.com/watch?v=2gyrqiqTuiM