Autor Wątek: Marsz turecki - W. A. Mozart  (Przeczytany 1976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcel

• Administrator
Marsz turecki - W. A. Mozart
« 16 cze 2020, 08:08 »
Marsz turecki (Turkish Rondo) - Wolfgang Amadeusz Mozart

Fajne opracowanie na akordeon solo - Frank Fusari

Nagranie
https://youtu.be/DOnWdFwYyA4

Nuty
https://musescore.com/user/29357996/scores/6208032

Offline Arkadiusz15

Odp: Marsz turecki - W. A. Mozart
« Odpowiedź #1, 16 wrz 2021, 11:41 »
Fajne jest to "przerzucenie" fragmentu melodii w basy. Końcówkę chyba jednak uprościł nieco.... No i widać, że palcowanie, jak na forum już poruszano, jest sprawą indywidualną (np. tutaj podwójna przednutka z pierwszego palca, nie z trzeciego)) jeśli utwór jest zagrany poprawnie, a to wykonanie jest b. dobre. Dodatkowo wg mnie b. dobre tempo, takie jakie powinno być, bo wykonawcy często biegną z tym utworem jak na 100m, niepotrzebnie...
Wymądrzam się, bo grałem ten utwór na egzaminie końcowym i tu akurat mam coś do powiedzenia wydaje mi się.
Super utwór, super akordeonista [brawo] [akordeon]

Offline yanco

• VIP
« Odpowiedź #2, 16 wrz 2021, 13:07 »
fajnie, spokojnie.. zagrać można przednutki z 1, 2 i 3, też grałem ponad 40 lat temu, pamiętam nuty były dość trudne z akompaniamentem fortepianu, jakieś wydawnictwo niemieckie, pożółkłe, w tym samym czasie grałem Lot trzmiela, Caballero, Paganinianę i koncert G-dur Kurta Mahra ze szkolną orkiestrą lub z fortepianem na szkolnej Supicie i to był okres przejścia z I na II st... ale dzis trzeba by wszystko od nowa, mój cierpliwy nauczyciel był ambitny, ja chyba już nie tak bardzo:(. Dziś lepię w pamięci historię z fragmentów, ale tego co grałem niestety nie pamiętam, nuty tez poginęły:(. Nutki z musescore przegrałem fragmentami, przy odrobinie silnej woli, porcji czasu i cierpliwości program do nauczenia.

Offline Arkadiusz15

« Odpowiedź #3, 16 wrz 2021, 13:13 »
Rondo alla Turca mam jeszcze w oryginale "Estrada Akordeonisty" :) tak, jak Lot trzmiela i Taniec z szablami i parę innych (Albenitza, Bizeta...). Fajne były nutki, ja grałem na S4, wtedy jakoś mi lepiej "leżał" od Supity, dzisiaj odwrotnie ;D. Nauczyciela miałem świetnego, anioł cierpliwości i opanowania. Ciekawe jak koledzy pamiętają swoich nauczycieli....
Teraz Yanco sam mógłbyś być nauczycielem, to pewne. [brawo]

Offline yanco

• VIP
« Odpowiedź #4, 16 wrz 2021, 13:28 »
w sensie edukacji tak to zmierzało, II st. to było wychowanie muzyczne czyli celem było przygotowanie nauczycielskie, niestety nie było klasy akordeonu wtedy, złożyłem tylko egzamin końcowy bez muzycznej matury i na tym zakończyłem aktywną edukację:(. Jednak do dziś jestem związany ze środowiskiem muzycznym pracując jako grafik z wydawnictwami czy działaniami promocyjnymi instytucji. Obecnie to trzeci rok od kiedy mnie olśniło, że mogę "sobie a muzom" jeszcze poplumkać w wieku emerytalnym.

Offline Arkadiusz15

« Odpowiedź #5, 16 wrz 2021, 20:47 »
Może uda nam się kiedyś coś zagrać razem, ja Dolny Śląsk, Ty Górny - niedaleko  [piwo]. Chętnie "zaciągnę" parę wskazówek... A emeryturą się nie przejmuj, to stan umysłu, a nie ciała, czy ducha. Poza tym instrument nie rozpoznaje wieku muzyka, tylko jego umiejętności i to jest fajne [akordeon]