Autor Wątek: Nagrywanie midi i konwersja na nuty  (Przeczytany 280 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pedros

• VIP
    • Mój kanał na YT
Nagrywanie midi i konwersja na nuty
« dnia: 06 paź 2019, 12:39 »
Czy ktoś ma doświadczenie związane z nagrywaniem nut z instrumentu elektronicznego. Szukam jakiejś porady, przewodnika, który to po kolei wyjaśni.
Mam Rolanda, mam komputer mam kabel midi. Co jeszcze powinienem mieć, aby grając na Rolandzie utworzyć zapis nutowy. Nie chodzi mi o ręczne pisanie pojedynczych nut, tylko raczej elektroniczny odczyt z instrumentu.
Jakie oprogramowanie mi w tym pomoże?
Czy zna ktoś te techniki i może w kilku punktach podpowiedzieć?

Czasem zrobię własne aranżacje na akordeon, ale pisanie nut myszką sztuka po sztuce zabiera mi zbyt dużo czasu i się zniechęcam  :(

Offline Marcel

• Administrator
Odp: Nagrywanie midi i konwersja na nuty
« Odpowiedź #1 dnia: 06 paź 2019, 12:59 »
W darmowym programie MuseScore jest opcja importu pliku .midi i jego konwersji do zapisu nutowego, wystarczy z menu wybrać [Plik] -> [Otwórz...] i wskazać plik .midi

https://musescore.org/en/handbook/midi-import

Przy komunikatach MIDI wysokość dźwięków jest jednoznaczna dla programów komputerowych, ale sposób, w jaki zapisać rytm - już nie jest. Dlatego, aby otrzymać jak najlepsze wyniki, nagrywając warto:
  • grać jak najrówniej (z metronomem)
  • grać jak najwolniej
  • w przypadku występowania przedtaktu, nie grać go (na końcu dopisać te nuty ręcznie)

Offline Pedros

• VIP
    • Mój kanał na YT
« Odpowiedź #2 dnia: 06 paź 2019, 18:25 »
Faktycznie jest taka opcja. Zgrałem materiał w Cubase jako midi i po kwantyzacji odpaliłem w musescore - tylko prawą ręka. Efekt mizerny niestety - za dużo poprawek.
Dużo lepiej mi idzie wpisywanie nut w musescore przez klawiaturę Rolanda (midi). Jest szybciej niż klikać myszką.

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #3 dnia: 06 paź 2019, 18:39 »
Spróbuj nagrywać wolno. Kwantyzacja powoduje wyrównanie wartości nut do wartości zadanej. Im nagrywasz szybciej tym bardziej musisz zwiększać wartość  kwantyzacji. Inaczej mówiąc jeżeli będziesz grał ósemkami a kwantyzację ustawisz też na ósemki to wszystkie ozdobniki program połączy i wyjdzie nie wiadomo co. Jeżeli w tym samym ustawisz przypadku ustawisz kwantyzację do 64-órki to program narobi mnóstwo legatto. Jest chyba lepiej nagrać wolno i nie robić kwantyzacji tylko zagrać z metronomem  :-\