Autor Wątek: Przejście z akordeonu na pianino: lewa ręka  (Przeczytany 709 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dubens

 • *
 • Wiadomości: 41
  • Zobacz profil
Moim pierwszym instrumentem klawiszowym był akordeon. Myślę, że radzę sobie z nim dość dobrze i oczywiście nie zamierzam go zarzucać :) Od jakiegoś czasu próbuje również gry na pianinie. O ile z prawą ręką jest podobnie, jak na akordeonie, o tyle z lewą ręką mam pewne trudności/wątpliwości, mimo że wystarczy mi akompaniament typu bas - akord, jak na akordeonie.

Stąd pytania, o to jak gracie akompaniament bas - akord na pianinie:

W jakich przewrotach wybieracie akordy? Czym się kierować przy wyborze przewrotu?

Czy zawsze/zazwyczaj gracie bas niżej od dźwięków akordów? (jak ma to miejsce w akordeonie). Jeżeli tak, to czy wybieracie taki przewrót akordu, aby bas był najniżej w akordzie, czy bas gracie o oktawę niżej od akordu?

Proszę o jakieś konkretne rady/wskazówki. Samo "to zależy od utworu" zupełnie mi nie pomoże.
« Ostatnia zmiana: 22 sie 2021, 11:56 wysłana przez Dubens »

Online Kasparov

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 475
  • Zobacz profil
 • Skąd: Warszawa
Odp: Przejście z akordeonu na pianino: lewa ręka
« Odpowiedź #1, 22 sie 2021, 20:42 »
Ciekawe pytanie :) Kiedyś sam zastanawiałem się nad tym, lecz z powodu braku pianina odpuściłem. W akordeonie akord znajduje się w jednym guziku, a jak on został ukształtowany zależy od konstruktora, fabryki, modelu itd. Na pianinie, za to, można je grać dowolnie. Możesz zerknąć do:
- Szkoła na fortepian, Klechniowska Anna Maria. Jest to podręcznik SM dla klasy fortepianu.
- etiud Carla Czernego, który pisał je na fortepian. Później m. in. Kulpowicz zaadoptował je do akordeonu.
- Piosenki ... na keyboard, Mieczysław Niemira. Zdaje się, że autor zaznaczył tam palcowanie akordów.

Daj znać jak znajdziesz odpowiedź. Powodzenia.

Offline Dubens

 • *
 • Wiadomości: 41
  • Zobacz profil
Odp: Przejście z akordeonu na pianino: lewa ręka
« Odpowiedź #2, 22 sie 2021, 20:48 »
Niestety, ale takich informacji nie ma w szkołach na keyboard, ani na pianino. W szkołach na keyboard po prostu trzyma się akord, a automatyczny akompaniament robi resztę. Natomiast w szkołach na pianino, lewa ręka gra zwykle bardziej złożone rzeczy, a nie prosty akompaniament bas-akord, jak na akordeonie. Stąd moje pytanie skierowane do praktyków.

Offline Arkadiusz

 • ****
 • Wiadomości: 368
  • Zobacz profil
 • Skąd: Wrocław
Odp: Przejście z akordeonu na pianino: lewa ręka
« Odpowiedź #3, 22 sie 2021, 23:13 »
Co do zasady masz rację, bas w wielu utworach gra się poniżej akordu, często jest on podwojony i zagrany w oktawie. Lewa ręka w na pianinie żyje własnym życiem i jej wyćwiczenie to mega wyzwanie dla każdego. Ćwiczenie trwa całe życie... I to właśnie to lewa ręka czyni prawdziwego pianistę tak naprawdę. Posłuchaj Makowicza, ma lewą rękę nawet lepszą od prawej wg mnie i to jest wirtuoz, co się zowie.
Ja też grałem latami na keyboardach. Jako akordeoniście było mi łatwiej "przytrzymać akord" lewą ręką, niż nią coś "wygrywać". Na marginesie, niech nikt nie myśli że granie na keyboardzie jest takie proste, zwłaszcza na profesjonalnym, o nie. Jednak funkcja lewej ręki jest sprowadzona trochę do "deski". Oczywiście można i na keyboardzie poszaleć z lewą ręką, są takie możliwości, nie przeczę, niemniej ja ograniczałem się do akordu, czasem z dogranym basem (bass lowest). Pianino to jednak inna bajka. Jeśli chcesz grać jak pianista, musisz zacząć od zera i nauczyć lewą rękę trochę odrębnego "myślenia". To trwa i łatwe nie jest. Jeśli chcesz grać przewroty, to wg mnie graj takie, które ułatwia Ci grę, czyli najbardziej "dostępne" dla ręki w danej chwili, no chyba, że pochód basu jest b. istotny w utworze, to wtedy nie ma wyjścia, trzeba grać jak każą :-)