Autor Wątek: Jaka tonacja? Akordeon + trąbka + klarnet  (Przeczytany 10698 razy)

Offline Devolay

• *
Jaka tonacja? Akordeon + trąbka + klarnet
« 02 paź 2015, 18:34 »
Hej jestem tu nowy wiec nie wiem w jakim dziale ten temat pisac :)
Otóż to z 2 kuzynami postanowalismy założyć taki mały zespolik (Zespół istnieje tydzien xd) Uczymy sie grać na instrumentach już rok. Moje pytanie jest takie Jaka będzie tonacja dla trąbki i klarnetu jak ja gram na akordeonie ? [akordeon](Zeby to jakos brzmiało) Nie mogłem nigdzie znalezc odpowiedzi wiec pisze tutaj
Mój Akordeon to Hohner Lucia IV
« Ostatnia zmiana: 02 paź 2015, 18:41 wysłana przez Devolay »

Offline Lajkonix

• Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
Odp: Jaka tonacja? Akordeon + trąbka + klarnet
« Odpowiedź #1, 02 paź 2015, 18:54 »
Trąbka B i klarnet B powinny grać w tonacji o cały ton wyższej niż akordeon.
Np. akordeon - w Cm, to trąbka - Dm
I dalej - analogicznie.

Online guralband

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #2, 02 paź 2015, 18:57 »
Witaj Devolay na Forum !
To raczej mniej istotne na jakim akordeonie grasz. Bardziej istotne jest w jakim stroju są instrumenty z którymi grasz !
Trąbka jest chyba ? w stroju B a klarnet w B lub Es (chyba ?) czyli : jeżeli np oba instrumenty są w stroju B i grają w "swojej" tonacji C Ty grasz w B a jeżeli np klarnet ma strój Es i gra w C to Ty grasz Es a trąbka w Ds... Nie wiem czy dobrze...Tysiu jest dęciak to w razie czego moją wypowiedź uzupełni
« Ostatnia zmiana: 02 paź 2015, 20:09 wysłana przez guralband »

Offline W.Królikowski

• 31.05.1938 - 28.08.2016, VIP
« Odpowiedź #3, 02 paź 2015, 21:37 »
W dziale "Edukacja muzyczna" planowany był taki właśnie temat, ale skoro nie wszystko
udało się już zrobić, daję go tutaj, skoro został wywołany.

STROJE  INSTRUMENTÓW, czyli  zapisywanie  melodii  na  różne  instrumenty

STRÓJ  INSTRUMENTU - co  to  takiego ?

Nie  wchodząc  w  przyczyny, należy  przyjąć  do  wiadomości, że  różne  grupy  instrumentów
posiadają  różne  "stroje".

Na  czym  to  polega - pokażemy  na  przykładzie.
Jesteśmy  na  próbie. Mamy  ćwiczyć  piosenkę, ale  wokalistka  przyszła  z  chrypką
więc  jej  nuty  dajemy  np. klarneciście  i  prosimy, by  zagrał  partię  wokalistki.
Zaczynamy  grać  i  -  coś  tu  nie  gra ! Okazuje  się, że  klarnecista  gra  w  innej  tonacji,
a  konkretnie - niższej  o  cały  ton  w  stosunku  do  fortepianu.
Dajemy  z  kolei  te  same  nuty  saksofoniście  altowemu - a  on  gra  w  tonacji  wyższej
o  tercję  małą. Dlaczego  tak  jest ?
Nie  wchodząc  znowu  w  przyczyny, należy  przyjąć  do  wiadomości, że :

-  klarnetowe   C  odpowiada  fortepianowemu  B
   -  sax-altowe   C  odpowiada  fortepianowemu  Es

i  właśnie  od  tej  litery  (B, Es)  pochodzi  nazwa  stroju, do  którego  należy  dany  instrument.
I  tak - do  stroju  C  należą  m.in. fortepian, akordeon. skrzypce, gitara  i  wiele  innych  instrumentów;
do  stroju  B  należą  m.in.  saksofon  tenorowy  i  klarnet B (bo  są  jeszcze  klarnety  w  stroju  A, C
i  Es), natomiast  saksofon  altowy  jest  jednym  z  przedstawicieli  grupy  instrumentów  o  stroju  Es.

Wracając  do  powyższego  przykładu - dla  klarnetu B  partię  wokalistki  należy  przepisać  (przetransponować)  do  tonacji  wyższej  o  cały  ton  a  dla  alt-saksofonu -  do tonacji  niższej 
o  tercję  małą. Wtedy - wszystko  będzie  grało, czyli  cały  zespół  będzie  grał  w  tej  samej
tonacji  (fortepianowej).

Na koniec rada praktyczna (wzrokowa) :
popatrzcie na klawiaturę i na dźwięki B, C, Es (które odpowiadają odpowiednim strojom)
- skoro pianista jest w stroju C
a jesteś klarnecistą (B), to musisz "podnieść" się do C, czyli grać w tonacji o cały ton wyżej
jak grasz na sax-alcie (Es) to musisz "opuścić" się do C, czyli grać w tonacji o tercję małą niżej

proste ? oczywiście !

Bywają też sytuacje odwrotne - jeśli klarnecista, lub saksofonista jest nowicjuszem i nie opanował jeszcze innych tonacji, to sytuację musi uratować pianista i - odpowiednio - grać w tonacji niższej,
lub wyższej (zgodnie z w.w. zasadą).

« Ostatnia zmiana: 02 paź 2015, 21:56 wysłana przez W.Królikowski »

Offline W.Królikowski

• 31.05.1938 - 28.08.2016, VIP
« Odpowiedź #4, 03 paź 2015, 23:56 »
w nawiązaniu do powyższego tekstu - graficznie - praktyczna wzrokowa rada :
(+sekunda wielka, - tercja mała)

Offline marek1

« Odpowiedź #5, 04 paź 2015, 10:37 »
Podpowiem troszkę na wesoło.Spróbujcie razem zagrać w jednej tonacji ,a jak będzie wam "wywalać" flaki to pokombinujcie "cuś".Jak już bedą chcieli słuchać sąsiedzi to znaczy ,że stroi.Wtedy porównacie tonacje. ;) ;)Proste :D