Autor Wątek: Co może technika MIDI?  (Przeczytany 6288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline W.Królikowski

• 31.05.1938 - 28.08.2016, VIP
Co może technika MIDI?
« 17 lip 2015, 21:55 »
Jako ciekawostkę chcę pokazać co może technika MIDI.
Mój internetowy Znajomy (nazwisko figuruje na fotce) popełnił coś takiego (poniższe fotki to zdjęcia
okładki płyty) - tutaj zaprezentuję tylko poz. nr 6. Partia akordeonu została opracowana na podstawie
nagrania znanego amerykańskiego akordeonisty Myrona Florena. Reszta to dzieło Autora i techniki MIDI.

Link do nagrania (tempo nieco wolniejsze od oryginału) :
https://drive.google.com/open?id=0B4vsBp3hqzzRMmpnZ3UxWXNwT2c

Link do oryginalnego nagrania wspomnianego akordeonisty :
https://drive.google.com/open?id=0B4vsBp3hqzzRSUhCZmlNM3ZMLU0

Link do oryginalnego filmu :
https://drive.google.com/open?id=0B4vsBp3hqzzRU2Z6Z2phaG5oZDg

« Ostatnia zmiana: 18 lip 2015, 18:39 wysłana przez W.Królikowski »

Offline Marcel

• Administrator
Odp: Co może technika MIDI?
« Odpowiedź #1, 17 lip 2015, 22:11 »
Podoba mi się :) Bardzo lubię styl Myrona Florena i innych akordeonistów znanych z The Lawrence Welk Show. https://www.youtube.com/results?search_query=The+Lawrence+Welk+Show+accordion

Offline Lajkonix

• Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
« Odpowiedź #2, 17 lip 2015, 22:25 »
Panie Włodu, chyba powoli nadchodzi czas, żeby Pan sobie zakupił jakąś skromną cyjkę. Bo wygląda na to, że połknął Pan bakcyla.... :)  [akordeon]

Offline W.Królikowski

« Odpowiedź #3, 17 lip 2015, 22:28 »
może, może - najpierw jednak chcę trochę okiełznać te narowiste klawisze

Offline Sztyc

• *
« Odpowiedź #4, 17 lip 2015, 22:38 »
Podoba mi się :) Bardzo lubię styl Myrona Florena i innych akordeonistów znanych z The Lawrence Welk Show. https://www.youtube.com/results?search_query=The+Lawrence+Welk+Show+accordion

A mi nie doba się ....oczywiście midi
Idą czasy gdzie muzyka będzie trudniej znaleźć niż szewca...
Z kogo by czerpali pomysły na MIDI ci fachowcy gdyby nie było oryginału....takiego jak np.
Floren

Offline niedarady

« Odpowiedź #5, 17 lip 2015, 23:06 »
sztyc1 tak źle to chyba nie będzie. U mnie w mieście tylko 1 szewc został  :-[

Offline W.Królikowski

« Odpowiedź #6, 17 lip 2015, 23:08 »
racja - strzał w 10 !!!

Ale, ale ...
Proszę wybaczyć skok w bok - z wieloma rzeczami już tak się dzieje na naszych oczach :
- bułek , które smakują jak dawniej próżno szukać
- ziemniaki, obojętne jaki gatunek - smakują jak świeca, czyli smaku nie mają
i td, i tp
« Ostatnia zmiana: 17 lip 2015, 23:12 wysłana przez W.Królikowski »

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #7, 17 lip 2015, 23:15 »
Jasne, że technika MIDI ma spore możliwości i może być przydatnym narzędziem przy komponowaniu czy aranżowaniu muzyki, ale moim zdaniem nigdy MIDI, nie zastąpi wykonania żywego muzyka na prawdziwym instrumencie. Nie próbowałbym nawet tych dwóch rzeczy zestawiać w jednym szeregu. Nagrania MIDI traktuję jedynie jako uproszczony "podgląd" utworu, który wymaga od słuchającego pewnej wyobraźni, aby usłyszeć w nim to jak zabrzmiałby ten utwór na żywych instrumentach.

Offline Sztyc

• *
« Odpowiedź #8, 17 lip 2015, 23:33 »
racja - strzał w 10 !!!

Ale, ale ...
Proszę wybaczyć skok w bok - z wieloma rzeczami już tak się dzieje na naszych oczach :
- bułek , które smakują jak dawniej próżno szukać
- ziemniaki, obojętne jaki gatunek - smakują jak świeca, czyli smaku nie mają
i td, i tp

I big bendów trudno szukać ....ludziska zatracili zmysł muzyczny , nie śpiewają chyba że w kościele,
automaty wszechobecne spłyciły muzykę do poziomu niespotykanego ....
wszystko jest na Midi za dotknięciem jednego przycisku....i ludzie to kupują
Już od kilkudziesięciu lat nie widzałem zespołu w pełnym składzie grającego dla gawiedzi..
Jak byłem pacholęciem w muszli koncertowej grał zespół przyzakładowy.....wtedy jeszcze nie ogarniałem tego ale jak zagrały dwie trąbki w duecie plus kompletny zespół wokal damsko -męski  to ciary szły po plecach
Kto sobie dziś pozwoli na 10 osobowy skład....
ale mnie wzięło ......wszystkim MIDI mówimy nie....

Offline W.Królikowski

« Odpowiedź #9, 17 lip 2015, 23:43 »
nie jestem aż tak kategoryczny, bo widzę i dobre strony tej techniki

Offline Sztyc

• *
« Odpowiedź #10, 17 lip 2015, 23:48 »
Narkotyki też leczą ale w małej dawce....

Offline Krystyn

• Konto usunięte na prośbę użytkownika
  • *
« Odpowiedź #11, 18 lip 2015, 02:32 »
Moim skromnym zdaniem przy zastosowaniu techniki MIDI występują dwa zasadnicze nieporozumienia. Z jednej strony - twórców, którzy w wielu przypadkach usiłują techniką MIDI "zastąpić" oryginalne instrumenty np.stringi traktować jak smyczki w orkiestrze i pisać podobną do orkiestrowej fakturą ,co nigdy dobrze, ani nawet w małym procencie podobnie nie zabrzmi!  Z drugiej strony- odbiorców, którzy z maszyny spodziewają się usłyszeć "prawdziwy" instrument.
Co dziwne - najczęściej występuje to w nagraniach . Natomiast z pełną akceptacją przyjmuje się łączenie instrumentów "prawdziwych" z instrumentami elektronicznymi w muzyce estradowej słuchanej "na żywo". (np.trąbka lub saksofon czy gitara klasyczna, której akompaniuje jakiś KORG lub YAMAHA plus sekcja.}
Spróbujmy może inaczej spojrzeć na łączenie różnych technik i instrumentów, nie próbując ożenić " martwego" - z dużymi możliwościami brzmieniowymi, z "żywym" - o zupełnie innych środkach wyrazu. :)

Offline W.Królikowski

« Odpowiedź #12, 18 lip 2015, 13:48 »
Cyt. :
Natomiast z pełną akceptacją przyjmuje się łączenie instrumentów "prawdziwych" z instrumentami elektronicznymi w muzyce estradowej słuchanej "na żywo" (np.trąbka lub saksofon czy gitara klasyczna, której akompaniuje jakiś KORG lub YAMAHA plus sekcja). Spróbujmy może inaczej spojrzeć na łączenie różnych technik i instrumentów, nie próbując ożenić " martwego" - z dużymi możliwościami brzmieniowymi, z "żywym" - o zupełnie innych środkach wyrazu.

Cyt.: Narkotyki też leczą ale w małej dawce....

Otóż to - wiadomo, że występ solowy jest mniej atrakcyjny niż zespołowy.
Co ma zrobić ubogi, ale znakomity instrumentalista Janko Muzykant, skoro nie stać go na wynajęcie
"żywej" sekcji rytmicznej ?
Prosi znajomego, który zna technikę MIDI, aby do jego solowego nagrania dodał komputerową sekcję
rytmiczną i rezultat jest taki, jak zaprezentowałem powyżej, czyli zachowujemy walory "żywego"
instrumentu solowego a dodajemy tylko wspomagającą sekcję rytmiczną.

Wielu się to podoba, nie psioczmy więc generalnie na MIDI a jeśli, to wybiórczo, w konkretnych przypadkach.

« Ostatnia zmiana: 18 lip 2015, 14:05 wysłana przez W.Królikowski »

Offline emeryt

« Odpowiedź #13, 18 lip 2015, 15:17 »
Panie Włodzimierzu ma Pan u mnie wsparcie. Wprawdzie nie jestem fanatykiem midi ale również nie jestem fanatykiem muzyki wykonywanej tylko na nieskazitelnie czystych instrumentach. Zaskakującym jest to, że zwolennikami midi powinni powinna być młodzież a nie emeryci czy przdemeryci, a przecież my obydwaj nie należymy do najmłodszego pokolenia na tym forum.

Offline Krystyn

• Konto usunięte na prośbę użytkownika
  • *
« Odpowiedź #14, 18 lip 2015, 15:26 »
Wielu się to podoba, nie psioczmy więc generalnie na MIDI a jeśli, to wybiórczo, w konkretnych przypadkach.

Dokładnie o to chodzi!
Poza tym - zarówno  "klasycznymi" instrumentami , jak i tymi , wykorzystującymi technikę MIDI , trzeba się niestety , nauczyć  posługiwać ! :)
W jednej i w drugiej dziedzinie można być mistrzem , (np.midi często wykorzystywane jest z wielkim powodzeniem do muzyki ilustracyjnej , np. filmowej) bądź traktować to jako hobby i zabawę , a wtedy - zamiast generalnej negacji - wystarczy życzliwa uwaga w rodzaju - "wiesz , ale te midi-trąbki brzmią tutaj zbyt sztucznie, spróbuj coś zmienić" , tak jak to robimy grającym na "klasycznych" instrumentach.
Pozdrawiam.
PS. Najwięcej czasu tracę na to , żeby "zepsuć" idealne, teflonowe  brzmienie instrumentów midi i "tchnąć" w to trochę omylnego i nieprecyzyjnego "człowieka".  :)
Niestety - dobre brzmienia midi (z różnymi wtyczkami efektowymi i instrumentalnymi) - to dosyć spore koszty , na które też nie wszystkich stać...  :(
« Ostatnia zmiana: 18 lip 2015, 17:48 wysłana przez Krystyn »