Autor Wątek: Ball-Szene (J. Hellmesberger) - prof. J. Łukasiewicz + podkład komputerowy  (Przeczytany 2326 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marta

 • *
 • Wiadomości: 22
  • Zobacz profil
Na stronie prof. Łukasiewicza (http://www.lukasiewiczjerzy.pl) pojawiło się jego nagranie Scen z balu Hellmesbergera. Ci, co próbowali zmierzyć się z tym utworem, wiedzą jaki to stopień trudności. Nagranie zrobione jest z podkładem komputerowym i lepiej słuchać go na dobrym sprzęcie, albo dobrych słuchawkach.
Pozdrawiam wszystkich łamaczy palców
Marta

Offline Marta

 • *
 • Wiadomości: 22
  • Zobacz profil
Niedawno obejrzałam wersję video tego nagrania na Youtube ( https://youtu.be/hAlUeXyUcb4 ), gdzie widać akordeon, na którym utwór jest wykonywany. Mam w związku z tym pytanie, czy ktoś z forumowiczów orientuje się jakie urządzenia są przyczepione do akordeonu, jakie może być ich działanie? Górne pudełko wygląda na jakiś nadajnik mikrofonu bezprzewodowego, ale to by chyba było bez sensu, bo mikrofon widać przed akordeonem, na wysięgniku i nie jest on raczej bezprzewodowy. Ale do czego może służyć dolne pudełko, z białym kabelkiem, zupełnie nie mam pomysłu. Może zaglądają na forum studenci profesora i coś wiedzą na ten temat? Przy okazji dowiedziałam się, że nie Hellmesberger skomponował Sceny z balu, o czym byłam do tej pory przekonana, tylko Joseph Mayseder. Dziwna sprawa.

Online Marcel

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 7305
  • Zobacz profil
Przy okazji dowiedziałam się, że nie Hellmesberger skomponował Sceny z balu, o czym byłam do tej pory przekonana, tylko Joseph Mayseder. Dziwna sprawa.

Przy nagraniu w wykonaniu New London Orchestra napisano: "Kompozytor Joseph Hellmesberger (1828-1893). Na podstawie etiudy na skrzypce, której autorem jest Joseph Mayseder (1789-1863)."

Górne pudełko wygląda na jakiś nadajnik mikrofonu bezprzewodowego, ale to by chyba było bez sensu, bo mikrofon widać przed akordeonem, na wysięgniku i nie jest on raczej bezprzewodowy.

https://i.imgur.com/AHCz8Oc.jpg
Ball-Szene (J. Hellmesberger) - prof. J. Łukasiewicz + podkład komputerowy


Rzeczywiście wygląda to na nadajnik mikrofonu bezprzewodowego, a to, że z przodu jest drugi mikrofon przewodowy, to nie jest bez sensu. Nie jest niczym dziwnym nagrywanie przy pomocy kilku mikrofonów. Widocznie akurat takimi mikrofonami (jednym przewodowym, a drugim bezprzewodowym) dysponowała osoba z nagrania. Być może zostały użyte też jeszcze jakieś inne mikrofony.Ale do czego może służyć dolne pudełko, z białym kabelkiem, zupełnie nie mam pomysłu.

Tu można już tylko zgadywać... albo zamiast tego - napisać e-mail do osoby z nagrania. Być może to element od systemu MIDI, a może wcale nie od MIDI, tylko np. całość jest miksem 3 mikrofonów: jednym ustawionym przed akordeonem (widoczny mikrofon przewodowy), drugim np. pod galeryjką (widoczny nadajnik systemu bezprzewodowego), a ten trzeci element, to może fragment systemu z mikrofonem wewnątrz akordeonu, na głośnicy.

Offline Marta

 • *
 • Wiadomości: 22
  • Zobacz profil
Dziękuję za odpowiedź, chętnie bym napisała do Profesora, ale nie mam żadnego adresu. Miałam dawno temu jako uczennica zajęcia z nim na kursie w Miętnem, ale nie pomyślałam wtedy, żeby zapisać sobie jakiś namiar. Jeśli chodzi o Hellmesbegera, to obejrzałam sobie nuty etiudy Maysedera (dostępne są w IMSLP/Petrucci Music Library) i okazuje się, że kropka w kropkę jest to dokładnie cały utwór. Więc Hellmesberger wg mnie jedynie opracował etiudę na orkiestrę, dopisał akordy itp. ale nie jest kompozytorem utworu. Ale prawa autorskie chyba wtedy nie działały.

Online Marcel

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 7305
  • Zobacz profil
Z prawej strony jest "pokaż adres email"
https://usosweb.chopin.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/osoby/pokazOsobe&os_id=1448

Ewentualnie można też spróbować wysłać wiadomość przez YouTube.

Offline Marta

 • *
 • Wiadomości: 22
  • Zobacz profil
Kto pyta nie błądzi. Napisałam do prof. Łukasiewicza i dzięki Jego uprzejmości uzyskałam trochę wiadomości na temat pudełek przymocowanych do akordeonu. Zgodził się też na opublikowanie tych wiadomości na forum, miał zresztą zamiar opisać to wszystko na swojej stronie internetowej, ale brak czasu itd... Górne pudełko to odbiornik bezprzewodowego systemu słuchawek. Profesorowi przeszkadzały w grze kable od słuchawek, więc chciał mieć większą swobodę ruchów. Dolne pudełko jest to czujnik ciśnienia powietrza w miechu wysyłający sygnały MIDI do komputera. Biały kabelek to rurka podłączona do otworu kołka mocowania miecha. Jest to sprzężone z systemem odsłuchu na słuchawkach. Chodzi o to, żeby podczas nagrania z akompaniamentem elektronicznym, komputer regulował dynamikę zgodnie z dynamiką akordeonu. Brak tego utrudnia swobodną ekspresję i synchronizację, gdyż w cichych partiach akordeonu akompaniament zagłusza w słuchawkach dźwięk akordeonu, z kolei przy forte akordeonu podkład staje się słabo słyszalny. W muzyce rozrywkowej to tak bardzo nie przeszkadza, ale w klasycznej jest dużym utrudnieniem, lepiej więc żeby akompaniament dopasowywał się głośnością do akordeonu, jak w dobrze zgranym zespole. Nagranie dźwięku akordeonu jest zrobione przy pomocy dwóch mikrofonów studyjnych. Całość, łącznie z filmem, zrealizowana była w warunkach domowych, nie było potrzebne żadne kosztowne studio. Przyznam się, że to dla mnie zupełna nowość i nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszałam. Ale interesowałam się raczej nagłośnieniem akordeonu w zespole, a nagrania to zupełnie inna dziedzina.