Autor Wątek: Artyści "zakazani", czyli kto nie życzy sobie, aby nagrywać covery jego utworów  (Przeczytany 17074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
Post ma na celu utworzenie listy autorów i wykonawców, którzy protestują przeciwko wykonywaniu coverów.
Ponieważ publikujemy swoje nagrania instrumentalne i wokalne na np YouTube a wiele osób utraciło w ten sposób swoje konta lista będzie pomocna.
Proponuję zacząć od Janusza Las  kowskiego.

Offline dyziek86

• **
Ale o co chodzi? Jest do tego jakieś prawo?

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
Dokładnie nie wiem czy prawa autorskie mają zastosowanie w przypadku coverów ale z Las  kowskim to znana sprawa..............

Offline Janucik

• Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
Emerytku, mogłeś uprzedzić że to kompletne przepisy, bo mi się rolka w myszy spaliła... :)

Offline emeryt

Jeżeli mają być pełne to muszą być kompletne. A prawdę mówiąc warto się z nimi zapoznać, bo wiele robimy trochę obok prawa. Mnie zaskoczyło, że ochrona własności intelektualnej trwa jeszcze 70 lat po śmieci twórcy.

Offline Janucik

• *
 No to teraz nie wiem... Jak idę sobie przez las i gwiżdżę "Wędrowali szewcy...", to gajowy może mnie podpi....lić do ZA  I  KS-u, czy nie? :)

Offline emeryt

Kto nie gwiżdże nie ma problemów. A tak naprawdę, to można sobie "coverować" świadomie czy nie do czasu, do puki się ktoś do tego nie przyłoży.  Jak się przyłoży, to nieznajomość prawa nam nie pomoże.

Offline brebir

• VIP
To znaczy że trzeba olać p. Las  kowskiego i jego utwory. Grać staropolską biesiadę za którą się nikt nie przyczepi, a brzmi niewiele gorzej (dla mnie lepiej), no ale to już rzecz gustu. Pozdrawiam :)

Offline wisienkka

• **
Kto nie gwiżdże nie ma problemów. A tak naprawdę, to można sobie "coverować" świadomie czy nie do czasu, do puki się ktoś do tego nie przyłoży.  Jak się przyłoży, to nieznajomość prawa nam nie pomoże.

Całkowicie się zgadzam, w naszym kraju  bez podania ,bez zezwolenia,bez opłacenia lepiej z domu nie wychodzić. Z  ZA  I  KS-em doświadczyłem osobiście jako organizator niewielkiej imprezki. nie ma zlituj się,
 // trza płacić i już  >:(  // A co do pana Las  kowskiego to może po tej dedykacji zmienił swoje podejście do akordeonistów.
https://www.youtube.com/watch?v=r8H3UFaaqSk

Post ma na celu utworzenie listy autorów i wykonawców, którzy protestują przeciwko wykonywaniu coverów.
Ponieważ publikujemy swoje nagrania instrumentalne i wokalne na np YouTube a wiele osób utraciło w ten sposób swoje konta lista będzie pomocna.
Proponuję zacząć od Janusza Las  kowskiego.

Zapomniałem dodać : możne lepiej nie drapać dopóki nie swędzi ;)

Offline krel

• Specjalista od elektroniki
    • Mój kanał YouTube
Ostatnio sam się zdziwiłem kiedy po wrzuceniu "Przy kominku" i "Moon River" zobaczyłem przy swoich filmach notkę tej treści:

W Twoim filmie mogą pojawiać się reklamy.

W Twoim filmie znaleziono treści chronione prawami autorskimi.

Strona, która zgłosiła roszczenie, pozwala na wykorzystanie swoich materiałów w Twoim filmie w YouTube, ale mogą się w nim pojawić reklamy.

ograniczenia wyświetlania    Brak

zarabianie    Na tym filmie zarabia strona, która zgłosiła do niego roszczenie

Jeżeli zgadzasz się na te warunki, nie musisz nic robić.

Więcej informacji

Informacje o prawach autorskich
treść

Przy kominku / At fireplace
    Kompozycja muzyczna
    0:20 - 3:15

strona zgłaszająca roszczenie    

One or more music publishing rights collecting societies

zasada       

Na tym filmie zarabia właściciel praw autorskich.

Najbardziej zastanawia mnie "strona zgłaszająca roszczenie": One or more music publishing rights collecting societies, czyli jedna lub więcej jakichś organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich. Niestety nie można się doczytać co to za organizacje i na podstawie jakiego prawa utwór który ma 86 lat jest chroniony.
Przy utworze "Moon River" mam podobnie, z tym że tam jako strona zgłaszająca roszczenie widnieją:
Sony ATV Publishing, SABAM_CS, SUISA CS.

Z jednej strony skoro nie zabraniają mi publikowania moich wykonań, to nic się nie dzieje. Z drugiej strony, dlaczego koledzy z Forum Akordeonowego mają być zmuszani do oglądania reklam przy moich nagraniach? Trochę to irytujące.

Próbowałem zgłębiać temat korzystając z pomocy YouTube ale niewiele konkretów można tam znaleźć. Niby dużo piszą, ale tak żeby nic nie napisać.

Offline emeryt

Poniżej stanowisko ZA  i  KS w sprawie używania utworów należących do innych osób do zaprezentowania się w internecie:

Osoby zamieszczające treści muzyczne ( utwory ) na portalach należących do innych podmiotów ( typu UGC np. YouTube, społecznościowych ) powinny:
a. przestrzegać regulaminu operatora
b. jeżeli utwór muzyczny stanowi ilustrację materiału wideo uzyskać zgodę uprawnionych na takie użycie. Co do zasady  należy zwracać się bezpośrednio do autorskouprawnionych: autorów, kompozytorów, spadkobierców, innych następców prawnych.

Powyższa treść jest odpowiedzią na następujące pytanie:

Uprzejmie proszę o poinformowanie mnie do kogo mogę się zwrócić z prośbą o pozwolenie mi na zaprezentowanie się w portalu You Tube wykorzystując utwór muzyczny “Ich hӧr’ so gern Harmonika” S. Avsenik; ©1978 by August Seith Musicverlag, München.

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
Tylko Janusz Las  kowski ma pretensje o wykonania kowerów z tego co wiem. Slavko Avsenik - jak kiedyś czytałem bardzo lubi słuchać wykonań innych instrumentalistów grających napisane przez niego utwory.

Offline Janucik

• *
Żeby jego satysfakcja sięgnęła szczytu, mówmy o nim - Janusz L. :P

Offline Marcel

• Administrator
Nie ma co panikować. Od jakiegoś czasu sprawa została już uregulowana w taki sposób, że przy filmikach na YouTube w których wykryty zostanie utwór chron  iony prawem np. przez ZA  i  KS, automatycznie wyświetlają się reklamy, a pieniądze od reklamodawców wędrują do właściciela tych praw. Całość dzieje się automatycznie. Jest to taka nowa forma zbierania tantiem, nie wymagająca tego, aby zawracać głowę właścicielowi praw autor  skich przy każdym coverze, który miałby pojawić się na YouTube.

Artur Waliszewski (Dyrektor Google Polska) o umowie zawartej między ZA  i  KSem, a Google (YouTube): "Pieniądze dla artystów będą generowane z wpływów z reklam: wpływy giganta Internetu jakim jest YouTube będą dzielone z autorami, których twórczość pojawia się w tym popularnym serwisie."
Więcej można przeczytać tutaj.

Wspomniał też o tym krel w swojej wiadomości:
http://forum.akordeonowe.pl/filmiki-akordeonowe/zakazane-melodie/msg9525/#msg9525