Autor Wątek: Hohner Atlantic IV - ogólna dyskusja, nowy model i stary  (Przeczytany 21539 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojgra9

Odp: Hohner Atlantic IV - ogólna dyskusja, nowy model i stary
« Odpowiedź #15, 20 cze 2017, 21:00 »
Bardzo Panowie dziękuję.

Offline crucer

• *
« Odpowiedź #16, 30 paź 2017, 14:56 »
Osobiście na wesela tzw wyprowadzki, stoły, zwał jak zwał polecam ATLANTIC IV N MUSETTE lub jakiś inny sprzęt ze strojem musette. Różnica pomiędzy ATLANTIC IV N MUSETTE oraz DELUXE, a pierwotnym bez litery N polega na tym, że jest to nowy model w którym znacznie poprawiona mechanika i basy są mocniejsze. Atlantic zwykły nie miał kanału w basie a te nowsze modele posiadają dodatkową głośnicę na leżąco co daje piękny bas. Stasze modele (z czarnymi registrami) fabrycznie miały gąbki zamiast filców pod klapami, które się utleniały. Problem duży też w starszych modelach jest z registrami, mechanika przełączania zamontowana jest w płycie akordeonu i trzeba go roznitowywać, często się zdarzało że zasuwy nie przesuwały się do końca lub nie otwierały i akordeon grał ciszej albo nie stroił, dopiero w tych nowych rozwiązali ten problem i zrobili mechanizm registrowy jak np w supicie. Generalnie najlepiej instrument dotknąć i obgrać, bo instrument instrumentowi nie równy. Wczoraj właśnie miałem styczność z ATLANTIC IV N MUSETTE który gra pięknie.

Offline b17

• *
« Odpowiedź #17, 15 gru 2017, 00:51 »
A czy ktoś z kolegów majsterkował przy klawiaturze Atlantica IVN deluxe? zacina mi się w nim jeden klawisz i nie bardzo wiem jak się do niego dobrać. Ma trochę luzu i przy graniu obciera sie o sąsiedni.
Czy ktoś może cos w tym doradzić. Pozdrawiam [brawo]

Offline Nowicjusz25

• **
« Odpowiedź #18, 15 gru 2017, 14:49 »
Model N Deluxe wyglada fajnie, klawiatura jest lepsza, basy lepiej grają, ale strona klawiszowa nie robi furrory jak dla mnie. Lepiej gra zwykly model Deluxe, a juz najlepiej te stare modele z prążkowana klawiaturą. Udalo mi się wypróbować wszystkie trzy modele i pod wzgledem dźwięku wygrał najstarszy model, a jesli chodzi o komfort gry i mechaniki model N   ;)
« Ostatnia zmiana: 15 gru 2017, 15:09 wysłana przez Nowicjusz25 »

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
« Odpowiedź #19, 15 gru 2017, 15:17 »
A czy ktoś z kolegów majsterkował przy klawiaturze Atlantica IVN deluxe? zacina mi się w nim jeden klawisz

To chyba jest wada tych modeli............ :-\

Offline wwosek

• *
« Odpowiedź #20, 10 mar 2019, 22:13 »
Witam, kupiłem ostatnio akordeon Hohner Atlantic IV N de luxe za niebagatelną kwotę. Urzekł mnie stan stroików, ich piękny 100% strój, płytka równiusia klawiatura, zapach jakby nowości , przepiękne brzmienie oraz praktycznie fabryczny stan obudowy. Same zalety i cieszyłem się nimi do chwili gdy natrafiłem na post niemieckiego serwisu hohnera, że Atlantic IV N de Luxe wychodził zawsze z CANCEL'em do TUTTI. Mój egzemplarz nie posiada resetu registrów z boku- a co za tym idzie korpus strony klawiszowej może być z nowszej wersji tzw HOHNER Aalantic S de luxe lub starszej bez de luxe. Kiedyś oglądałem Atlantica IV N De luxe i obie połówki miał jakby aluminiowe a moja połówka jest jakby zrobiona z czarnego tworzywa a na to przykręcona aluminiowa płyta. Głośnice są 100% z modelu N De luxe gdyż ich rocznik to 82 . Strona basowa również sto procent z N de luxe - również aluminiowa.Samo przykręcenie głośnic znacząco się różni od tego w moim modelu - oryginalnie- https://youtu.be/InYieUncito?t=205 a u mnie jest czarny korpus z odlanymi już wgłębieniami na głośnice ( na filmiku są dwa wkręty z gumowym odbojem). Czy jest ktoś na forum kto wytłumaczy mi ewentualne moje wątpliwości? Lub wskaże źródło do np zdjęć strony klawiszowej Hohnera Atlantic modelu staszego bez de luxe  lub nowszego IV S de Luxe? Czy wartość instrumentu zrobionego jakby z dwóch egzemplarzy znacząco spada na rynku? Cena nie była mała dlatego mnie nurtuje to pytanie. Zdj mojego Hohnera. Pozdrawiam forumowiczów.

EDIT znalazłem http://georgewhitfield.co.uk/accordion-repair-hohner-atlantic-iv-de-luxe/ - czyli wychodzi na to, że korpus części klawiszowej jest z modelu bez N( chyba, że mnie ktoś poprawi).
Jak to wpływa na cenę rynkową takiego składaka ?
« Ostatnia zmiana: 10 mar 2019, 22:26 wysłana przez wwosek »

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #21, 11 mar 2019, 09:06 »
natrafiłem na post niemieckiego serwisu hohnera, że Atlantic IV N de Luxe wychodził zawsze z CANCEL'em do TUTTI. Mój egzemplarz nie posiada resetu registrów z boku- a co za tym idzie korpus strony klawiszowej może być z nowszej wersji tzw HOHNER Aalantic S de luxe lub starszej bez de luxe.

Rozumiem, że masz na myśli registr tutti z boku klawiatury. Według mnie, nie ma powodu do niepokoju, Hohner Atlantic IV N de Lux był produkowany w wersji, która go posiadała, jak i w wersji, która go nie posiadała (nowsza wersja).

Hohner Atlantic IV N de Lux z registrem tutti z boku klawiatury - katalog z 1978 r.

https://i.imgur.com/E2JtGPb.jpg
Hohner Atlantic IV - ogólna dyskusja, nowy model i stary

Hohner Atlantic IV N de Lux bez registra tutti z boku klawiatury - katalog z lat '80

https://i.imgur.com/iQIclD5.jpg
Hohner Atlantic IV - ogólna dyskusja, nowy model i stary

Offline Pipen

• *
« Odpowiedź #22, 02 mar 2020, 17:36 »
Witam wszystkich forumowiczów i nie tylko. To mój pierwszy post... i od razu potrzebuję Waszej pomocy... Obecnie posiadam weltka meteora 80. Przymierzam się do kupna Atlantica IV N de luxe. Byłem obejrzeć jeden egzemplarz... niestety nie do końca stroił, więc zrezygnowałem z kupna. Ale chodzi mi o coś innego. Otóż w moim Meteorze guziki basowe wciskają się "jakby do końca" (określiłem najbardziej obrazowo jak potrafię). W Atlanticu guziki basowe nie do końca wchodzą, tak jakby na 2/3... Nigdy wcześniej nie miałem innych akordeonów w ręku oprócz mojego meteora. Czy te "nie do końca się wciskające guziki" to typowe dla Atlantica, czy to znaczy, że szwankuje również mechanizm basowy? Nadmienię tylko, że basy stroiły i ładnie brzmiały... Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich.

Offline Tremol_03

« Odpowiedź #23, 03 mar 2020, 23:58 »
Cześć Pipen!
To może być normalne w tych akordeonach, ale ręki sobie uciąć nie dam. Mam starszy akordeon -Meisterklange i jest dokładnie tak samo, jak piszesz, guziki nie wciskają się do końca, tylko mają jakby "ogranicznik". W Weltku Caprice i Horchu mam tak, że się wciskają do końca. Miałem kiedyś Hessa, który też tak miał jak Meisterklange. Moim zdaniem wynika to z budowy mechanizmu.
Pozdrawiam, Mateusz [akordeon]

Offline Pipen

• *
« Odpowiedź #24, 04 mar 2020, 07:30 »
Bardzo dziękuję Mateusz :)
Identyczną odpowiedź uzyskałem od posiadacza Atlantica:)
Pozdrawiam i życzę miłego dnia [akordeon]

Offline Emiliano

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #25, 04 mar 2020, 19:05 »
Mój kolega ma Atlantica. Z tego, co Marcel pokazał na fotkach, to ten starszy model z registrem tutti na boku i też tak jest w basach, a mimo to pięknie gra i nic mu nie brakuje :).

Offline Pipen

• *
« Odpowiedź #26, 10 mar 2020, 12:56 »
To jeszcze jedno pytanie do posiadaczy Atlantica IV N de luxe. Czy również macie wrażenie, że strona "basowa" jest jakby za głośna w stosunku do strony dyszkantowej? To jest tylko moje odczucie, od strony grającego. Nigdy nie miałem okazji, by stanąć z boku i posłuchać jak ktoś inny gra, a to podobno różnica. Mogę się więc mylić. Z góry dziękuję za podzielenie się swoimi odczuciami w tym temacie.
Pozdrawiam wszystkich :)

Offline GB

• *
« Odpowiedź #27, 14 mar 2020, 23:27 »
Co do głębokości basów - te typy tak mają.
Generalnie Atlantiki mają zdrowy "wydech", więc Twoja ocena głośności basów może być tylko odczuciem.