Autor Wątek: Hohner - jaki to model i ile ma lat?  (Przeczytany 468 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin1234

• *
Hohner - jaki to model i ile ma lat?
« 11 sty 2022, 22:58 »
Hej. Dostałem pytanie na które nie potrafię odpowiedzieć czyli jaki model i miej więcej, z którego roku mam akordeon.

Na forum znalazłem listę modeli Hohnera ( http://forum.akordeonowe.pl/download/hohner.pdf ) ale żaden z 41 klawiszami i 120 basami mi wizualnie nie pasuje. Szukałem oznaczeń/napisów ale nie znalazłem.

Dzięki za informacje - miło wiedzieć na czym się gra :)

Offline ElektroHarmonia

Odp: Hohner - jaki to model i ile ma lat?
« Odpowiedź #1, 12 sty 2022, 00:41 »
Nie wiem ale się wypowiem :)
Ten napis na stronie basowej nic nie znaczy wg. mnie bo nie ma nic o tym w katalogu Hohnera i w Internecie a katalog jak się nie mylę to jest z 2010r
Podejrzewam że jest 3 chórowy bo widzę jeden przełącznik brzmień i czy to jest oktawka?
Ten właśnie przełącznik jest identyczny jak w moim Sirena VII choć ja mam 2 bo mój jest 4 chórowy LMMM
(francuz z oktawą dolną) i jest z 1941r więc lata produkcji muszą być podobne
a właśnie czy na stronie basowej jest przełącznik od basów?
Od razu mówię że moim amatorskim okiem nie wygląda na składaka a masa perłowa przybrała żółciejszy kolor od upływu czasu strzelał bym w lata produkcji około 1935-1950r bo w późniejszych latach Hohnery miały coraz częściej registry nad klawiaturą ale nie zdziwił bym się jeśli był by starszy niż mój :)
Mam nadzieję że zaspokoiłem ciekawość do czasu przybycia eksperta :D

Offline Kasparov

• VIP
« Odpowiedź #2, 12 sty 2022, 07:16 »
Podobny do Hohnera Verdi III B z lat '30.

Offline ElektroHarmonia

« Odpowiedź #3, 12 sty 2022, 10:39 »
Fakt podobny a prawa strona na 100% taka sama był on produkowany 1938-1943 i jest 3 chórowy być może to jest właśnie Verdi III B tylko zdobiony na zamówienie lub przez kogoś

Zapomniałem dopisać, to że galeryjka się różni to nie problem bo może być oryginalna tylko nie typowa a reszta się zgadza jeśli chodzi o klawisze i ten register
« Ostatnia zmiana: 12 sty 2022, 10:44 wysłana przez ElektroHarmonia »

Offline Marcin1234

• *
« Odpowiedź #4, 12 sty 2022, 18:28 »
Ooo nie spodziewałem się, że to może być instrument z czasów wojny. Faktycznie podobny do Verdi III. Dzięki za pomoc 😀 jestem miło zaskoczony 😀

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
« Odpowiedź #5, 12 sty 2022, 18:45 »
galeryjka z Verdi IV lub Tango V   [akordeon]
« Ostatnia zmiana: 12 sty 2022, 20:15 wysłana przez Voiko »

Offline Marcin1234

• *
« Odpowiedź #6, 13 sty 2022, 18:43 »
Galeryjka jak z Verdi III (widziałem takie galeryjki na zdjęciach Verdi IV też) natomiast część basowa nie ma takiego kwadratowego kształtu. Wizualnie pasuje mi do Verdi IIIB. Znalazłem podobne ogłoszenie tutaj:
https://www.libertybellows.com/shop/c/p/3489---Slate-Hohner-Verdi-IIIB-Piano-Accordion-LMM-41-120-x41990151.htm

Więc albo Verdi IIIB z inną galeryjką albo ciekawe czy można było "połączyć" stronę basową od Verdi IIIB z stroną melodyczną od Verdi III?

I co może oznaczać napis na stronie basowej "ROMINE"?

Offline ElektroHarmonia

« Odpowiedź #7, 13 sty 2022, 19:02 »
Imię lub nazwisko, tak obstawiam i prawdopodobnie jeden z poprzednich właścicieli lub właścicielek tak się nazywał ,to moje podejrzenie bo widywałem to że akordeoniści mieli nazwiska na instrumentach

jeśli wymiary obu akordeonów były jednakowe to nic nie stało na przeszkodzie by połączyć obie połówki jednak ja obstawiam że po prostu galeryjka była przeszczepiona

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
« Odpowiedź #8, 13 sty 2022, 19:03 »
nie ma takiego modelu hohnera jak Romine, więc albo ta połówka basowa jest od innego akordeonu
(innej marki) lub ktoś sobie tak nakleił, a te naklejki kwiatowe  już gdzieś widziałem podobne na akordeonie, ale niestety nie mogę sobie przypomnieć gdzie

zwróciłem też uwagę na tylną "klapę" od mechanizmu basowego, patrzę na różne zdjęcia i nie widzę podobnych

https://www.youtube.com/watch?v=gAhZpl2qEWo&ab_channel=Marcin

co nie zmienia faktu że acc gra, a to najważniejsze  [akordeon]

znalazłem:

« Ostatnia zmiana: 13 sty 2022, 20:26 wysłana przez Voiko »