Autor Wątek: Model Akordeonu B.C Stradndqvist 120 bass  (Przeczytany 361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gienek

• *
Model Akordeonu B.C Stradndqvist 120 bass
« dnia: 18 Marzec 2018, 19:23 »
Witam Szanownych Forumowiczów
Czy ktoś jest w stanie rozpoznać jaki jest to model akordeonu i w jakim okresie został wyprodukowany?
Pozdrawiam ... .

Offline Marcel

• Administrator
Odp: Model Akordeonu B.C Stradndqvist 120 bass
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Marzec 2018, 20:05 »
Według mnie, akordeon nie jest skandynawskiej produkcji, tylko niemieckiej. "B.C Stradndqvist", czyli Bernhard Carlsson Stradndqvist to importer i dystrybutor. Akordeon prawdopodobnie wyprodukowany był przez Raunera (mimo, że napis na ostatniej fotce wygląda na inny). Lata prawdopodobnie '30. Porównaj podobieństwo swojego akordeonu np. z tym Raunerem: http://forum.akordeonowe.pl/naprawa-akordeonow/remont-akordeonu-120-basow-4-chory/

Offline Gienek

• *
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Marzec 2018, 20:49 »
Bardzo dziękuję Marcel
Model który przedstawiłeś w linku jest identyczny z tym który właśnie restauruję. nigdzie jednak nie mogłem znaleźć tego modelu gdyż napis jest zerwany i trudno zgadnąć po skandynawsku myśląc co było nam napisane. Nazwa jest jakby inna ale i kolor akordeonu w oryginale był niebieski celuloid - lata zrobiły swoje.
Nie zczytałem jeszcze tamperacji lecz brzmi bardzo czysto, z głębokim musette. Co ciekawe
2 głośnice 8" są wystrojone odpowiednio w górę i w dół (+/- cents) są cały czas włączone a przełącznik registrów pod prawą ręką załącza temperację środkową

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2018, 07:08 »
Na zdjęciu który przedstawił powyżej Marcel był regester w gryfie-wciskany  - załączał 16" a na boku gryfu był regester przesuwany który załączał 2 odstrojone 8" Stała była tylko jedna 8"  ::)

Offline Gienek

• *
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec 2018, 22:04 »
Tak jak wcześniej wspomniałem pod prawą ręką jest przełącznik registrów w gryfie wciskany i faktyczne załącza 16" (zdemontowałem go do czyszczenia) lecz nie ma więcej przełączników.

Swoją drogą nie daje mi to spokoju że nie mogę określić / odczytać modelu tego akordeonu. Nie jestem do końca pewien też czy jest to HUGO RAUNER. Dlaczego? At to dla tego że strona basowa jest nieco inna i posiada ozdobne wycięcia.

Godziny spędzone na poszukiwaniach na stronach niemieckich, szwedzkich, po angielsku czesku itp. a tego akurat modelu nie ma nigdzie.

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marzec 2018, 23:06 »
Nie jestem do końca pewien też czy jest to HUGO RAUNER. Dlaczego? At to dla tego że strona basowa jest nieco inna i posiada ozdobne wycięcia.

To, że strona basowa jest inna, i że nie jest to dokładnie ten sam model, co miał guralband, to chyba dobrze widać :) Nie pisałem o modelu, tylko o tym, że podejrzewam tego samego producenta.

Były Raunery z taką samą galeryjką oraz z wycięciami w basach np.:

(oczywiście ten również nie jest identyczny...)
https://i.imgur.com/M9CfGa9.jpg
Model Akordeonu B.C Stradndqvist 120 bass