Autor Wątek: Hohner Electravox N  (Przeczytany 2206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline elmaz

Hohner Electravox N
« dnia: 31 sie 2017, 18:12 »
https://www.olx.pl/oferta/akordeon-elektroniczny-firmy-hohner-CID751-IDjAAs9.html

Co o tym sadzicie?

Zastanawiam się nad jakaś tanią elektroniką do ćwiczeń (bez żadnych bajerów, chodzi tylko o podstawowe funkcje i słuchawki)?

Cena wydaje się być na pierwszy rzut oka (może się myle - nie znam się) aż podejrzanie dobra. Tylko pewnie ciężkie będzie to bydlę. I nie chce mi się w ciemno jechać 200 km...

Offline Marcel

• Administrator
Odp: Hohner Electravox N
« Odpowiedź #1 dnia: 31 sie 2017, 18:14 »
Sprzęt jest niekompletny. Brakuje części zestawu tzn. dedykowanego generatora dźwięków, który będzie ciężko kupić osobno, a bez którego nie da się korzystać z tego instrumentu.

To takie pancerne pudełeczko

Ten model jest wyłącznie elektroniczny. Miech działa jak pedał głośności w organach: szeroko rozchylony miech = głośno, złożony miech = cicho.

Offline elmaz

« Odpowiedź #2 dnia: 31 sie 2017, 21:10 »
Wielkie dzięki Marcel. Jak zwykle jesteś  nieocenioną kopalnią wiedzy. Szacun [toast]

To oczywiście kończy temat.

Offline krel

• Specjalista od elektroniki
    • Mój kanał YouTube
« Odpowiedź #3 dnia: 31 sie 2017, 22:25 »
Dla uściślenia - akurat w tym przypadku to pancerne pudełeczko kryje tylko zasilacz który od biedy można dorobić. Część generująca dźwięki jest w samym akordeonie.
Jeśli jednak miałbym coś w tym temacie powiedzieć, to raczej odradzałbym zakup tak leciwego sprzętu elektronicznego. Wyschnięte kondensatory elektrolityczne, pękające ścieżki na płytkach drukowanych, wybite styki pod klawiaturą, rozstrajanie... Trudno powiedzieć ile byś na nim pograł. Cena? Nie powiedziałbym że to tanio, szczególnie że bez zasilacza nawet go nie wypróbujesz.

Jeszcze jedno! Ten akordeon nie ma wbudowanego głośnika ani wzmacniacza mocy, czyli potrzebny jest zewnętrzny wzmacniacz i głośniki.

Tutaj dwa linki na forum elektroników poświęcone takim akordeonom:
Hohner Electravox N - analogowy tranzystorowy
Hohner Electravox - też analogowy ale "lampowy" (a dokładniej jest tam mnóstwo neonówek)
Można tam znaleźć dokumentację tych akordeonów. W drugim linku podałem sposób strojenia Electravoxa.
Z rozmów prywatnych z właścicielem tego drugiego wiem, że ten akordeon trzeba wygrzewać około godziny zanim "złapie" prawidłowy strój. Takie są skutki starzenia się elementów elektronicznych.
« Ostatnia zmiana: 31 sie 2017, 22:29 wysłana przez krel »

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: 31 sie 2017, 22:28 »
Dla uściślenia - akurat w tym przypadku to pancerne pudełeczko kryje tylko zasilacz który od biedy można dorobić. Część generująca dźwięki jest w samym akordeonie.

Czy zauważyłeś, że czerwony kabel audio (kończący się dużym jackiem) jest wetknięty w to pancerne pudełeczko, a nie w akordeon? Wyjście audio jest w "tylko zasilaczu"? :o

Offline krel

• Mój kanał YouTube
« Odpowiedź #5 dnia: 31 sie 2017, 22:36 »
Sygnały audio i zasilanie są prowadzone jednym kablem wielożyłowym z akordeonu do modułu zasilacza, i w tym module masz dwa wyjścia. Jedno daje sygnał tylko z manuału melodycznego, a drugie ze strony basowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu do akordeonu jest podłączony tylko jeden kabel, a nie dwa. To wynika także ze schematu (w pierwszym linku).
Zasilacz na zdjęciu wygląda na przerobiony (być może także połączono oba sygnały) bo oryginalnie miał dwa gniazda DIN a nie jack
« Ostatnia zmiana: 31 sie 2017, 22:40 wysłana przez krel »

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #6 dnia: 31 sie 2017, 22:50 »
Gdyby upchali generator w ten zasilacz, to sam akordeon ważyłby mniej o trochę elektroniki. Dlatego często decydowano się na takie rozwiązanie w starych, elektronicznych akordeonach. Jeżeli to jest tylko zasilacz, to dziwną logikę zastosowali. Nie prościej było zamiast takiego grubaśnego, wielożyłowego kabla, puścić zasilanie cienkim, zwykłym przewodem, a wyjście audio zrobić w akordeonie? :)

Offline krel

• Mój kanał YouTube
« Odpowiedź #7 dnia: 31 sie 2017, 22:50 »
Gdyby upchali generator w ten zasilacz [...]
Za to jaki byłby kabel między nimi! ;D Wychodzi mi około 170 żył z samej tylko strony dyszkantowej... W tych modelach każdy klawisz miał "swoją" sekcję generatora, a trzeba to pomnożyć razy ilość "chórów". Już nie wiem co lżejsze - płytki generatorów czy taki kabel i jego złącza.  :o

[...] Dlatego często decydowano się na takie rozwiązanie. [...]
Tak, ale to już elementy techniki cyfrowej. Było to tzw. multipleksowanie klawiatury. Sam generator mógł być analogowy lub także cyfrowy.

[...] Jeżeli to jest tylko zasilacz, to dziwną logikę zastosowali. Nie prościej było zamiast takiego grubaśnego, wielożyłowego kabla, puścić zasilanie cienkim, zwykłym przewodem, a wyjście audio zrobić w akordeonie?
Razem te kable byłyby pewnie tak samo grube. Co do logiki to fakt dziwna, ze względu na możliwość zakłócania sygnału audio przez transformator zasilacza.
« Ostatnia zmiana: 31 sie 2017, 23:00 wysłana przez krel »

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #8 dnia: 31 sie 2017, 23:32 »
Dzięki za ciekawe informacje :)

Dorzucę jeszcze ciekawostkę: wydano płytę gramofonową :D prezentującą możliwości tego akordeonu.

http://i.imgur.com/BrhA2dd.jpg
Hohner Electravox N

http://i.imgur.com/MdqfUnC.jpg
Hohner Electravox N

http://i.imgur.com/0XIYDNF.jpg
Hohner Electravox N

http://i.imgur.com/5clvjar.jpg
Hohner Electravox N