Autor Wątek: Roland FR-4x  (Przeczytany 4565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pedros

• VIP
    • Mój kanał na YT
Roland FR-4x
« 18 paź 2018, 13:03 »
Mam krótkie podsumowanie dotyczące zmiany instrumentu z FR3x na FR4x, być może komuś się przyda:

W zasadzie minusów zmiany nie widzę (poza ceną nowego  ;)), więc opiszę plusy:
  • Klawiatura i basy stawiają wyczuwalne większy opór bardziej zbliżony do akustyka.
  • Klawiatura nieco lepiej wyprodukowana dzięki temu łatwiej się na niej gra np. glissanda.
  • Mnogość barw.
  • Dużo więcej pamięci na własne ustawienia.
  • Czytelniejszy wyświetlacz.
  • Zdecydowanie więcej opcji w ustawieniach powoduje większą możliwość ustawienia pod własne potrzeby.
To na razie te, które czuć od razu. Z czasem coś jeszcze dopisze.

Offline elmaz

Odp: Roland FR-4x
« Odpowiedź #1, 18 paź 2018, 15:12 »
Myślałem, że celujesz w FR-8x.  ;)

A jak wygląda sprawa miechowania w stosunku do 3x?

Offline Pedros

• VIP
    • Mój kanał na YT
« Odpowiedź #2, 21 paź 2018, 11:53 »
To prawda chciałem 8x, ale z uwagi na jego wagę i cenę odpuściłem. 4X brzmieniowo to w zasadzie to samo, a dodatkowe funkcje 8x raczej nie byłyby przeze mnie wykorzystane.
Co do różnic w miechowaniu. Jest lepiej, bo jest więcej ustawień co umożliwia lepszą kontrolę.

Offline topsekret

« Odpowiedź #3, 19 lis 2018, 03:53 »
To prawda chciałem 8x, ale z uwagi na jego wagę i cenę odpuściłem. 4X brzmieniowo to w zasadzie to samo, a dodatkowe funkcje 8x raczej nie byłyby przeze mnie wykorzystane.

Możesz napisać jakie są główne różnice pomiędzy 4x a 8x ?
« Ostatnia zmiana: 19 lis 2018, 04:01 wysłana przez topsekret »

Offline Pedros

• VIP
    • Mój kanał na YT
« Odpowiedź #4, 19 lis 2018, 07:36 »
Trochę tych różnic jest, a najważniejsze z nich to:
  • wielkość i waga - na korzyść 4x
  • ilość klawiszy 37 vs 41 - może być wadą 4x
  • mniejsza pamięć na własne ustawienia i programy
  • brak możliwości nagrywania w opcji loop na 4x
  • brak akumulatora - w 4x trzeba się wyposażyć w 10 akumulatorów i do ladowania je zawsze zdemontować - słabe rozwiązanie
  • trochę gorsza praca miecha w 4x- system bardziej zbliżony do 3x
  • mniejsza ilość registrów - dodatkowe 7 jest uruchamiane po nacisnieciu kolejnego registra
  • no i cena
Moduł brzmień jest identyczny

Offline owen333

• *
« Odpowiedź #5, 27 gru 2018, 17:18 »
Czy może ktoś z kolegów pomógłby w kwestii wgrania wszystkich dostępnych barw, które udostępnia firma Roland do tego modelu? Próbowałem sam, ale jakaś kaszana mi wychodzi.

Offline Pedros

• VIP
    • Mój kanał na YT
« Odpowiedź #6, 27 gru 2018, 20:29 »
Po prostu postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do plików i powinno się udać bez problemu.
Pliki wraz z instrukcją dostępne są tu:

https://www.roland.com/global/support/by_product/fr-4x/updates_drivers/

Offline elmaz

« Odpowiedź #7, 31 lip 2019, 18:43 »
W czerwcu kupiłem Rolanda Fr 4x, ale (...)

Dlaczego Roland Ci nie przypasował?

Offline cinszcz

• VIP
« Odpowiedź #8, 02 sie 2019, 10:04 »
Niby fajny akordeon, wygodna i szybka klawiatura, glosy odzywają się wcześnie, basy nawet zbyt wcześnie :) miech "strzelny", ogólnie cyja dla muzyka full wypas. Niestety dla muzykanta te wszystkie zalety są zbędne, a akordeon jakby nie miał DUSZY. To moje subiektywne odczucie.

Offline destyl

• *
« Odpowiedź #9, 21 lis 2021, 14:11 »
Witam. Boję się zadawać chyba dość infantylnego pytania, bo obnaża to moją techniczną nieporadność, ale muszę, bo ciekawość zwycięża - Czy dobrze zrozumiałem, że do Rolanda FR4x można wgrać więcej barw niż zaoferowała firma w dostarczonym egzemplarzu? Rozumiem, że łączę się z komputerem za pomocą kabla takiego jak do drukarki i ściągam pliki z brzmieniami. Nie wiem w jaki sposób wpłynie to na zestaw zapisanym już w "bankach" brzmień. Gdyby ktoś, kto ma za sobą taką operację cos napisał to byłbym niezmiernie wdzięczny.

Offline Pedros

• VIP
    • Mój kanał na YT
« Odpowiedź #10, 21 lis 2021, 16:07 »
Można wgrać dodatkowe brzmienia na stronie Rolanda.
Podłączenie instrumentu do PC i wykorzystanie aplikacji Editor daje dużo więcej możliwości. Można tam łączyć barwy z różnych instrumentów i przyporządkować do poszczególnych banków. Ponadto każdą barwę można modyfikować przez odstrojenie, więc kombinacji uzyskania barw jest setki lub nawet tysiące.

Offline Arkadiusz15

« Odpowiedź #11, 22 lis 2021, 22:23 »
Witam. Boję się zadawać chyba dość infantylnego pytania, bo obnaża to moją techniczną nieporadność, ale muszę, bo ciekawość zwycięża - Czy dobrze zrozumiałem, że do Rolanda FR4x można wgrać więcej barw niż zaoferowała firma w dostarczonym egzemplarzu? Rozumiem, że łączę się z komputerem za pomocą kabla takiego jak do drukarki i ściągam pliki z brzmieniami. Nie wiem w jaki sposób wpłynie to na zestaw zapisanym już w "bankach" brzmień. Gdyby ktoś, kto ma za sobą taką operację cos napisał to byłbym niezmiernie wdzięczny.
Pliki z brzmieniami możesz ściągać, owszem, za pomocą specjalnego kabla, natomiast powinny to być pliki do konkretnego instrumentu (od jego producenta), no chyba, że działasz na plikach midi (to uniwersalny język do komunikacji miedzy różnymi instrumentami) ale to żmudne i trochę skomplikowane ale owszem, jak ktoś to opanuje to w zasadzie "ma muzyczne niebo otwarte"
Na marginesie, polecam do akordeonów rodziny FR (elektronicznych) moduł brzmieniowo-aranżacyjny (podkładowy i nie tylko) Roland BK-7m. Ma prawie 1000 dodatkowych brzmień i około 400 styli (podkładów) muzycznych. Wszystko daje się dodatkowo "ulepszać" pod siebie i zapisywać w pamięci modułu. To jest dopiero jazda....
Oczywiście można podpiąć "Rolandy" pod dowolny w zasadzie aranżer czy wręcz keyboard, które mają na pokładzie aranże w ogromnej ilości, niektóre (np. Ketron) ma nawet wgrany interfejs dla akordeonów różnej konstrukcji (np. belgijskich). Zatem zabawy jest do nieskończoności...
« Ostatnia zmiana: 22 lis 2021, 22:34 wysłana przez Arkadiusz15 »