Autor Wątek: Basy przerywają dźwięk klawiszy  (Przeczytany 560 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ferrisferris

• *
Basy przerywają dźwięk klawiszy
« 19 sty 2022, 19:20 »
Dawno nikt w tym wątku nic nie pisał, więc ja napiszę :)

Otóż kupiłem akordeon Hohner Verdi III M, ogólnie całkiem spoko (chociaż wieeeelki), ale po kilkunastu dniach od kupna pojawił się dziwny objaw (nie znam fachowych określeń, wybaczcie): kiedy gram na klawiszach i jednocześnie przyciskam basy, to dźwięk wydobywany na klawiszach lekko przerywa za każdym razem gdy naciskam guzik basowy. W związku z tym zamiast takiego śpiewnego dźwięku brzmi to jakby akordeon miał czkawkę – dźwięk brzmi jak szarpany, przerywany. Jest to na pewno związane z basami, bo dzieje się w rytm ich naciskania, a bez basów zjawisko nie występuje.

Czy ktoś z was, drodzy, spotkał się z takim objawem u siebie? Co to może być? Akordeon rzecz jasna nie jest nowy, ale po kupnie grał zupełnie normalnie i tego objawu nie było, a w międzyczasie nie przydarzyło mu się żadne uszkodzenie mechaniczne typu uderzenie, upadek, przewrócenie etc.

Jest to irytujące i w sumie uniemożliwia grę, a przynajmniej odbiera frajdę grania. Zastanawiam się, co z tym zrobić. jestem z góry wdzięczny za wszelkie sugestie, dzięki.

Offline Kasparov

• VIP
Odp: Basy przerywają dźwięk klawiszy
« Odpowiedź #1, 19 sty 2022, 21:48 »
Czy jak grasz głośno, forte, to też tak się dzieje?

Offline yamaha72

• **
« Odpowiedź #2, 19 sty 2022, 22:16 »
Może to być problem ze szczelnością, podczas gry na basach występuje zapotrzebowanie na większą ilość powietrza i pojawia się problem. Proponuję sprawdzić czy nie ma gdzieś przedmuchów.
Ewentualnie może jeszcze poprawność mocowania głośnic

Offline ferrisferris

• *
« Odpowiedź #3, 19 sty 2022, 22:30 »
Czy jak grasz głośno, forte, to też tak się dzieje?

Jak gram głośniej to w wyraźnie mniejszym stopniu – choć być może nie słyszę tego tak wyraźnie, bo jest głośniej.

Offline Arkadiusz

« Odpowiedź #4, 19 sty 2022, 22:42 »
jak grasz głośniej to więcej pompujesz, w nieszczelnym miechu jest więcej i "bitwa o powietrze" między dyszkantem a basami nie jest taka dramatyczna... :)

Offline Kasparov

• VIP
« Odpowiedź #5, 20 sty 2022, 07:37 »
Wszystko zależy od tego, co dzieje się w środku akordeonu. Kiedy był serwis i ewentualnie co było wymieniane, naprawiane.

Niedawno miałem podobnie. Po kilku miesiącach przerwy w grze na jednym akordeonie, niektóre klawisze były nieme, ciche, tzn. wciskasz klawisz, rozciągasz miech i słyszysz szum powietrza. Dopiero po pewnej kombinacji klawiszy, wielodźwiękach coś tam zaskoczyło, ale podczas równoległej gry na basach czasami się wyciszało. Losowo, ale rzadziej przy forte. Szczególnie było to zauważalne przy cichej i umiarkowanej grze.

Instrument był po niedawnym remoncie i rozgrywałem go przez kilka miesięcy, a później grałem na innym. Gdyby nie to, że mam do serwisu kawałek, to wolałbym, żeby go poprawiono w zakładzie. Instrument ma grać, a Ty nie możesz się zastanawiać czy dźwięk będzie lub nie będzie. Ma grać i już. Z jednej strony akordeon wiekowy, bo ma ~80 lat, a z drugiej wydawało mi się, że jednak rokuje i może sami się z tym uporamy. Grałem co dziennie i odniosłem wrażenie, że z każdym dniem jest ździebko lepiej. Zauważyłem też, że inna jest reakcja na rozciąganie miecha górą, a dołem. Postanowiłem go nieco rozegrać w ten sposób:

Gdy akordeon stoi na nóżkach przy odpiętym miechu, najpierw wciskałem klawisz i następnie lekko unosiłem lewą część strony melodycznej, by głos zareagował. Jak załapał, to delikatnie rozdmuchałem go w górę i w dół. Następnie to samo unosząc prawą stronę. I tak kilka razy dziennie przez chwilę. Dla sprawdzenia innych dźwięków można przelecieć gamę chromatyczną w ten sposób przy małym ciśnieniu. Po takim zabiegu kaprysy mojego akordeonu ustąpiły :)

Offline Marstan

« Odpowiedź #6, 20 sty 2022, 09:17 »
To może być wina zaworków.

Odstające od płytki przy małym ciśnieniu lub podciśnieniu nie zamykają "milczącego" kanału a podczas grania długiego dźwięku przerywają zamknięcie pulsując na wskutek wahań ciśnienia. Zaworki w basach /gdy ak. stoi na stopkach/ są w pozycji pionowej, dół przyklejony do płytki stroika a górna część w wypracowanych zaworkach ma tendencję do trwałego odstawania od płytki.
« Ostatnia zmiana: 20 sty 2022, 16:06 wysłana przez Marstan »

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
« Odpowiedź #7, 20 sty 2022, 17:34 »
jak masz możliwość, to nagraj filmik, będzie łatwiej ocenić [akordeon]

Offline ferrisferris

• *
« Odpowiedź #8, 20 sty 2022, 17:59 »
Wszystko zależy od tego, co dzieje się w środku akordeonu. Kiedy był serwis i ewentualnie co było wymieniane, naprawiane.

Podejrzewam, że serwisu dawno nie było. Akordeon z drugiej ręki, przeleżał trochę czasu. Wiem, co powiecie: "to do serwisu go, a nie na forum szukać rad” :) ale pomyślałem, że zapytam...

jak masz możliwość, to nagraj filmik, będzie łatwiej ocenić [akordeon]

Nagrałem audio na szybko, najpierw jest bez basów, potem – bazy rytmicznie naciskane i jednocześnie klawisze. Myślę, że słychać w czym problem.

Pod tym linkiem jest player na którym umieściłem plik audio: SndUp to serwis do prostego udostępniania plików audio.

http://sndup.net/gzn3

Offline yamaha72

• **
« Odpowiedź #9, 20 sty 2022, 19:06 »
A same basy jak grają ?

Offline ElektroHarmonia

« Odpowiedź #10, 20 sty 2022, 19:38 »
Wiem że nie wszyscy się znają gdyby to był mój akordeon to pierwszą rzeczą którą bym zrobił to jest rozebrać i sprawdzić czy głośnice po obu stronach przylegają powinien być na zwykłych szpilkach

Offline cinszcz

• VIP
« Odpowiedź #11, 21 sty 2022, 11:43 »
Ewidentnie basy pożerają sporo powietrza, z resztą prawa strona też. Nie widać ale słyszę że po kilku dźwiękach kończy Ci się miech. Przyczyn jak zwykle może być kilka:

1 zbyt odchylone wentyle,

2 nieszczelne (krzywe lub niedokręcone) głosnice,

3 kruchy wosk,

4 pisklaki w basach za mocno odchylone języczki (one nie mają zaworków).

Nie piszę o dekawkach, szczelności miecha, bo bez grania kompresja jest?

Offline dzidek1965

• VIP
« Odpowiedź #12, 21 sty 2022, 14:48 »
Tak,jak pisze czincz. Basy żrą powietrze.One grają tak,jak w heligonce. pewnie są długie(pióra).

Offline Kasparov

• VIP
« Odpowiedź #13, 21 sty 2022, 16:26 »
Czeka Cię serwis akordeonu. Dobrą stroną jest to, że po porządnej naprawie (remoncie w miarę potrzeby) będziesz mieć instrument na lata.