Autor Wątek: Dźwięk przy każdym ruszeniu miechem, nawet bez naciskania klawiszy i basów  (Przeczytany 6572 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kuba321

• *
Cześć
Ostatnio u babci znalazłem stary akordeon Flis, ale coś dziwnie piszczy gdy się go rozciąga, tutaj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=EOwYEB6Vj_E
Co to może być?
Dodam jeszcze że umiem zagrać połowiczne "sto lat"  ;D

Offline Marcel

• Administrator
Prawdopodobnie masz nieszczelność na dekawce. Zdejmij galeryjkę i przyjrzyj się czy wszystkie dekawki (klapki kryjące) zakrywają w pełni otwory. Który to klawisz i dekawka możesz określić wciskając kolejne klawisze i zwracając uwagę przy którym nie pojawią się dwa dźwięki tylko jeden, ten stale grający.

Offline szkodnicus

• 23.04.1977 - 01.05.2017, VIP Złota Rączka
Dekawka tak, ale z ktorej strony? Moze to byc z lewej strony, a dekawka moze sie nie domykac z powodu przycinajacego sie mechanizmu.

Offline Marcel

• Administrator
Oczywiście masz rację :), ale ze stroną basową sytuacja jest trudniejsza, a jest spora szansa, że to problem po stronie melodycznej, gdzie dostęp do dekawek jest łatwy - wystarczy zdjąć galeryjkę. Dlatego zasugerowałem, że warto sprawdzić to najpierw. Być może wystarczy zdjąć galeryjkę i naprostować dekawkę, aby szczelniej kryła lub wymienić uszkodzony filc na niej. Jeżeli problem nie będzie po stronie melodycznej to wtedy oczywiście zostaje strona basowa.

Offline kuba321

• *
Panowie jak to dokładnie rozkręcić, rozbrac? Nie chciałbym tego popsuć bo to jednak pamiątka rodzinna

Offline szkodnicus

Wrzuc fotki. Zaczniesz od prawej strony, bo latwiej.  Pozniej lewa. Zdjecia zrob od strony klawiszy z przodu,  albo porob pare dookola.  I zeby bylo latwiej, od strony basowej.  Ta pokrywa, na ktorej jest pas szeroki pojedynczy.  Jeszcze mozesz zrobic tak.  Znajdziesz ten glos grajacy na klawiaturze prawej. I naciskaj. Jak bedzie dzialal. Tzn gral tylko przy naciskaniu, to niestety naprawa z lewej strony. Po lewej stronie, juz troche bardziej skomplikowane. Ale tez mozesz poszukac tego glosu, na guzikach. Proboj najpierw dzwieki z 1 i drugiego rzedu, patrzac od strony miecha naciskaj  po kolei na wdech wydech. Zwroc uwage, czy ktory guzik nie jest lekko opadniety lub nie wraca

Sprawdzilem na komore bo nie jestem w domu. To chyba dzwiek dis 4. Ale na klawiaturze moze byc oktawe wyzej lub nizej, w zaleznosci ktory chor. To ten jeden z tych czarnych podwojnych. Czarny podwojny od prawej..tak.lopatologicznie. mowie o prawej stronie
« Ostatnia zmiana: 27 lut 2017, 11:35 wysłana przez szkodnicus »

Offline Tremol_03

A może już wentylki odstają i trzeba je wymienić.  [akordeon]

A propo tego grającego dźwięku zajrzyj do środka czy klapki są w dobrym. Może ta skórka odpadła i sam gra.

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
żeby zdjąć galeryjkę, musisz odkręcić te śrubki z jednej i drugiej strony, po czym unieś galeryjkę do góry

Offline TomaszT

Ale jeśli nawet są wyrobione zaworki to bez przepływu powietrza nie zagra. Przychylam się do tezy że dekawki nie przylegają.

Offline kuba321

• *
Odkręciłem tą galeryjkę czy jak to tam, od strony klawiszy ale na moje oko wszystko wygląda ok, wydaję mi się że to bardziej po stronie basów. Jak rozsuwam tą stronę z szerokim paskiem to czuję na dłoni takie jak by delikatne drgania, jak rozkręcić tą stronę z basami? Oczywiście jak zdjąłem tą galeryjkę i klikałem wszystkie klawisze ale ten dziwny dźwięk nie ustępował. Dodać więcej zdjęć?

http://i.imgur.com/UzNS6lz.jpg
Dźwięk przy każdym ruszeniu miechem, nawet bez naciskania klawiszy i basów

http://i.imgur.com/JGVloFW.jpg
Dźwięk przy każdym ruszeniu miechem, nawet bez naciskania klawiszy i basów
« Ostatnia zmiana: 27 lut 2017, 15:03 wysłana przez kuba321 »

Offline TomaszT

Przy klapie w stronie basowej powinny być cztery nóżki a w nich po jednej śrubce. Trzeba te śruby tylko odkręcić i zdjąć pokrywę ot i cała filozofia.

Offline szkodnicus

Wczesniej pokretlem od regulacji napiecia pass.  Trzeba calkowicie odkrecic pas. Podejrzewam lewa strone.  Jest bardziej prawdopodobme

Offline dzidek1965

• VIP
Mechanika basowa wychodzi w całosci.

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
tutaj ktoś pokazuje jak wyjąć mechanizm basowy z Flisa
https://www.youtube.com/watch?v=Ck-Dxe-BqUM

Offline marek1

Stawiam na odklejony filc pod dekawkami od strony basowej.Tam gdzie mieszkają pająki-jak pisał Pikolo-zaplątał się odklejony filc.Odczepiasz dwa zamki i wyciągasz cały zestaw;mechanizm,płytkę z guzikami,tylko zdaje się guzikami w dół,bo inaczej nie będą miały oporu i wpadną do środka i potem "amenus".