Autor Wątek: Jak wyciągnąć klawisze z akordeonu? Demontaż klawiatury. Wyciąganie osi  (Przeczytany 14253 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bosy40

• *
Witam wszystkich. Czy ktoś z Was mógłby opisać a najlepiej udostępnić filmik jak wyciągnąć klawisze z akordeonu Weltmeister? Domyślam się jak to zrobić, ale boję się, że mogę nie dać rady potem to poskładać i w mojej okolicy nie ma (nie znam) nikogo kto potem pomógłby mi. Gorąca prośba o filmik.

Offline dyziek86

• **
Ja w swoim Weltmeistrze "ze złotą galeryjką" musiałem wyciągnąć 2 druty mosiężne które stanowią oś obrotu klawiszy, ale przypuszczam że w każdym modelu jest inaczej. Ja wypychałem drut innym drutem 2 mm.

Offline lukasz198821

Ale od której strony się za to zabrać, jak to później złożyć, słyszałem, że jest problem później ze złożeniem. Chciałbym jednak mieć konkretne informacje, ze względu na to że remont zbliża się ku końcowi i jednak zależy mi na solidności.

Offline b17

• *
Mam pytanie odnośnie Stelli 120, trafiła mi sie taka chyba z 1968r., z przodu ma głośnice drewniane i na każdej pisze 68 więc przypuszczam że to rok, na basach są  plastykowe. Problem w tym,że trzeba w niej rozebrać klawiaturę, bo ciężko chodzi i niektóre klawisze się ocierają o siebie mają   luzy.
Potrafię trochę majsterkować, ale nie bardzo widzę jak ją rozebrać, widać od góry i od dołu pręt czy pręty, na których są chyba osadzone klawisze, ale czym  i jak je wyciągnąć to mnie przerasta.
Czy może mi ktoś doradzić coś w tym temacie oprócz oddania tego do fachowca.  A jeżeli już, to ile może mnie taka przyjemność kosztować. Dodam, że akordeon był używany dość dawno,  wiele lat leżał, ale jest w dość dobrej kondycji i bardzo mi się spodobał, a zostałem jego właścicielem  dość okazyjnie więc chciałbym go naprawić.
Dzięki za wszelkie informacje.

Offline marek1

No niestety chyba trzeba te pręty wyciągnąć;jeden do góry,drugi na dół,przynajmniej tak robiłem w gigantilli.Pręt przyrdzewiał i było trudno ,ale rozruszałem go kręcąc kombinerkami,no i potem zrobiły się schody.Założyć to potem jest problem ,trzeba idealnie trafiać w dziurki ,a jeszcze pod tym spreżynki,przy okazji można uszkodzić klawisz.I albo klawiatura będzie potem wyglądała i pracowała dobrze ,albo jak zęby 80-letniego młodzieńca. ???

Offline b17

• *
To już coś,taka informacja to coś wielkiego ale jak tam wejść z tymi kombinerkami. Ja tam widzę tak mały otwór,że to chyba tylko coś specjalnego tam trzeba zastosować aby weszło a jeszcze tym kręcic? myślę że to bardzo nie praktyczne  rozwiazanie, może jak sie to juz uda  wyjąć nalezy coś madrzejszego zastosować tzn. mam na mysli te pręty, może nieco dłuższe i np. z jakimś nacięciem na wkretak?
ale poradżcie czy je narazie wyjąć?

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
Odp: Jak wyciągnąć klawisze z akordeonu? Demontaż klawiatury. Wyciąganie osi
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Październik 2015, 08:09 »
Jak nie ma potrzeby to nie kombinuj. Zwykłymi kombinerkami tego nie wyciągniesz a tylko końcówkę pręta zaostrzysz i później niczym tego nie wyciągniesz  ???

Offline akordserwis

• *
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Październik 2015, 23:00 »
klawiature w stelli rozbiera sie dość łatwo, trzeba wyciągnąc drut z góry i z dołu

Offline lukasz198821

« Odpowiedź #8 dnia: 11 Październik 2015, 23:32 »
Czyli tak samo jak w starych weltmeisterach są dwie połówki drutu? nie chcę mieć później problem ze złożeniem, jakbym czegoś nie wiedział. Tam była prosta sprawa,zaślepki ściągnąć, wyciągnąć drut, poczyścić i złożyć kolejno klawisze.

Offline akordserwis

• *
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Październik 2015, 11:42 »
tak samo, tylko w stelli drug jest grubszy, dlatego jest łatwiej

Offline brebir

• VIP
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Grudzień 2015, 13:51 »
Czy tak samo zapięte są klawisze w weltmeistrze caprice? Zaczęły zacinać mi się dwa klawisze i muszę zobaczyć dlaczego. :)

Offline tysiu1

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Grudzień 2015, 14:31 »
W caprice powinny byc przekładki między klawiszami utrzymującymi je w danym położeniu,które lubią sie czasem złamac i to powoduje ze klawisze mogą sie ocierac osiebie. A same klawisze są mocowane na listwie i zabezpieczone jak by takimi zatrzaskami blokującymi, po zdjęciu galeryjki widac je przy podstawie klawiszy, wystarczy wyjąć owe zabezpieczenie i klawisze po koleji wychodzą

Offline brebir

• VIP
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Grudzień 2015, 15:50 »
Dziękuję Tysiu, uspokoiłeś mnie, bałem się że będę miał podobny problem do Twojego.  :)

Awaria wynikła z mojego niedbalstwa. Kropelka jakiejś substancji kleistej, (cukier, miód) wpadła pomiędzy klawisze, i przyklejała do języczka rozdzielającego. Ot i cała przyczyna, wystarczyło przeczyścić. :)

Stan obecny, "Dziewica Orleańska", inaczej mówiąc jest w takim stanie, jakim go kupiłem. Gra bez zarzutu. :)
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2015, 19:36 wysłana przez brebir »

Online Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Grudzień 2015, 13:16 »
Rozbieranie klawiatury w Scandalli Polifônica
https://youtu.be/iIswvoP9nmk?t=1m50s

Kluczyk podobny jak w Victorii II z BFA.

Powiązane tematy:

Offline lukasz198821

jak zdemontować klawiaturę? Bo dużo łatwiej będzie się dobrać do dekawek jeśli zacznę zdejmować po prostu wszystkie klawisze po kolei z mechanizmami.

Zauważyłem że po lewej i prawej jest na wysokości osi klawiatury szpila - ale nie wiem jak się do niej dobrać bo dość solidnie siedzi. Od dołu natomiast w obudowie 6 śrub akurat tak jakby przytrzymywały beleczkę na której opierają się klawisze.

Na coś specjalnego zwrócić uwagę wcześniej? Oznaczyć klawisze przed demontażem? I jak to zrobić :)?

Drut się prawdopodobnie wysuwa normalnie, zakładam, że tak jak w moim weltmeister'ze jest podzielony na pół czyli trzeba wyciągać po obu stronach, ale tego bym nie ruszał, bo jest duży problem później wsadzić prawidłowo ten drut i można bardzo pogorszyć sprawę, ewentualnie niechciane wygięcia druta przy wkładaniu, a zapewniam że nie wkłada się go lekko mogą skutkować ciężką pracą klawisza.