Autor Wątek: Jak zrobić miech do akordeonu, samodzielna budowa miecha  (Przeczytany 35590 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Marcel

• Administrator
Odp: Jak zrobić miech do akordeonu, samodzielna budowa miecha
« Odpowiedź #60, 31 mar 2019, 16:33 »
Emiliano, dzięki za nowe zdjęcia i dalszy ciąg relacji :)

Teraz zostało mi jeszcze sklejenie ramek z miechem i tu ponawiam prośbę. Jeśli już ktoś sklejał ramki z miechem to niech doradzi jak, albo czym ścisnąć ramki do miecha, aby wszystko dobrze się skleiło.

Poświęcony temu jest osobny wątek:

Offline Emiliano

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #61, 14 kwi 2019, 20:12 »
Kolejne fotki

https://i.imgur.com/eInbMNZ.jpg
Jak zrobić miech do akordeonu, samodzielna budowa miecha

To miech, który robiłem i przyklejone na gotowo ramki z poprzednich fotek. Brakuje mi tylko mechanizmu do spinania miecha, ale myślę, że pomału i to uda mi się zrobić. :) (fotka z klejenia ramek w innym poście)

https://i.imgur.com/2ohLp63.jpg

Na koniec fotka mojej Lucii z gotowym nowym miechem. Sprawdziłem go na szczelność, bo najwięcej obaw miałem w tym kierunku, ale wszystko jest w porządku. Taka mała uwaga jeszcze. Gdybym miał zamiar robić jeszcze jakiś miech to użyłbym preszpanu o grubości 0,6 mm (lub kupiłbym gotową pofalowaną tekturę). Wydaje mi się ,że to by wystarczyło. Mój miech jest cięższy od oryginalnego wprawdzie niewiele, ale jednak. No i jest dość sztywny na rozciąganie (może dlatego, że jest nowy i z czasem się wyrobi -zobaczymy). To by na obecną chwilę było wszystko z mojej strony. Starałem się pokazać w miarę możliwości co i jak. Jeśli ktoś potrzebował by jakichś informacji niech pyta. Jak będę wiedział -odpowiem :)

Offline Emiliano

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #62, 30 kwi 2019, 12:46 »
Przepraszam, że nie zrobiłem tego od razu, ale chciałbym podziękować wszystkim wspierającym mnie forumowiczom bo to bardzo pomaga w takich pracach tym bardziej jeżeli wykonuje się to pierwszy raz. [piwo]

Offline Emiliano

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #63, 20 cze 2019, 10:26 »
Mam prośbę do forumowiczów, którzy zmieniali uszczelki na swoich miechach akordeonu. Chodzi mi o to czy u Was też jest takie podcięcie pod uszczelkę (żółta strzałka) w ramkach jak na fotkach, które zamieszczam poniżej. Tak jest u mnie w Hohnerze Lucia IVP. Fotka z oryginalnej ramki fabrycznej. Jeżeli byście mogli przy okazji podać markę akordeonu byłbym bardzo wdzięczny.

https://i.imgur.com/8uQlAUq.jpg

to ramka fabryczna ze starego miecha

a to rysunek poglądowy jak to wygląda łącznie z mocowaniem tulejek w ramce. Odkryłem to dopiero po zerwaniu uszczelek. Fabrycznie jest inaczej niż ja robiłem.

Offline cinszcz

• VIP
« Odpowiedź #64, 22 cze 2019, 21:40 »
Świetnie wyszly te narozniki, jestem pod wrażeniem. 
Takie podcięcie w ramce widzialem chyba w Kujawiaku, ale myslałem że stolarz przesadził, ale na szczęście nie za głęboko więc ramki nie przeciął  :)

Offline Emiliano

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #65, 23 cze 2019, 11:02 »
cinszcz dzięki za info :). Ja robiąc ramki nie zauważyłem tego podcięcia w ramce ponieważ naklejone były dwie uszczelki jedna na drugą i nie było go widać więc tego nie zrobiłem. Mimo to wszystko jest szczelne. Tak myślę, że nie wszyscy producenci robią takie rowki w ramkach dlatego pytałem też o markę.

Offline MarianRI

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #66, 26 paź 2019, 19:45 »
Widziałem ten miech na żywo, szacun porządna robota.
Dokładność wręcz niewiarygodna, wszystko równiutko, narożniki błysk jakby odlane żadnej fałdki.
Pięknie dobrane kolory.

A przecież należy zwrócić uwagę także na zdobienie korpusu i wszystko ze sobą współgra. Wielkie gratulacje.

Offline Emiliano

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #67, 03 wrz 2020, 20:38 »
Po przemyśleniach postanowiłem zrobić jeszcze jeden miech do mojej Lucii IVP z pewnymi zmianami.
Pierwsza i chyba najważniejsza to zmiana grubości użytej tektury (preszpanu). Poprzednio było to 0,7mm. Teraz zastosowałem preszpan o grubości 0,6mm. Druga zmiana to ilość fal z 16 poprzednio na 17 teraz.
Zmniejszyłem szerokość fali o 1mm ponieważ Lucia ma ciasno upchane głośnice i zdarzało się, że albo głosy albo zaworki potrafiły uderzać o miech lub ramkę szczególnie po jednej stronie. Poszerzyłem też wewnętrznie ramkę o 1,5 mm zachowując wymiary zewnętrzne i powyższy problem znikł.
Teraz o klejeniu skórek. Dużo łatwiej się ich układa podczas klejenia robiąc niewielkie nacięcia na bokach (czerwone kółko na fotce).
No i na koniec tych zmian zmieniłem samo prasowanie narożników miecha i zamiast prasy z centralną śrubą dałem dwie śruby M12 z wydłużonymi nakrętkami. Prasowanie idzie znacznie łatwiej i można dokładniej kontrolować wysokość sprasowania. Narożniki zostały zrobione z blachy H18 (nierdzewka) o grubości 0,4 mm.
To wszystko co napisałem jest na poniższych fotkach. Jeśli ktoś będzie potrzebował jakichś dodatkowych informacji niech pyta.

https://i.imgur.com/MdjHpX9.jpg

klejenie skórek

https://i.imgur.com/NWrJeef.jpg

prasowanie miecha

https://i.imgur.com/71f8lyx.jpg

gotowy miech

https://i.imgur.com/IwOZwgi.jpg

Lucia z nowym miechem

Online Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #68, 04 wrz 2020, 09:40 »
Gratulacje :) i kolejny raz dzięki za dzielenie się zdobytym doświadczeniem :)

Offline Emiliano

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #69, 04 wrz 2020, 23:14 »
Marcel,  MarianRI  dzięki. :)

Pierwsze wrażenia jakie mam z nowym miechem  to to, że gra się naprawdę lekko. Myślę, że jest to spowodowane tym, że dodatkowa fala i nieco cieńsza tektura (preszpan) ma wpływ na wysiłek związany głównie z rozciąganiem miecha. Porównując też jakość tektury na fabrycznym miechu i na moim to uważam, że preszpan jest znacznie lepszym materiałem na miech niż tektura jaka jest na fabrycznym miechu. Myślę, że grubość 0,6mm na preszpanie jest w sam raz. Przynajmniej ja tak to odczuwam.

Offline cinszcz

• VIP
« Odpowiedź #70, 28 wrz 2020, 17:51 »
Powolutku dojrzewam .... Zbieram materiały, pewnie  pójdę trochę na łatwiznę, ale nie będę bawił się w dorabianie (detali). Zatem kupilem już karton falisty, płótno, kaliko, i u naszego kolegi narożniki ale jakie....? jestem w szoku  :o spróbuje wrzucić fotki dla porównania z włoskimi

Offline Vened

• *
« Odpowiedź #71, 08 lis 2020, 17:32 »
Cześć Panowie,

Emiliano, powiem tylko jedno: chapeau bas!

Świetna robota, bardzo szanuję i podziwiam. Na tyle, że zainspirowałeś mnie do odświeżenia miecha w moim już nieco zmęczonym życiem Caprice. Po odklejeniu miecha od ramek (w zasadzie już się prawie sam odkleił) chcę zabrać się za usunięcie starego kaliko i płótna. Narożniki w tym modelu na szczęście nie były wklejane, a jedynie są 'napchnięte' i dodatkowo przyłapane samym kaliko. Planuję wykorzystać oryginalne, po doczyszczeniu. Nie wyglądają one na żaden chrom/nikiel, lecz bardziej właśnie na kwasówkę.

Co do płótna to w planach mam zrobić 2 szablony (na dłuższy i krótszy bok) a następnie docinać czerwone płótno i wklejać na miejsce. Kaliko kupię gotowe (na metry, odpowiedniej szerokości).

Zdradzisz może jakich klejów użyłeś do wklejenia płótna, oraz kaliko?

Offline Emiliano

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #72, 09 lis 2020, 23:02 »
Cześć Vened :).  Ja kleiłem wszystko czyli i płótno i kaliko klejem introligatorskim CR. To klej na bazie Vikolu, ale trochę szybciej wiąże i jest mocniejszy. Sprzedawany w tubkach i można go kupić w sklepie papierniczym (tak jest u mnie). Zwróć uwagę tylko, żeby był świeży bo o ile dobrze pamiętam to ma tylko 6m-cy gwarancji. Druga rzecz jeśli już będziesz kleił płótno to zrób sobie najpierw próbkę na kawałku tektury i zobacz czy klej nie będzie przebijał przez płótno bo narobisz sobie plam :). No i powodzenia w renowacji. Jak coś więcej to pytaj.

Offline Vened

• *
« Odpowiedź #73, 11 lis 2020, 13:28 »
Pierwszy etap prac już za mną. Miech odklejony od ramek, zerwane stare kaliko, narożniki oraz płótno. Dla potomnych chcę przekazać, że płótno odkleja się znacznie łatwiej po lekkim nawilżeniu. Ja użyłem gąbki nasączanej w gorącej wodzie i solidnie wyciśniętej. W ten sposób miejsce klejenia płótna i skórek narożnych łatwo odchodzi nie uszkadzając skórki. Niestety początek odklejania robiłem 'na sucho' przez co uszkodziłem poważnie jedną skórkę, którą niestety muszę wymienić. Zapobiegawczo zamówiłem ich więcej, znikomy koszt, dostępne w kilku sklepach internetowych.

Stare narożniki jak najbardziej nadają się do ponownego wykorzystania. W przypadku mojego Weltmeistra są one wykonane z tzw. 'kwasówki'. Wstępnie doczyszczone czekają na swoją kolej.

Na razie kilka dni przerwy na dobre doschnięcie miecha. Następnym etapem będzie podklejenie skórek narożnych w miejscach gdzie klej się poddał oraz wklejenie jednej na nowo.

https://i.imgur.com/WQzuHrQ.jpg

https://i.imgur.com/3479oNZ.jpg

Offline Vened

• *
« Odpowiedź #74, 20 lis 2020, 19:26 »
Wymiana okleiny już na finiszu, ale po kolei:

1) Wkleiłem brakującą skórkę w narożnik. Zamówione z jednego ze sklepów online okazały się nieco różnić od oryginalnych (czego w sumie oczekiwałem). Zrobienie lekkich nacięć znacznie ułatwia prawidłowe osadzenie skórki w narożniku. Na zdjęciu już po zaschnięciu i wycięciu nadmiaru.
https://i.imgur.com/RMlBfUo.jpg

Przy okazji popodklejałem również szczeliny które powstały na łączeniu rogów tektury (te miejsce pod metalowymi narożnikami).

2) Kolejny etap to oklejanie płótnem. W lokalnym sklepie udało mi się dostać piękne bordowe płótno bawełniane o gramaturze 140. Wyprane w 60 stopniach, wyschło i po wyprasowaniu było gotowe do klejenia. Zrobiłem próbę z docinaniem pojedynczych pasków, oddzielne w każde zagłębienie miecha, lecz ręczne wycinanie 64 elementów to zły pomysł. Materiał się rozciąga, torchę strzępi, ciężko przygotować idealny szablon i zajęło by to ogrom czasu. Wykorzystałem metodę taką jak Emiliano. Oklejałem cały bok jednym kawałkiem, a następnie dociąłem narożniki. Jest to metoda o stokroć szybsza, lecz niestety docinanie w ten sposób (przynajmniej w moim wykonaniu) nie jest idealne jak fabryczne.
https://i.imgur.com/w80l8vd.jpg

3) Kolejnym krokiem po wyschnięciu płótna było wklejenie metalowych narożników. Niestety nie zrobiłem zdjęć na tym etapie. Wzorując się na forumowym autorytecie również dałem nieco kleju w narożnik przed napchnięciem go na miech.

4) Ostatni etap jak na razie to naklejenie kaliko. Zdecydowałem się na czarne prążkowane, o szerokości 24 mm. Moim zdaniem jest obłędne.
https://i.imgur.com/q8mq4ks.jpg

https://i.imgur.com/M8zHboc.jpg

Przede mną ostatni etap - wklejenie miecha w ramki, lecz to zostawiam na przyszły weekend. Chcę, żeby wszystkie kleje dobrze przeschły i dodatkowo miech poleżał trochę w ściskach, układając się do swojego kształtu.

Podsumowując na ten moment: jest to bardzo czasochłonne zajęcie, wymagające cierpliwości i precyzji. Należy mieć na uwadze, że jeżeli robi się to pierwszy/drugi raz to nie wyjdzie idealnie.  U mnie na przykład teraz już widzę, że trochę nierówno dociąłem płótno w rogach a wymieniona skórka różni się od pozostałych. Sądzę jednak, że jeżeli robi się to w warunkach domowych, nie na masową skalę, bez porządnego zaplecza warsztatowego i doświadczenia, takie efekty są normalne i niezaskakujące. Jednak generalnie jestem póki co bardzo zadowolony, instrument do którego mam ogromny sentyment zyska w końcu piękny, bordowy miech, a ja mam satysfakcję ze zrobienia tego samodzielnie.

Co do kosztów to są one niskie. Łącznie na płótno (z dużym zapasem), kaliko, klej PVA, nową uszczelkę miecha i 10 zapasowych skórek do narożników zapłaciłem 150 zł.

Ocenę finalną pozostawiam wam, lecz moim zdaniem daleko mi do precyzji z jaką robione są miechy w fabrykach akordeonów czy do roboty jaką wykonał Emiliano, jednak uważam, że wyszło to całkiem zacnie :)

Pozdrawiam!