Autor Wątek: Mechanika klawiatury  (Przeczytany 6470 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
Mechanika klawiatury
« 16 kwi 2015, 22:20 »
Zauważyłem, że klawiatura mojego S5 ma inny moment przełamania (nie wiem jak to nazwać inaczej) niż S4. Czy taki stan może być spowodowany cieńszymi dekawkami? Logicznie tak gdyż działa tu prawo dźwigni. W S5 są oryginalne dekawki natomiast w S4 były wymieniane (świadczy o tym kolor czerwono -brązowy). Czy po wymianie dekawek klawiatura będzie reagowała na lżejszy nacisk? (powinno tu też zadziałać prawo dźwigni).
Grubość dekawek S4 około 5,5 mm, w S5 około 4 mm.

Offline Sztyc

• Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
Odp: Mechanika klawiatury
« Odpowiedź #1, 16 kwi 2015, 22:39 »
Przepraszam .......a do czego Ci są potrzebne te matematyczno-fizyczne obserwacje??
Dzwignia, przełamania, będziesz projektował klawiaurę czy co ?? ???

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
« Odpowiedź #2, 16 kwi 2015, 22:44 »
Pomyślałem, że przy nowych dekawkach (niesklepanych podczas 30 letniego użytkowania) klawiatura minimalnie obniży się ponieważ zmieni się odległość dźwigienki od płyty co może spowodować zmianę punktu przełamania (nie wiem czy dobrego nazewnictwa używam) i w konsekwencji klawiatura może reagować na lżejszy nacisk. Będzie po prostu bardziej miękka. Logicznie powinno tak być ale czy praktycznie się sprawdzi?

Offline brebir

• VIP
« Odpowiedź #3, 16 kwi 2015, 22:44 »
Zdaje mi się, że Wojtuś jest inżynierem-konstruktorem. :)

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
« Odpowiedź #4, 16 kwi 2015, 22:46 »
Przeczytałem temat o spłyceniu klawiatury.......
Nie zamierzam przebudowywać instrumentu. Myślę jednak, że różnica 1-1,5 mm może powodować różnicę. W końcy fabrycznie nowa dekawka miała inną grubośc niż obecnie.........

Offline brebir

• VIP
« Odpowiedź #5, 16 kwi 2015, 22:50 »
Podziwiam każdego, który stara się zgłębić wszelkie tajniki przedmiotów. Ja jestem na to zbyt leniwy. :)

Offline Sztyc

• Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
« Odpowiedź #6, 16 kwi 2015, 22:51 »
Kiedyś ...kiedyś podjąłem temat " klawiatura techniczna co to jest ?" ale z biegiem czasu dochodzę do wniosku że tak jak       " polski pilot poleci nawet na drzwiach od stodoły "   tak "dobry "akordeonista zagra nie wnikając w to czy jest płytko czy głęboko , twardo czy miękko......najważniejsze jest kto gra a nie na czym gra.....i to motto jest dla mnie najważniejsze...

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
« Odpowiedź #7, 16 kwi 2015, 22:53 »
Oczywiście zgadzam się z tym. Mój problem polega jednak na tym, że miałem kilka lat temu zmiażdżoną kość stawu IV i V palca prawej dłoni. Przy 2 godzinnym ćwiczeniu czuję różnicę...........
Powrót do grania daje podstawy do twierdzenia, iż mogę jeszcze "powalczyć" z instrumentem.
Przy delikatniejszej klawiaturze łatwiej mi grać ozdobniki i zachować szybsze tempo.

Czytałem kilka tematów, które wynalazła wyszukiwarka na temat mechaniki klawiatury w Weltmeistrach i wnioskuję, że S4 i S5 powinny byc takie same a jednak S4 ma delikatniejszą klawiaturę. Być może spręzynki klawiszy były inne we wczesniejszych modelach lub jest to związane z wiekiem instrumentów..........

Offline Accordion

• Serwisant Akordeonów
« Odpowiedź #8, 16 kwi 2015, 22:57 »
W Weltmeistrze S5 jest szerszy korpus, bo ma jeden chór więcej niż S4, to już może powodować inną pracę klawiatury, czy dźwignia jest inna? To należało by zmierzyć, może chodzi Ci o różną głębokość klawiatur miedzy tymi akordeonami?

W S5 muszą być trochę twardsze sprężynki bo jest do dociśnięcia jeszcze piaty chór.

Offline MIRC

• **
« Odpowiedź #9, 16 kwi 2015, 22:59 »
Żeby się przekonać to podłuż coś  cienkiego pod dekawkę i poczujesz różnice

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
« Odpowiedź #10, 16 kwi 2015, 23:02 »
W Weltmeistrze S5 jest szerszy korpus, bo ma jeden chór więcej niż S4, to już może powodować inną pracę klawiatury, czy dźwignia jest inna? To należało by zmierzyć, może chodzi Ci o różną głębokość klawiatur miedzy tymi akordeonami?

Pomyślałem, że po wymianie dekawek (nie wiem była fabryczna grubość) szczelina pomiędzy płytą a dźwigienką minimalnie się zwiększy powodując jednocześnie minimalne spłycenie klawiatury a co za tym idzie zmianę punktu przełamania klawiatury. Nie wiem tylko czy moje rozumowanie idzie w dobrym kierunku........... i czy ewentualna zmiana dekawek na nowe będzie miała istotne znaczenie.

Żeby się przekonać to podłuż coś  cienkiego pod dekawkę i poczujesz różnice

Zakładam również, że tak jak napisał Accordion, iż w związku z V chórami i dłuższymi dekawkami fabryka mogła zastosować inne sprężynki chociażby celem lepszego docisku. Im większa powierzchnia tym mniejszy nacisk przy takiej samej twardości sprężynki.

Offline Accordion

• Serwisant Akordeonów
« Odpowiedź #11, 16 kwi 2015, 23:17 »
Tak jak napisałeś w S5 musi być lekką twardsza sprężynka, bo musi docisnąć dodatkowy chór, a w S4 masz pewnie bardzo płytką klawiaturę, bo 5,5mm to dużo na S4, standardowo było 4mm/4,5mm
Wbrew pozorom ten jeden milimetr dużo zmienia.

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
« Odpowiedź #12, 16 kwi 2015, 23:22 »
Ktoś w trakcie użytkowania musiał wymieniać dekawki........są czyste i mają inny kolor - czerwony filc i skóra ciemnobrązowa.
Mój temat jest wynikiem przeczytanych rankingów o Weltmeistrach

S5
Supita
S4
Cantus V
Cantus IV

Ja na marginesie na I miejscu postawiłbym na Supitę  [akordeon]

Offline Accordion

• Serwisant Akordeonów
« Odpowiedź #13, 16 kwi 2015, 23:36 »
Oryginalne dekawki były z białego filcu i białej skóry, Ty masz już wymienione na włoskie dekawki jak sądzę, bo włosi taką kolorystykę stosują, jeśli ktoś to dobrze wykonał i akordeon jest szczelny to może wystarczy zrobić jakąś korektę głębokości lub twardości klawiatury.

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
« Odpowiedź #14, 16 kwi 2015, 23:41 »
S4 jest w pełni szczelny, klawiatura równa, płytka i bardzo delikatna.
W S5 jest też ok. Zauważam jednak, że ciężej naciskać jest mi klawiaturę szczególnie 4 palcem i jest minimalnie głębsza.
Przez uszkodzenie dłoni nie wygram np. "Tańczących palców" na S5 tak jak na S4. Przy wolniejszych utworach nie ma to dla mnie znaczenia. Nie wiem co będzie w przyszłości :)