Autor Wątek: Przesunięty strój wszystkich chórów  (Przeczytany 4524 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekb

• *
Przesunięty strój wszystkich chórów
« 08 lip 2016, 09:31 »
Witam, zakupiłem od szwagra (he he) akordeon. Jego mankamentem jest przesunięty strój, tzn. wszystkie dźwięki są wyższe o pół tonu (mniej więcej, na stroiku którego używamy do skrzypiec).

Wiem że poprzedni właściciel udał się do stroiciela i usłyszał że gra p.t. przywrócenie stroju jest niewarta świeczki (pomimo że akordeon jest w niezłym stanie, może tylko mechanika basów trochę głośna).

Chciałbym żebyście potwierdzili (lub nie) że faktycznie wysiłek i koszt takiego strojenia przekraczałby tu wartość instrumentu.

Z góry dzięki i pozdrawiam

Offline marek1

Odp: Przesunięty strój wszystkich chórów
« Odpowiedź #1, 08 lip 2016, 10:34 »
To zależy kto by stroił,a może stroik (tuner)jest walnięty.

Offline krzysiekb

• *
« Odpowiedź #2, 08 lip 2016, 10:37 »
stroik jest w porządku - akordeon nie stroi też np. z cyfrowym pianinem

ciekawi mnie jak mogło dojść do takiego przestrojenia?

Offline szkodnicus

• 23.04.1977 - 01.05.2017, VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #3, 08 lip 2016, 10:40 »
Duzo roboty. Mozna by stroiki przelozyc o te pol tonu I do kupic ewentualnie te brakujace,  wtedy trzeba wyciagnac wszystkie stroiki I zawoskowac na nowo. Podniesienie, czy obnizenie kazdego dzwieku o pol tonu to troche duzo, moze  byc trudne do zrobienia. Akordeony sa najczesciej strojow do A440 hz. Ale tez czasem sa strojone A442 A444.  Podejrzewam ze twoj  jest tak.nastrojony. nie przeszkadza to jak grasz solo. Ale z innymi istrumentami juz jest ciezej.

Offline krzysiekb

• *
« Odpowiedź #4, 08 lip 2016, 10:51 »
Super, dzięki za rzeczową odpowiedź. Właśnie o granie z innymi instrumentami się rozchodzi :) czyli trzeba zacząć się rozglądać za czymś innym...

Jeśli dobrze rozumiem, przełożenie stroików zda egzamin tylko gdy jest to rzeczywiście pół tonu różnicy. Jeśli tak, to ile to może kosztować?

Bo jeśli nie, to o strojeniu każdego dźwięku osobno, tak jak napisałeś, chyba można zapomnieć.

Offline szkodnicus

« Odpowiedź #5, 08 lip 2016, 13:57 »
Przelozenie stroikow nie gwarantuje, ze dany dzwiek pozostanie o tej samej czestotliwosci. Inaczej mowiac, tak trzeba wszystko przestroic. W przypadku basow nie musical bys dokupywac zadnych dzwiekow. Ale I tak trzeba wszystko stroic. Tak czy inacze, taniej bedzie znalesc inny akordeon.

Offline krzysiekb

• *
« Odpowiedź #6, 08 lip 2016, 14:25 »
Dzięki jeszcze raz za pomoc :)

Offline Jurek_klodzko1

• VIP
« Odpowiedź #7, 08 lip 2016, 14:26 »
Jeżeli osoby współgrające to zaakceptują oraz będzie taka fizyczna możliwość możecie stroić instrumenty do akordeonu. Jeżeli jednak będzie potrzeba zagrania z fortepianem czy pianinem to już będzie konflikt brzmień...............
http://forum.akordeonowe.pl/akordeon-od-a-do-z/co-to-znaczy-akordeon-koncertowy/msg36871/#msg36871

Offline szkodnicus

« Odpowiedź #8, 08 lip 2016, 16:54 »
Skoro jest przestrojony dokladnie o pol tonu, to wystarczy ze ktos bedzie gral 0.5 tonu wyzej lub nizej.. wiekszosc moich tunerow, mozna przestawic na inna czestotliwosc.

Offline Lajkonix

• Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
« Odpowiedź #9, 08 lip 2016, 20:11 »
Bez wkładu robocizny: zespół gra w C-dur, a ty w C#-dur. Możesz też nauczyć się nowych nazw klawiszy w twoim akordeonie, co może ułatwić komunikację w zespole.

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #10, 09 lip 2016, 00:56 »
Właśnie o granie z innymi instrumentami się rozchodzi :) czyli trzeba zacząć się rozglądać za czymś innym...

Tak jak napisał Jurek_klodzko1 - wszystko zależy od tego z jakimi instrumentami chcesz grać :) np. nie ma problemu, aby nastroić gitarę względem takiego akordeonu, ze śpiewaniem też nie będzie kłopotu, czyli na "ogniskowe" wspólne granie powinno być OK (jeżeli będzie to jedyny akordeon w składzie).

Keyboard czy wspomniane pianino cyfrowe, też zwykle da się przestroić kilkoma naciśnięciami guzika.

Offline dzidek1965

• VIP
« Odpowiedź #11, 09 lip 2016, 08:19 »
Miałem akordeon Pasquale Ficosecco .Strojony był na 450 Hz. Służył jako reklama sklepu Hessys w Londynie. Mnie się podobał ten strój,choć nie zgrywał się z niczym. Podobnie jest z akordeonami zw strojem wiedeńskim 435 Hz. One z kolei grają niżej.A może warto mieć takie z 440,435,450 Hz?

Offline szkodnicus

« Odpowiedź #12, 09 lip 2016, 10:19 »
Musial bym sprawdzic jak sie ma Hz do centow. Przeciez tremolo, musette,to odstrojenie od 0 do +/-30 centow. I M wieksze tremolo, tym istrument bardziej sie wybija przed inne. Tymniniej  koledze pozostaje 3 opcje: przerobic I nastroic, kupic inny, lub grac w innej tonacji. Ja z racji ze gram duzo ze sluchu I bylem organista przez 14 lat, taki stroj by mi przeszkadzal.

Offline Nowicjusz25

• **
« Odpowiedź #13, 21 sie 2016, 21:13 »
Jestem Żółtodziobem w temacie strojenia tych pieknych instrumentów, ale od dłuższego czasu zbieram informacje które moga mi w tym pomóc.
Niedawno nabyłem po pieniądzach Hohnera Verdi III ( kancia z mechanizmem basowym amerykańskim).
Po zmianie zaworków i po zawoskowaniu głośnic  chciałem się zabrać za najtrudniejszy watek w tym temacie czyli za strojenie.
Na poczatku miałem problem z rozszyfrowaniem jaki jest to akordeon ( w sensie czy MMM, czy LMM).
Jesli dobrze rozumuję L zaczyna się od głosu F2 i kończy na A5, a M od głosu F3 i kończy na A6 ?
Czy jest to prawda ??????
Jeśli tak to mam akordeon LMM  :)

Drugą sprawa jest to że wszystkie trzy chóry odstrojone sa na "-"....
 A żeby było lepiej to ten chór L jest odstrojony bardzo wysoko bo od około - 25 do - 46..., ale tu podejrzewam że wszytskie głody na tym chórze moga być odstrojone i podobna wartość .
Czy jest to możliwe ??????
Pozostałe dwa chóry są też na "-" i odchyłki sa tak zróżnicowane że nie zauwazyłem miedzy nimi zależności....
ale wydaje mi się że jeden chór jest odstrojony od drugiego o pewną wartość tylko jaką można tu przyjąć metodę strojenia ???

Co Szanowni Koledzy mogli by powiedzieć odnośnie tego co napisałem ?  :)

Z góry chciałbym zaznaczyć że nie potrzebne mi sa odpowiedzi w stylu " jak nie wiesz o co w tym chodzi to oddaj do fachowca" :)
Po to kupiłem ten akordeon żeby się na nim uczyć, co nie znaczy że chce go popsuć jeszcze bardziej niż jest  :D

W radością przyjmę każdą, nawet najmniejszą podpowiedz :)

http://i.imgur.com/Yni8LX2.jpg
Przesunięty strój wszystkich chórów

Offline szkodnicus

« Odpowiedź #14, 22 sie 2016, 09:58 »
Po pierwsze wartosci przy rozciaganiu i  sciaganiu na kazdym dzwieku powinny byc takie same,  pod warunkiem ze mierzone na polowce  akordeonu, bo ja tak tylko stroje. Na wyciagnietej glosnicy moze byc inaczej.  Ja zakladam tolerancje 2-3 centow. kuknij na rozpiski  w temacie strojenie od strony warsztatu.  Sa tam poruszane te zagadnienia.  Miedzy innymi wrzucone przykladowe wzory przez ze mnie.  Ja radzil bym sprawdzic tez lewa strone, czy jest tez na takim minusie. Ktos mogl nastroic akordeon na czestotliwosci 438 hz.  Jesli bedziesz chcial grac solo, to taki stroj jest ok. Ale jak bys chcial zagrac z kims innym np inny akordeon lub kapela.  To bedzie brzmiec nie czysto.  Proponuje  L na 0 M na zero a drugie M na minus lub plus. Patrzac na rozpiske , tak czy inaczej wymaga strojenia calosc.  Wiec mozesz podjalem decyzje czy chcesz odchylic w dol czy w gore.  Zasada prosta niskie dzwieki wiekszy odchyl  I'm wyzej tym mniejszy.  Zarowno czy stroisz na +czy -.

Wejdz na temat musette od strony warsztatu. Tylko ta rozpiske dotyczy strojow musette. Ale na forum jest tez moja rozpiska stroju bulwarowego. Takiej ty potrzebujesz.
« Ostatnia zmiana: 22 sie 2016, 10:10 wysłana przez szkodnicus »