Autor Wątek: Samodzielna budowa akordeonu / harmonii  (Przeczytany 16536 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TomaszT

Odp: Samodzielna budowa akordeonu / harmonii
« Odpowiedź #105 dnia: 02 Marzec 2018, 21:21 »
W środku czarny i białe kaliko bez żadnych wzorków. Chcę aby mój akordeon był mocno kontrastowy tylko biel i czerń. :)

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #106 dnia: 05 Kwiecień 2018, 13:53 »
Czy ruszyły jakoś prace do przodu przez ostatni miesiąc?

Offline TomaszT

« Odpowiedź #107 dnia: 05 Kwiecień 2018, 17:17 »
Tak ruszyły. Ciągle próbuje zrobić klawiaturę lecz jeszcze nie udało mi się wykonać takiej aby się nie zacinała i nie miała luzów. Kupiłem gotową pokarbowaną tekturę na miech teraz tylko trzeba wkleić skórki i wyłożyć płótnem. Na płycie rezonansowej z prawej strony od środka i z zewnątrz dałem blachę aluminiową aby głośnice i dekawki lepiej się układały. Będę wrzucał zdjęcia na bieżąco na forum gdy tylko coś zrobię.

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #108 dnia: 05 Kwiecień 2018, 20:51 »
Dzięki za informacje. Cały czas trzymam kciuki za projekt i śledzę temat.

Nie wiem, czy to będzie dla Ciebie pomocne, ale w książce "Akordeon. Budowa, konserwacja, działanie" J.Dastycha, znalazłem informację, że Borucki do produkcji klawiatury używał twardego drewna jaworu.

Offline TomaszT

« Odpowiedź #109 dnia: 05 Kwiecień 2018, 22:40 »
Czytałem tę książkę jest bardzo ciekawa. Te klawisze ze sklejki, które wcześniej pokazałem na zdjęciach poszły w piec. Mam do wyboru użycie na klawiaturę drewna bukowego, jaworowego, odziemka brzozy lub graba. Z racji tego, że w moich stronach nie rosną buki i jawory te gatunki musiałem odrzucić. Pozostała mi do wyboru brzoza lub grab. Brzozę dopiero została zcięta w tym roku więc musi upłynąć minimum 5 lat aby się nadała, miałem jednak szczęście gdyż mój dziadek był stolarzem i zostało trochę suchego drewna grabowego sezonowanego w naturalnych warunkach przez około 7 lat i to właśnie z tego drewna wykonam klawisze. Mam nadzieję, że ty razem mi się uda. Warto wspomnieć, że zcianająć brzozę stosowałem się do wiedzy starych stolarzy jak i do informacji zawartych w filmie ,,Księżycowe drewno".
Polecam obejrzeć naprawę ciekawy.  https://www.youtube.com/watch?v=hjW4gGwEdeE

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #110 dnia: 15 Maj 2018, 22:31 »
Dodaję ogólnie do tematu:

Dwa szablony wzoru galeryjki udostępnione przez Emmanuela Pariselle

http://halswaymanor.org.uk/wp-content/uploads/2016/04/grille-standart-3.pdf

http://halswaymanor.org.uk/wp-content/uploads/2016/04/grille-lyre-28-x-155.pdf

oraz filmik z jego warsztatów

https://www.youtube.com/watch?v=6Qmni8h-kpY

W 9:30 widać jak wygląda po wycięciu drugi ze wzorów. Warto zobaczyć cały filmik.

Offline MattyC

• *
« Odpowiedź #111 dnia: 19 Czerwiec 2018, 14:23 »
Cześć,
Jakieś postępy? Jestem ciekaw prac nad tym akordeonem.

Offline TomaszT

« Odpowiedź #112 dnia: 20 Czerwiec 2018, 01:13 »
Sprawa obróciła się o 180 stopni. Można by powiedzieć że wszystko co było tu napisane jest już nie aktualne. Prawy korpus miał bardzo wiele wad, mechanizm basowy był słaby, klawiatura po mimo wielu wysiłków nie działała poprawnie a miech który wykonałem może i był ładny ale przepuszczał powietrze. Ale... Nie poddałem się zrobiłem nowy prawy korpus tym razem z odczepianą klawiaturą, płyta rezonansowa nie jest na sklejce ale na drewnie akacjowym. Klawisze również są zrobione z akacji. Teraz wiem że ta konstrukcja jest bardzo dobra. Nie zmieniło się jedno wciąż mam problem z grzebieniem pod klawisze. Spróbuje go wyciąć z drewna jesionowego. Głośnice będą wykonane z drewna jaworowego. Dekawki melodyczne jak i basowe, ramki miecha będą wykonane z akacji.  Docelowo chciałem aby byłw nim układ głosów 8+8+8. Mechanizm basowy będzie przełożony z atlantica . Miechu nie będę sam wykonywał Co do głosów to mam pewien pomysł. O wszystkim będę informował w miarę postępów. Do końca tygodnia postaram się wrzucić trochę zdjęć.

Offline pikolo69

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #113 dnia: 20 Czerwiec 2018, 10:58 »
 [brawo] Brawa za konsekwencje  [brawo] Nikt nie mówił, że będzie łatwo. im więcej problemów tym efekt końcowy bardziej docenisz :D Za to przy kolejnych akordeonach będzie Ci szło coraz lepiej  ;) ;D [piwo] [piwo] :) :)

Offline TomaszT

« Odpowiedź #114 dnia: 20 Czerwiec 2018, 11:15 »
[brawo] Za to przy kolejnych akordeonach będzie Ci szło coraz lepiej  ;) ;D [piwo] [piwo] :) :)

Oby... :)  ;)