Autor Wątek: Wypadły i pomieszały się głosy. Jak uporządkować i ułożyć pomieszane głosy?  (Przeczytany 11118 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
Ułożenie głosów. Skąd wiadomo, który głos ma być na którym miejscu?

Zastanawiam się ostatnio nad tym. Np: (Nie)znalazłem akordeon i wszystkie głosy były luzem. I teraz chciałbym je dać na odpowiednie miejsca, jak to sprawdzić? Czy potrzebna do tego jest Strojnica i Tuner chromatyczny? i jak to się ma do wielkości głośnic?

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
Głośnice z 16" (fagot ) są największe i mają największe komory a z 4" (o ile jest) mają najmniejsze. Układ głośnic z głosami może być lustrzany lub taki sam z góry na dół tzn: np: lustrzany - 16",4", 8",8" -8" 8",4", 16" lub kolejny - 16",4",8",8"-16",4"8,"8". Oczywiście po dwa chóry na głośnicę. Pomijam guziki i kanałowe.
Jeżeli masz stroiki luzem musisz je poukładać wielkościami języczków , wentylków itd... Oczywiście tuner też musisz mieć. W którymś z wcześniejszych postów wrzuciłem diagramy ułożeń głosów w 80 basów.
Musisz przypasować układ dźwigni klawiatury do głosów. O ile prosta jest sprawa jeżeli chóry są oznaczone kropkami - podnosisz klapkę i widzisz przy jakim chórze otwiera się otwór zasuwki (sprawdzasz czy jest  taki sam jest  na dolnych (czarnych) i górnych (białych)- co jest te nie do końca prawdą bo mechanicznie wychodzi że któryś biały też jest na dole ( e czy f lub h-c) - dlatego najlepiej rozrysować sobie diagram. Gorzej jest jak akordeon jest stary i ma tylko przesuwki lub wciski na gryfie. Trzeba zobaczyć do środka - przy starych najczęściej 16" jest prostokątna a pozostałe okrągłe lub najczęściej register tylko załącza lub odłącza 16" Przy dwóch lub więcej przesuwkach trzeba trochę więcej wysilić "mózgownicę"  ???

Pytanie morbida231, dotyczące użytych oznaczeń chórów, zostało przeniesione do tematu:

Offline Voiko

• VIP
    • Voiko_Music
no ok powiedzmy ze wiem o co chodzi, ale to i tak czarna magia... Dzięki Gural  [piwo]

Offline dzidek1965

• VIP
Samo ułozenie głosów to jeszcze nie wszystko. Trzeba je wyczyścic, głośnice też, no i zawoskować i nastroić. Kupa roboty.

Offline szkodnicus

• 23.04.1977 - 01.05.2017, VIP Złota Rączka
Najczesciej  wloskie akordeony maja glosy po kolei. Np f fis g gis.... a niemieckie ulozone kwintami.
« Ostatnia zmiana: 05 sty 2016, 09:03 wysłana przez szkodnicus »

Offline Marcel

• Administrator
Przydać się może wątek o tunerach na komputer / smartfon. Można w nim znaleźć darmowe programy, dzięki którym można sprawdzić wysokość tonu wydawanego przez dany stroik (głos).

Pomocna może być też tabela z częstotliwościami dźwięków w danych chórach

http://i.imgur.com/ROO1BgY.jpg
Wypadły i pomieszały się głosy. Jak uporządkować i ułożyć pomieszane głosy?

Offline Tremol_03

Mam pewien problem. Głosy po stronie klawiszowej się ,,posypały". I jak je powstawiać na swoje miejsca? Tuner i strojnicę mam. Za pomoc będę  dozgonnie wdzięczny ;) :D :) [akordeon]

Offline Nowicjusz25

• **
Jesli wysypaly Ci sie tylko z jednego chóru to mozesz przepisach sobie z innego i założyć w tej samej konfiguracji.
Jeśli w każdym chórze wypadlo kilka głosów to poszukaj ułożenia głosów na forum, bylo kilka tematów z rozpiska :)

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
Czy posypały się z jednej głośnicy czy kilku ?
Musisz przyporządkować sobie układ dźwięków na każdej głośnicy.Przyklej taśmę malarską(papierową) i opisz każdy dźwięk. Poukładaj wielkościami stroików (malejąco lub rosnąco), sprawdź nawet na ucho czy dźwięki rosną czy maleją. Praktycznie to mogą Ci się pozamieniać tylko flety (czysty z podwyższonym) i do roboty  ???

Offline Tremol_03

Posypały się z obu chórów. Na jednym nie ma ich prawie wcale zostało tylko na nim trzy głosy.

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
Czy mówimy o dwuchórowym Hohnerze Verdi II ?
Masz na górnym rzedzie dekawek tylko białe a na dolnym tylko czarne. Podziel stroiki na rząd górny i dolny (całe tony i póltony). Potem zobacz na tej głośnicy gdzie zostały stroiki, jaka to głośnica (z całymi tonami czy połtonami),jakie masz dźwięki  i czy stroją bliżej zera czy dużo powyżej. Tu przy dwuchórowym jest mniejszy kłopot niż przy 3/4chórowym bo nawet jak dasz ten sam dźwięk odwrotnie(z drugiej strony głośnicy) to i tak tylko dostrajasz je do siebie(tremol) Ale lepiej sobie przyjąć która strona głośnicy jest która ::) tzn z której strony głośnicy jest zero a z której plus. Ułatwia to późniejsze strojenie.

Offline Tremol_03

Tak chodzi mi nadal o Hohnerka. Już wszystko zrobione tylko poskładać i te głosy poukładać na głośnicy.

Offline cinszcz

• VIP
Kiedyś dostałem hohnera Tango IV i osobno stroiki w kartonie :) 4chóry 16"+8"+8"+8"
Najpierw rozrysowałem sobie na grubej tekturze wszystkie głosy w czterech rzędach, (taka tabelę 4x 41)
-1 chóry 16stopowe strojone na zero (+/- 10centów)
-2 chóry 8 stopowe strojone na minus
-3 chóry 8 stopowe strojone na zero
-4 chóry 8 stopowe strojone na plus
Wszystkie stroiki sprawdzałem na tunerze i układałem w odpowiednim polu na tekturze. U Ciebie będą tylko 2 rzędy po 34 glosy(-3 i -4). Potem położyłem na stole głosnice, a za nią część dyszkantową z klawiatura,  Naciskasz pierwszy klawisz obserwujesz która dekawka się otwiera i układasz stroik na glosnicy odpowiadającej tej dekawce, potem następny i tak do konca głosnicy, potem druga glosnica, a naciskasz czarne klawisze. Pamiętaj aby za każdym razem naciskac klawisz i obserwować która dekawka się otwiera. To b. ważne ponieważ niektóre białe klawisze podniosą dekawkę na drugiej głosnicy(tej z czarnymi klawiszami). Oczywiście musisz polozyc glosnice tak jak jest zamocowana w akordeonie, bo jesli jakimś cudem którąś odwrócisz to niskie dzwięki będziesz miał na dole zamiast pod brodą ;)

Offline kazymel

• kazymel
kilka płytek/głosów na basach wypadło poprzedniemu właścicielowi bo nie dbał o akordeon i jest jakiś sposób, żeby sprawdzić, które głosy gdzie powinny być zamocowane?

Przy basach jest prosto bo na każdym chórze jest taki sam ton tylko o oktawę wyżej lub niżej.Na tej samej głośnicy po drugiej stronie wypadniętego głosu masz taki sam ton tylko o oktawę wyżej lub niżej zależy z której strony głos wypadł. [akordeon] [akordeon]

Offline Krystian

• VIP
    • Youtube
Mi w moim najnowszym nabytku, który dostałem do naprawienia było wypadnięte 17 głosów, chwilę zajęło mi dopasowanie tych, które miały być "wyżej" bądź "niżej" (strój musette) do właściwych głośnic, ale tak w amatorskim podejściu wystarczył mi tuner gitarowy w aplikacji na telefon i już jakieś różnice pomógł wychwycić :)