Autor Wątek: Skrzypienie pasów  (Przeczytany 469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkadiusz15

Skrzypienie pasów
« 22 sie 2021, 23:17 »
Macie jakiś sprawdzony sposób na skrzypienie pasów ocierających się o siebie? Moje, odchodzące na krzyż z zamocowań u góry ciut skrzypią ocierając się o siebie i jest to irytujące. Nie chcę eksperymentować, może ktoś ma dobrą radę i sprawdzony sposób, proszę...

Offline yanco

• VIP
Odp: Skrzypienie pasów
« Odpowiedź #1, 23 sie 2021, 09:13 »
zrobiłem to tak: w Pigini są 2 oddzielne uchwyty u góry ale zebrałem trochę papierem ściernym boki pasków końcowych i nasączyłem olejem/oliwą, po wyschnięciu i wytarciu są miękkie, dodam, że dotyczy to pasów innych niż dedykowane, bowiem dla mnie są bardziej wygodne i ergonomiczne, pasy oryginalne są zbyt szerokie i ograniczają mi swobodę (nie miałem możliwości dopasowania, były w komplecie z instrumentem)

Offline Arkadiusz15

« Odpowiedź #2, 23 sie 2021, 09:47 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Fajny sposób ale u mnie też są dwa uchwyty (pasy idą na krzyż) i ociera się raczej cała szerokość pasków, a nie boki. Nasączenie oliwą może by coś dało, ale boję się, żeby nie spowodowało żadnych wżerów na lakierze, czy nie "wkapnęło" w galeryjkę, czy w klawisze...
Niemniej, pomyślę w tą stronę Yanco, może to kwestia innego "smarowidła"...
Dziękuję Ci.

Offline yanco

• VIP
« Odpowiedź #3, 23 sie 2021, 10:09 »
sprawdziłem, że oliwa/olej jadalny nie wchodzą w reakcje z celuloidem, nadmiaru nie ma i nie widać, że była jakaś ingerencja, oprócz ochraniaczy (samoróbka z filcu) na sprzączki, dodatkowo wrażliwe punkty okleiłem taśmą izolacyjną tekstylną, akordeon codziennie przecieram fibrą, i bardzo uważam na wszelkiego rodzaju kontakt kosztownego bądź co bądź sprzętu, ze środowiskiem, a pod koniec maja był w przeglądzie serwisowym Anderskiego, dodatkowo polerowany, konserwowany i z ekspertyzy wynika, że jest w stanie idealnym bez wad:) cokolwiek to znaczy

Offline Arkadiusz15

« Odpowiedź #4, 23 sie 2021, 10:18 »
No to super info. Spróbuję, dzięki jeszcze raz [piwo]

Offline Kasparov

• VIP
« Odpowiedź #5, 23 sie 2021, 11:32 »
Kiedyś kaletnik poradził mi używanie oliwy z oliwek do zabiegów pielęgnacyjnych skórzanych pasków - w tym pasów akordeonu. Taki stary domowy sposób. W ten sposób odrestaurowałem bardzo stare, oryginalne pasy z lat '40 i uratowałem przed wyrzuceniem.

Offline Arkadiusz15

« Odpowiedź #6, 23 sie 2021, 11:46 »
Dzięki za podpowiedź :) [piwo]