Autor Wątek: Wymiana filcu pod klawiaturą, spłycanie klawiatury  (Przeczytany 21733 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Akordeonistka

• VIP
Czy dobrze kombinuję, że można spłycić klawiaturę akordeonu wklejając pasek filcu pod klawisze? Dekawki w modelu o którym myślę są przyzwoicie otwarte już w połowie obecnej głębokości, więc wydaje mi się, że brzmi to sensownie.

Offline Accordion

• Serwisant Akordeonów
Odp: Wymiana filcu pod klawiaturą, spłycanie klawiatury
« Odpowiedź #1, 21 gru 2013, 21:54 »
Jeśli tylko jesteś na tyle sprawna, że potrafisz rozebrać całą klawiaturę podkleić filc i złożyć to w ponowną całość, to czemu nie, poprawna koncepcja
ale kłopot w tym, że nie w każdym akordeonie jest tak łatwo rozebrać klawiaturę
nie rozbieraną od nowości przez kilkadziesiąt lat

Offline Akordeonistka

• VIP
« Odpowiedź #2, 21 gru 2013, 22:01 »
Czyli pomysł ogólnie jest OK :) Wcześniej myślałam, że niezbędne jest odginanie elementów, a to już z założenia jest bardziej ryzykowne. Swoją drogą ciekawe czy nie byłoby szansy na wklejenie filcu pod klawisze bez całkowitego rozbierania klawiszy.

Offline Accordion

• Serwisant Akordeonów
« Odpowiedź #3, 21 gru 2013, 22:57 »
wklejenie pod spód ok :) ale regulowanie bez doświadczenia równa się z dekompresją akordeonu
nawet doświadczony serwisant mało kiedy sobie radzi z takim zadaniem spłycenia klawiatury przez
gięcie drutów
także regulacja paru klapek tak, całej klawiatury nie polecam

Offline KrzysiekPL

• *
« Odpowiedź #4, 31 sty 2014, 14:00 »
Powiem tak: Wszystko co robią ludzie jest do zrobienia i święci garnków nie lepią. Kolega ma rację, że nie zawsze łatwo wyjąć drut z akordeonu , który ma kilka naście albo kilkadziesiąt lat, ale na wszystko są sposoby. Wystarczy uwielbiać majsterkować i można dojść do wszystkiego. Kto nie ma takich umiejętności oczywiście nie polecam za zabieranie się do takich rzeczy, bo można sobie zrobić finansowe kuku :-) Więc jeśli ktoś chce zgłębić temat proponuję uczyć się na akordeonie wartym 200zł :-)

Offline Kumar

• VIP
    • Kumarowaty
« Odpowiedź #5, 16 sty 2015, 22:09 »
Z tym podklejaniem trzeba znaleźć taki złoty punkt. Jak podkleisz za bardzo, to klapy otworzą się mniej, co za tym idzie, stroiki dostaną mniej powietrza, w efekcie instrument zabrzmi po pierwsze ciszej, po drugie w ekstremalnym przypadku dojdzie do zjawiska przedęcia, i będzie zwyczajnie fałszował pomimo prawidłowego stroju. Jak nakleisz za mało, będziesz zawiedziony i stwierdzisz po co mi to było.

Offline niedarady

« Odpowiedź #6, 16 sty 2015, 22:09 »
Ja nie wiem ile kosztuje spłycenie klawiatury, ale wiem, że za darmo nikt mi tego nie zrobi, a ponadto
trzeba gdzieś zawieżć, bo u mnie na miejscu nie ma nikogo. Dlatego zabrałem się za to sam, a że jestem starej daty i zdolności manualne też jakieś mam, do strojenia też się przymierzam. Mam Welta Amigo, w którym spłyciłem klawiaturę. Pod białe klawisze podkleiłem pasek skóry 1.2mm, a przy czarnych doginałem żerdzie, żeby też "zbliżyć" do siebie białe z czarnymi.

podklejając filce w Victori albo Flisie
sztyc1, nie wiem z jakim Flisem miałeś do czynienia, ale mój stary Flis, (którego jeszcze posiadam), fabrycznie ma bardzo płytką klawiaturę, różnica między 2 białymi klawiszami,  jeden wciśnięty do oporu, a drugi swobodny, wynosi 4mm, mierzone na końcu ( Welt się chowa- po spłyceniu mam 6mm). 

Dawno temu, w domu ćwiczyłem na  Flisie, a w Ognisku grałem na S4. Już nie pamiętam jaką klawiaturę miał S4, ale to, czego nie "doćwiczyłem" w domu na Flisie, który ma płytką klawiaturę, w Ognisku na S4

To nie chodzi o dwa paski filcu. Żeby sie dostać pod klawiaturę trzeba ją całą zdemontować. A to nie zawsze jest łatwe. A potem złożyć i to tez nie zawsze jest łatwe.

Guralu, nie zawsze trzeba demontować. Starałem się uniknąć demontażu, bo kto by mi to potem poskładał  ;D Welt ma dekawki na gumowych przegubach, więc pozdejmowałem wszystkie, klawisze poszły do góry i delikatnie, pęsetą wsunąłem pasek skóry posmarowany klejem. Skóra dlatego, bo nie mogłem dostać tak cienkiego filcu.

Offline cinszcz

• VIP
« Odpowiedź #7, 17 sty 2015, 06:28 »
Dodam jeszcze ze "gigantili" ma chyba najtrudniejszą klawiaturę do spłycania  :(  Tam jest bardzo duża różnica w wysokości klawiszy czarnych nad białymi coś ok. 1cm. Poza tym czarne są ułożone pod innym kątem (byłoby lepiej gdyby były równolegle do białych). Dlatego w czasie gry dość wysoko trzeba podnosić palce, ale do nauki to chyba dobrze ;)

Offline szkodnicus

• 23.04.1977 - 01.05.2017, VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #8, 22 wrz 2016, 13:34 »
Mam stary akordeon, ale z ładnym brzmieniem. Klawiatura jest twarda i dość głęboka. Co do głębokości to jakoś ją przeboleję, bo sam jej nie spłycę (...)

Akurat splycenie klawiatury to male piwo. Wystarczy sciagnac galeryjke i dociskow razem klawiszI przy klawiszu docisk dekawki. Bedziesz mial plytka techniczna klawiature,
Bedzie ci latwiej grac?  Wymierz najlepiej z jednej strony jak duzo chcesz splycic. Zrob to na koncowym klawiszu.  A potem metoda prob i bledow, reszta klawiszy. Mozesz uzyc dlugiej linijki lub sznurka przymociwanego na kracowych klawiszach. Wyjdzie idealnie . Drugi sposob dac dodatkowy filz pod kazda dekawke.  Ale to juz wymaga troche umiejetnosci.
« Ostatnia zmiana: 22 wrz 2016, 13:40 wysłana przez szkodnicus »

Offline Zevious

• *
« Odpowiedź #9, 22 wrz 2016, 14:15 »
Bardzo dziękuję za chęć pomocy, ale nie zrozumiałem części wiadomości. Czy możesz mi to dokładniej wyjaśnić?

Akurat splycenie klawiatury to male piwo. Wystarczy sciagnac galeryjke i dociskow razem klawiszI przy klawiszu docisk dekawki. Bedziesz mial plytka techniczna klawiature
« Ostatnia zmiana: 22 wrz 2016, 14:19 wysłana przez Zevious »

Offline szkodnicus

« Odpowiedź #10, 22 wrz 2016, 16:23 »
Lopatologicznie, jak sciagniesz galeryjke, to ukaza sie mocowania miedzy klawiszem a dekawka. Najczesciej jest to drut aluminiowy lub splaszczony blaszka aluminiowa. I to ja trzeba podgiac.  Najprosciej, dociskasz ten  drut I dekawke do korpusu, rownoczesnie nacisakasz  przytrzymywany klawisz. Tak sie zmniejsza odchyl. Gdy sciagniesz za duzo, podnosisz klawisz do gory, odchyl.sie robi wiekszy

Offline dominikglk

« Odpowiedź #11, 22 wrz 2016, 16:43 »
Nie rób tak pod żadnym względem bo takim nie profesjonalnym podejściem tzn(doginaniem drutów i klap)  możesz tylko pogorszyć, zepsuć klawiaturę. szkodnicus widziałeś kiedyś jakich narzędzi używa się w fabrykach czy to nawet profesjonalnych zakładach zajmujących sie naprawą akordeonów bo po twoich nietypowych rozwiązaniach jestem przekonany że nie..i nie pisze tego żeby cię obrazić.. Ale jak chcesz pomagać to pisz mądrze.Moim zdaniem jednym z najprostszych metod spłycenia klawiatury będzie podsuniecie filcu pod klawisze. A jeżeli z tym sobie nie poradzisz to radził bym Ci oddać instrument w ręce fachowca.  [akordeon]

Offline szkodnicus

« Odpowiedź #12, 22 wrz 2016, 16:51 »
A jak kolego widzisz klawisze jeden wyzej I jeden nizej, to grasz na takim czy podkladasz filc ? Przeciez aluminiowy drut jest podatny na obrobke i nie trzeba zadnych specjalistycznych narzedzi. Chyba ze takowe masz. Wyrownalem tym sposobem dziesiatki akordeonow, nie przypomniam sobie.bym cos urwal czy zepsul. Nie obraze sie jesli mowisz ze tak sie nie robi.  Ale jakos nigdy nic nie popsule, przynajmniej taka metode widzielem u stroiciela w Polsce I w Irlandii.

Offline dominikglk

« Odpowiedź #13, 22 wrz 2016, 16:54 »
No to dobrych macie stroicieli każdy robi jak umie jak to się mówi ;-) Tak na marginesie jeżeli zostajesz przy twojej metodzie powiedz mi w jaki sposób taką metodą ustawić wysokość klawiszy w Akordeonie kanałowy? Bo jestem strasznie ciekaw?

Offline szkodnicus

« Odpowiedź #14, 22 wrz 2016, 17:04 »
Za kanalowe sie nie bralem. Ja jestem w wiekszosci samoukiem, troche podpatrzylem u innych youtube i  ksiazki.  Napisz w czy tkwi problem w tej metodzie.