Autor Wątek: Strojenie dzielonej głośnicy  (Przeczytany 2333 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tysiu1

• VIP Złota Rączka
Strojenie dzielonej głośnicy
« 14 lip 2014, 20:53 »
Mam problem z dostrojeniem dzielonej głosnicy. wpadł mi w ręce stary rauner i w basach mniejsza głosnica jest zaopatrywana powietrzem jednym otworem na 2 głosy, Otóż przytykając jeden lub drugi głos po przeciwnych stronach jest ok, natomiast gdzy grają 2 na raz zawszwsze są cuda, albo na minusie albo na plusie. ni jak nie idzie tego skorygowac. i jeszcze większa głosnica jest przyklejona na stałe i tez problem jak sie do tego dobrac. moze ktos z forum bardziej doswiadczony by cos podpowiedział?

Offline dzidek1965

• VIP
Odp: Strojenie dzielonej głośnicy
« Odpowiedź #1, 15 lip 2014, 11:05 »
Można ,,pstryknąć,, głosem i tuner powinien to wyłapać,jako dzwięk. Lepiej,jak tuner ma funkcję pomiaru drgań,to też mozna go przestawić i sprawdzić w ten sposób.

Online Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #2, 15 lip 2014, 11:07 »
Kiedyś ktoś miał patent z przerobioną przystawką gitarową podłączoną do tunera. Drganie pstrykniętego języczka głosu wzbudzało przystawkę...

Offline tysiu1

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #3, 15 lip 2014, 13:28 »
pstryknięcie głosem nie bardzo zdaje egzamin bo probowałem, i jest to w miare wykonalne tylko wierzchniego języczka bo tego od spodu sie juz nie da.lepiej chyba wyrwac głosy i dostroic kazdy oddzielnie? ale co z tą dzieloną głośnicą? cóz z tego ze da sie ją wypiąc i na stole stroic jak grają 2 głosy na raz np F3 i F4 a tuner głupieje a na dodatek i tak to nie stroi choc osobno kazdy głos jest dostrojony co do cnta

Online Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #4, 15 lip 2014, 13:36 »
ale co z tą dzieloną głośnicą? cóz z tego ze da sie ją wypiąc i na stole stroic jak grają 2 głosy na raz np F3 i F4 a tuner głupieje a na dodatek i tak to nie stroi choc osobno kazdy głos jest dostrojony co do cnta

A nie możesz chwilowo zakleić jednego z dwóch głosów np. taśmą?

Offline tysiu1

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #5, 15 lip 2014, 15:10 »
mozna, ja je przytrzymuje palcem i jak pisalem jest dostrojone co do centa, ale jak zaczną brzmiec obydwa  to juz nie stroi trzeba by znowu obnizyc o kilk centów >:(

Offline MarianRI

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #6, 12 lip 2020, 09:13 »
W trakcie strojenia basów Orlika miałem taki sam problem.

Po przeróbce głośnicy małej w jednej komorze znalazły się dwa głosy.
1) nie łatwo jest unieruchomić głosy chóru juz nastrojonego  w taki sposób aby nie zmienić naprężeń zaworków zewnętrznych, co może mieć duży wpływ na rozstrojenie tegoż chóru.
2) Też po nastrojeniu obydwu chórów osobno, razem nie wpółgrały. w niektórych momentach słyszałem dudnienia.

Już myślałem że się nie uda, ale po wielu poprawkach udało się dostroić.

Wydaje mi się że trzeba idealnie nastroić obydwa głosy z  tej samej komory, np: a3-220Hz i a440Hz wtedy ich stroiki wychylą się w tym samym czasie a3 wychyli się co drugie wychylenie a4 i nie będą się zakłócać.

Mała głośnica w przypadku Orlika jest wąska i przez to dwa głosy są blisko siebie. Drgania jednego mogą zakłócić pracę drugiego.

Nie wiem czy dobrze myślę, ale problem był identyczny.

Offline MarianRI

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #7, 14 sie 2020, 08:03 »
Akordeon 32 basy Hugo Rauner, też jest niewygodny do strojenia basów.
Niby wszystkie głosy w głośnicach mają komorę własną i otwory zasilające powietrzem własne, ale w małej głośnicy otwory są połączone parami na obydwie strony głośnicy i otwór jest jeden dla dwóch głosów (kształtem prawie owal).

Duża głośnica nie ma podstawy z otworami i jest przyklejona do płyty, a jej ścianka działowa jest krótsza o ok. 1 cm i nie dochodzi do płyty co powoduje zdecydowane połączenie par komór na obydwie strony głośnicy.

Wszystkie otwory w płycie są pełnymi owalami, dla obu głośnic.

Strojenie również wymaga blokowania wcześniej nastrojonych chórów, choć w tym przypadku występuje ścianka działowa pomiędzy każdą parą głosów na obu głośnicach. Nie tak jak zrobiłem w Orliku.