Autor Wątek: Wentylki, zaworki, skórki - typy, naprawa, wymiana, klejenie  (Przeczytany 41132 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kryj

• *
Odp: Wentylki, zaworki, skórki - typy, naprawa, wymiana, klejenie
« Odpowiedź #75 dnia: 09 maj 2018, 23:27 »
Plastikowe zaworki też można usztywnić np. kliszą, czy jak odstają to są już do wymiany?

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #76 dnia: 10 maj 2018, 07:11 »
Tak, ale najczęściej jak odstają to są zgięte i to je dyskwalifikuje do dalszego użytkowania.

Offline MarianRI

• **
« Odpowiedź #77 dnia: 07 lis 2019, 12:33 »
Witam. Ja jeszcze w temacie zaworków, a raczej materiałów na zaworki.

Na dwu zdjęciach widać o co chodzi.

Są /były takie zaworki oryginalne w weltmaistrach gigantilli, też napewno w hohnerach np. Lucia IV, widziałem też głośnice hohnera 80 basów z głosami T właśnie z takimi zaworkami.

Materiał przypomina wiskozę, grubość ok. 0,4 mm. Kolor żółtawy (może z powodu upływu czasu).
Daje się z powodzeniem używać ponownie jeżeli zdjęty zostanie nie uszkodzony. Ładnie się pierze w proszku lub płynie. Stosowany nawet na największych głosach w basach.

Bardzo mi się podobają te zaworki, ale chyba dzisiaj już niedostępne. Są lżejsze od skóry i nigdy nie trafił mi się odkształcony, chyba że uszkodzony mechanicznie.

Znalazłem nawet materiał bardzo podobny ale na jednej stronie ma klej do zaprasowania żelazkiem. I nie wiem czy go użyć. Klej powoduje że zaworek będzie sporo cięższy.

https://i.imgur.com/GaJFSa8.jpg
Wentylki, zaworki, skórki - typy, naprawa, wymiana, klejenie

Online Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #78 dnia: 07 lis 2019, 14:14 »
Nie wiem, czy materiał, który znalazłeś się sprawdzi, ale przy szukaniu czegoś podobnego bez kleju, może przyda się informacja o składzie materiału: 42% poliester, 35% wiskoza, 23% poliamid.

Może gdybyś wziął przykładowy zaworek, przeszedł się do dobrze zaopatrzonego sklepu pasmanteryjnego i pokazał zaworek sprzedawcy, to pomógłby znaleźć podobny materiał.

Przy okazji, dodając ogólnie do tematu, wspomnę o postach tysia1 z wątku:
http://forum.akordeonowe.pl/naprawa-akordeonow/remont-przerobka-royal-standard/msg69827/#msg69827

Offline MarianRI

• **
« Odpowiedź #79 dnia: 07 lis 2019, 14:37 »
Dzięki Marcel za porządki i przepraszam za bałagan.

Jest tam też materiał S80 do przeszywania może bez kleju, a też podobny.
Trudno ocenić ze zdjęcia. Dziwię się że teraz takich zaworków nie ma, bo moim zdaniem były b.dobre.

W swoim Gigantilli dużo z tych zaworków odzyskałem i użyłem ponownie, ale w Hohner Lucia miały otwory na nity i klej mocno trzymał, (niszczyły się) a poza tym okolice nita były zalane woskiem więc po obcięciu część klejona odpadała prawie w całości i warstwy się rozpadały.

Online Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #80 dnia: 07 lis 2019, 21:14 »
Otrzymałem podpowiedź od pdfsewingpatterns.com że można spróbować pozbyć się kleju z decovilu, przyklejając go ciepłem na tkaninę, a potem znowu go odklejając używając ciepła (część kleju powinna zostać na tkaninie). Myślę, że dla jak najlepszego efektu proces można powtórzyć kilka razy z czystą tkaniną.