Autor Wątek: Zmiana dyspozycji regestrowej  (Przeczytany 998 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Topaczew

• *
Zmiana dyspozycji regestrowej
« 06 lut 2019, 00:08 »
Witam Szanownych Akordeonistów.
Piszę ten wątek, ponieważ chciałbym zasięgnąć opinii fachowców w sprawie przebudowy instrumentu.
Posiadam akordeon Ballone-Burini 55P którego dyspozycja regestrowa nie do końca mi odpowiada. Rzecz w tym, że po przełączeniu konwertera z pozycji barytonowej na standardową do brzmienia basów dochodzą dodatkowe chóry, które nie zawsze są mi potrzebne do szczęścia (chociaż chciałbym zachować możliwość korzystania z nich). Instrument jest pięciochórowy. Chciałbym uzyskać możliwość używania basu trzychórowego także w pozycji standardowej. Zasadniczo myślałem nad trzema rozwiązaniami:
~"Przeprogramowaniem"  jednego regestru (w załączeniu dyspozycja regestrowa instrumentu, chodzi mi o regestr na samym dole) tak aby można było na nim używać trzychórowego basu i jednochórowych akordów (niższy chór zamiast wyższego)
~Dobudowaniem dopalacza, który okiełzna "niesforny chór"
~Wykorzystaniem faktu, że akordeon posiada dwa regestry tutti i przebudowaniem jednego z nich tak, żeby uzyskać pożądany efekt.
Nie mam pojęcia, czy któreś z tych rozwiązań jest w ogóle wykonalne, ponieważ jestem zupełnie zielony w kwestii akordeonowej mechaniki ;D Dlatego bardzo proszę Państwa o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na sytuacje :)

Aktualna dyspozycja regestrowa instrumentu:

https://i.imgur.com/CmZmDbX.jpg
Zmiana dyspozycji regestrowej
« Ostatnia zmiana: 06 lut 2019, 01:10 wysłana przez Topaczew »

Offline Accordion

• Serwisant Akordeonów
Odp: Zmiana dyspozycji regestrowej
« Odpowiedź #1, 06 lut 2019, 01:01 »
Topaczew ale to jest jakiś żart z Twojej strony, że pytasz na forum o takie bardzo wysoko techniczne sprawy osoby które się na tym forum udzielają?

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
Odp: Zmiana dyspozycji regestrowej
« Odpowiedź #2, 06 lut 2019, 08:17 »
Najlepiej byłoby to zrobić u producenta ale ponieważ firma nie istnieje musisz to zrobić albo w innej włoskiej (i to nie każdej) albo w Polsce gdzie jeszcze mniej osób to zrobi. Teoretycznie to wymienić płytkę dyspozycyjną 2 regestru Tutti ustawiającą przesuwki z wycięciami na dyspozycję jaką chcesz. Dopalacz to inna sprawa. On załącza chór który w danej dyspozycji nie jest załączony. W Bayaninie były 2 dopalacze. Są one przypisane na stałe. Tutaj też masz dopalacz tylko do jednego chóru. Praktycznie musisz rozebrać całą mechanikę regestrową a przy instrumencie z konwerterem cena takiej usługi x  :o i nie wiem czy tak szybko kogoś znajdziesz. Accordion wie co mówi  :(
« Ostatnia zmiana: 06 lut 2019, 08:20 wysłana przez guralband »