Autor Wątek: Co zrobić, aby nowy utwór był znacznie łatwiejszy? - poradnik  (Przeczytany 2923 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 6760
    • Zobacz profil
Jest to rozdział z "Poradnika Akordeonisty", którego autorem jest Pan Ryszard Borysionek. Pan Ryszard zgodził się na opublikowanie poradnika na naszym forum :)

Jeżeli chcesz coś dodać w tym temacie lub masz jakieś pytania związane z tematem tego rozdziału, to śmiało pisz posty poniżej.


Co zrobić, aby nowy utwór był znacznie łatwiejszy?

Oglądając pierwszy raz nowo zadany utwór często nam się włos na głowie jeży ze strachu. Z przerażeniem patrzymy na gęsty i czarny zapis zasłaniający prawie całą pięciolinię. Myślimy sobie „ to jest dla mnie za trudne i na pewno tego nie zagram!” Nie bój się - twój nauczyciel zawsze starannie dobiera repertuar dla Ciebie i utworu przerastającego Twoje umiejętności nie wybierze. Na pocieszenie i z pomocą przychodzi stare i mądre porzekadło: „Nie taki diabeł straszny jak go malują”. Czyli: wszystko co wygląda groźnie i to czego się boimy w rzeczywistości nie jest straszne.


Co zatem zrobić żeby nie bać się nowych utworów?

Oto kilka porad…

1. Dokładnie zapoznaj się z zapisem nutowy nowego utworu. To, że jest czarno od drobnych wartości nie znaczy, że będzie trudno. (Czasami bywa odwrotnie – przejrzyste w zapisie utwory mogą sprawić więcej kłopotów grającemu).

2. Staraj się najpierw dostrzec to co dla Ciebie zrozumiałe. O nieznane rzeczy zapytasz nauczyciela. Zazwyczaj w nowych utworach jest tylko maleńka garstka nowości a często to co znane - zapisane może być troszkę inaczej.

3. Postaraj się wyodrębnić logiczne całości w nowym utworze – jego części oraz to co się powtarza. W każdej niemal kompozycji pewne elementy rytmiczno – melodyczne pojawiają się wiele razy w niezmienionej postaci.

4. Zaznacz w nutach czytelnie poszczególne logiczne części utworu – na przykład ponumeruj je. Będzie Ci łatwiej ćwiczyć

5. Grając – staraj się zamieniać wybrane fragmenty utworu na schematy. Np. widząc szereg dźwięków c, d, e, f, g, a, h, c – nie ucz się ich na pamięć, powiedz po prostu „gama C – dur”. Najłatwiej będzie z tym co gra lewa ręka. Manuał basowo – akordowy to istne królestwo schematów (wiedzą to wszyscy
ci, którzy systematycznie ćwiczą gamy).

6. Aby utwór szybko zrobił się bardzo łatwy zaczynaj ćwiczenie od jego ostatnich części. Jest tak, że zazwyczaj początek umiemy bardzo dobrze a najwięcej pomyłek jest w środku i na końcu. „Im dalej w las tym więcej drzew” (krzaków :) ).

7. Jeżeli przebrniesz przez cały tekst i będziesz umiał płynnie zagrać swój utwór – ćwicz go „na wyrywki”. Graj nie po kolei zaznaczone przez Ciebie fragmenty. Np. wykonując odcinek nr dwa przeskocz szybko na fragment czwarty. Z czwórki błyskawicznie na jedynkę. Pamiętaj o zachowaniu płynności gry. Nie zatrzymuj się i nie zastanawiaj nad kolejnymi fragmentami. Tym bardziej zawiłe kombinacje tym większa gwarancja, że w razie jakiejkolwiek pomyłki na koncercie, uratujesz wykonanie i nikt nie zorientuje się, że coś poszło nie tak. A jak już coś się przydarzy to pamiętaj: NIGDY nie powtarzaj miejsca „pomylonego”. Przeskocz je i graj dalej.

Offline Marta

  • *
  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
Odp: Co zrobić, aby nowy utwór był znacznie łatwiejszy? - poradnik
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Listopad 2017, 11:14 »
Bardzo pomaga, powinien to być pierwszy punkt, znajomość tego utworu z nagrań. Można wtedy patrzeć w nuty słuchając nagrania i większość rzeczy staje się zrozumiała. Ponadto uchroni to nas przed złym odczytaniem nut. Tak robią inni instrumentaliści, ale oni mają prawie wszystko już nagrane. Niestety mało jest nagrań akordeonowych, ale można np. posłuchać i nagrać w szkole starszego kolegę, który już ten utwór grał.