W internecie można znaleźć sporo projektów opartych na mikrofonach WM-61A, bo to całkiem niezłe mikrofony. Charakteryzują się one płaska charakterystyką częstotliwościową, czyli jednakowo przenoszą zarówno tony niskie jak i wysokie w pełnym pasmie akustycznym (20Hz do 20kHz).
Sprawdziłem programem Audacity kilka nagrań akordeonu zarejestrowanych sprzętem studyjnym, tanimi mikrofonami za 2 złote i mikrofonami WM-61A.
W nagraniach studyjnych widać że spektrum sygnału akustycznego sięga ok. 15kHz, czyli dosyć wysoko.
W nagraniu za pomocą taniego mikrofonu za 2 złote pasmo akustyczne jest obcinane przy około 3kHz, a powyżej 10kHz te mikrofony praktycznie nic już nie łapią - nadają się one tylko do rejestrowania mowy i są szeroko stosowane w telefonach, domofonach, zestawach do Skype'a itd. Do nagrywania instrumentów są niestety za słabe.
W nagraniu przy użyciu mikrofonów WM-61A słychać pełne pasmo akordeonu, z nieznacznym spadkiem powyżej 9kHz - czyli całkiem nieźle jak na taki prosty sprzęt.
Dodam jeszcze że wkładkę WM-61A można podłączyć bezpośrednio do wejścia mikrofonowego komputera. Będzie to działać - ale jakość przedwzmacniacza mikrofonowego w karcie dźwiękowej komputera może być różna. Może to oznaczać spory poziom zakłóceń i szumów w nagraniu. Jeśli ktoś chce spróbować to połączenie mikrofonu do wtyczki można znaleźć tutaj:
http://www.srgclub.org/Mic.html i tutaj
http://www.hobby-hour.com/electronics/computer_microphone.php .
Jeśli nagranie będzie mocno zaszumione to znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zewnętrznego przedwzmacniacza i podłączenie go do wejścia liniowego (line-in), tak jak opisałem to wcześniej.