Autor Wątek: Modem LTE  (Przeczytany 447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maz63

Modem LTE
« dnia: 06 Listopad 2018, 09:13 »
Z końcem miesiąca listopada kończy mi się umowa na internet stacjonarny a właściwie wymówiłem bo już miałem dosyć ciągłych awarii z przewodami uszkodzonymi gdzieś w polach, dlatego myślę o internecie mobilnym.
I tu mam do Was prośbę. Ja specjalnie na tych nowych technologiach się nie znam dlatego stawiam na kolegów aby doradzili  z technicznej strony co wybrać.  Do tej pory byłem w barwach pomarańczowych  ;D

Pomożecie?

Offline elmaz

Odp: Modem LTE
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Listopad 2018, 13:06 »
Na sprawach technicznych się za bardzo nie znam, ale jak ostatnio zmieniałem operatora, to proponowano mi - bodajże w play (pewnie też jest taka możliwość gdzie indziej) wzięcie modemu na próbę na 14 dni.

Czyli niby podpisywałem umowę, ale w ciągu 14 dni mogłem się wycofać bez konsekwencji, co też zresztą zrobiłem, bo koniec końców jeszcze poszedłem w kabel.

To co na pewno trzeba sprawdzić - to czy na pewno masz dobry zasięg, bo z LTE przy słabym zasięgu będzie problem. Sądzę, że przede wszystkim warto by sprawdzić jak to działa przy złej pogodzie. Większość operatorów oferuje też moduły zewnętrzne, które np. stawiasz na balkonie - podobno dużo lepiej wtedy łapie sygnał - ale nie testowałem tego w praktyce.

I sprawdź jeszcze jak jest z limitami - bo na kablu często jest bez limitu, a przy LTE potrafią dawać limity na transfer. Wciskają kit, że po przekroczeniu transferu nadal będzie działał, tylko z minimalną prędkością, ale w praktyce ta minimalna prędkość nie nadaje się to użytku.

Offline Pedros

• VIP
    • Mój kanał na YT
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Listopad 2018, 18:36 »
Z tą próbą na 14 dni to dobry pomysł. Podstawowa sprawa to sprawdzenie jaki jest zasięg i jakie są realne prędkości osiągane. Ja, z racji lokalizacji niestety jestem skazany już od kilku lat na LTE i szału nie ma, pomimo dobrego zasięgu.
Uzyskiwane prędkości są mocno zależne od ilości osób korzystających w danej chwili z nadajnika. Dlatego najlepiej zweryfikować prękość łącza w godzinach 18-22. Przynajmniej u mnie jest w tym czasie wyraźnie wolniej.
Kolejnym problemem jest limit. Pomimo haseł "bez limitu" u większości operatorów jest limit 100GB, po przekroczeniu którego prędkość drastycznie spada i jest to mocno dokuczliwe  >:(
W przypadku chęci oglądania filmów, YT itp. limit znika dość szybko. Często jest tak, że te 100GB zjadamy z rodziną w 2-3 tygodnie i później jest lipa.
Jakbym miał możliwość korzystania z internetu przez kabel - nie zastanawiałbym się nawet przez moment ;)

Offline maz63

« Odpowiedź #3 dnia: 08 Listopad 2018, 19:17 »
Bardzo dziękuję koledzy za wyczerpujące informacje  [piwo]

Hmmm  :o muszę mocno popracować mózgownicą i coś zdecydować. Mieszkam 2 km w prostej linii od "pomarańczowego" nadajnika i chyba w tych klimatach trzeba pozostać ale jeszcze zdecyduję czy kabel czy bez kabla. Liczę, że jeszcze zadzwonią i coś zaproponują bo w końcu jestem z nimi już bardzo długo ale rozglądał się będę dalej bo trochę czasu mi jeszcze zostało. Korzystam też ( poza domem ) z internetu w telefonie do którego podpinam laptop i hula jak złoto. Raz jeszcze dzięki.

Pozdrawiam tymczasem  [piwo]

Offline Partyzgit

• **
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Listopad 2018, 20:18 »
A nie ma w twojej okolicy jakiegoś dostawcy internetu drogą tzw radiową? Ja w domu mam od chyba 10 lat i chwale sobie. Żadnych limitów, problemów. Router wifi w i Internet hula koło domu bezprzewodowo. Mam też mobilny ale z radiówki bym nie zrezygnował.

Offline Anonimowy Akordeonista

• **
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Listopad 2018, 00:37 »
zależało mi na internecie niekablowym tak około marca tego roku, sprawdziłem największych operatorów i wybrałem t-mobile (brak limitu przy lte, niezależnie od miejsca), play oferował 100 gb limitu, a orange w miejscu zamieszkania bez limitu, poza miejscem zamieszkania chyba był limit, play był z tego co pamiętam droższy od pozostałych.

Z play kiedyś miałem umowę, dzięki której miałem za niewielką opłatą nielimitowane lte (małym druczkiem było to 100 GB ale fakt faktem nigdy nie wykorzystałem), niestety w chwili wprowadzenia roamingu darmowego umowa się nagle zmieniła na 10 gb internetu i to był już problem, z racji że dużo jezdze i lubie dużo słuchać w podróżach potrzebowałem czegoś lepszego, wybór ostatecznie t-mobile.. działa w miarę płynnie tam gdzie potrzebuję. również jakby była możliwość wszedzie się podpiąc kablem- wybrałbym kabel