Autor Wątek: Porządkowanie nut  (Przeczytany 361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DAWIDakordeon

• *
Porządkowanie nut
« 16 maj 2020, 10:21 »
Macie jakieś swoje pomysły na posegregowanie nut? Walają się wszędzie i nie wiem co z tym zrobić.

Offline dzidek1965

• VIP
Odp: Porządkowanie nut
« Odpowiedź #1, 18 maj 2020, 13:11 »
Ważniejsze poukładać, resztę spalić.

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #2, 18 maj 2020, 17:20 »
Nuty w formie elektronicznej, np. w plikach .pdf, warto przechowywać w jakiejś logicznej strukturze katalogów, np. według styli (walczyki, tanga, itd.) lub według nazwisk kompozytorów. Warto mieć osobny katalog na utwory, które się gra / grało, aby był do nich szybki dostęp (nawet jako duplikaty plików).

Nuty wydrukowane na kartkach można uporządkować w podobny sposób, jak pliki w katalogach, tylko używając do tego celu: segregatorów z koszulkami na kartki, teczek, pudełek itd.

W przypadku wydruków, gdy utwór ma dwie strony, warto wydrukować je na jednej kartce (na obu jej stronach), tym sposobem będzie w domu o połowę mniej kartek z nutami oraz na pewno nie zgubi się części utworu. Utwory zajmujące kilka kartek, jeżeli nie są wsadzane w koszulki, warto zszywać zszywaczem lub ewentualnie spinać spinaczami do papieru.

Offline elmaz

« Odpowiedź #3, 18 maj 2020, 22:46 »
Jedna uwaga. Zszycie zszywaczem i drukowanie po dwóch stronach, ma jedną zasadniczą wadę - nie da się potem takich nut ułożyć obok siebie.

Dlatego ja raczej jednak drukuję na osobnych kartkach i w stopce podaję na kolejnych stronach dane pozwalające w razie czego odszukać brakującą stronę do utworu.

W przypadku nut w plikach można rozważyć jakiś program do zaawansowanego katalogowania plików - być może dałoby się tutaj przykroić jakiś do katalogowania zdjęć albo ebooków.  Same katalogi mają tę wadę, że ciężko (bez duplikatów)  katalogować wg różnych kryteriów. A dedykowane programy pozwalają otagować i układać wg różnych parametrów (np. stylu, kompozytora, stopnia trudności, stopnia opanowania utworu itd ip, ilość kombinacji nieograniczona)

Może np. coś w tym stylu:

https://czytio.pl/blog/darmowy-i-prosty-sposob-na-uporzadkowanie-biblioteki-e-bookow-czyli-calibre-3-4/
« Ostatnia zmiana: 18 maj 2020, 22:56 wysłana przez elmaz »

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #4, 18 maj 2020, 23:00 »
Zszycie zszywaczem i drukowanie po dwóch stronach, ma jedną zasadniczą wadę - nie da się potem takich nut ułożyć obok siebie.

To prawda, ale jeżeli nuty używane są do nauki utworu na pamięć (co warto robić), to układanie kartek obok siebie nie jest konieczne.

program do zaawansowanego katalogowania plików

Dzięki za pomysł, brzmi obiecująco - szczególnie gdyby udało się znaleźć dobry darmowy program w wersji portable (niewymagający instalacji, który można wrzucić na pendrive razem z plikami nut).

Myślę, że warto sprawdzić ten program: https://alltags.net/ (jest darmowy nawet do komercyjnego użytkowania, jest wersja portable, są wersje dla Windowsa i Linuxa)

Świetny byłby program, który umożliwiałby dodawanie tagów nie tylko do plików, ale i stron wewnątrz pdf-ów, wtedy dałoby się zaindeksować poszczególne utwory wewnątrz skanów książek.

Offline DAWIDakordeon

• *
« Odpowiedź #5, 19 maj 2020, 13:03 »
Dziękuje wam, bardzo mi pomogliście. ;D

Offline Vened

• *
« Odpowiedź #6, 22 maj 2020, 12:56 »
Ja cenniejsze nuty mam wydrukowane i poukładane w skoroszytach, takich w których koszulki są 'zgrzane' z obwolutą. Kiedy już zapełnię tego typu 'skoroszyt', ma on zawsze z przodu miejsce na stronę tytułową, drukuję sobie odpowiedniej wielkości kartkę ze spisem tytułów, kompozytorów i tonacji zawartych tam utworów i wkładam na swoje miejsce. Dobrej jakości takie skoroszyty i w dobrej cenie można kupić w pewnym Francuskim supermarkecie na literę A :)

Za to nuty, powiedzmy mniej cenne po prostu trzymam w folderze, lecz staram się zachować konwencję Kompozytor (lub wykonawca) - Tytuł