Autor Wątek: Czym się kierować przy zakupie skrzypiec?  (Przeczytany 3851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Heksametylka

Na początku przepraszam, że zaśmiecam forum wątkiem całkowicie nie na temat, (nawet się nie zdziwię jak ten wątek zostanie usunięty :D ) ale potrzebuję pomocy i z tego co pamiętam był tu ktoś, kto gra na skrzypcach.
Więc mam pytanie:
Czym się kierować przy zakupie skrzypiec?
I czy te http://olx.pl/oferta/skrzypce-uczniowskie-4-4-CID751-IDas1HX.html#522715fa7e
lub te: http://www.thomann.de/pl/stagg_vn_4_4_violinset.htm
to byłby dobry zakup.
I co znaczy te zdanie: "3 sprawne mikrostroiki- jedynie struna G strojona kołkiem"
I czy to prawda, że jeśli często były używane przez 3 lata, to znaczy, że lepsze.

Offline W.Królikowski

• 31.05.1938 - 28.08.2016, VIP
Odp: Czym się kierować przy zakupie skrzypiec?
« Odpowiedź #1, 18 cze 2015, 17:27 »
Póki nie trafi się lepszy znawca tematu :
- to prawda, że ograny instrument lepiej brzmi
- mikrostroiki ułatwiają precyzyjne strojenie, można dokupić za kilka-kilkanaście zł
- 4/4 to normalny, pełny rozmiar dla dorosłych
- warto popatrzeć czy nie ma naprawianych uszkodzeń
- instrument uczniowski, to wiadomo - z niskiej półki, radzę spytać nauczyciela jaką firmę poleca
- ewentualny zakup kompletu strun też trzeba skonsultować z nauczycielem
(oglądałem oferty, ale nic mi to nie mówi - te białe plamy to chyba odblask a nie uszkodzenie)
- nie wiem tez jakie masz plany na przyszłość i do jakiej szkoły chodzisz (I, czy II stopnia ?)
« Ostatnia zmiana: 18 cze 2015, 17:32 wysłana przez W.Królikowski »

Offline Heksametylka

« Odpowiedź #2, 18 cze 2015, 17:49 »
Dziękuję bardzo Panu za wypowiedzenie się na ten temat :)
Jeśli chodzi o szkołę muzyczną, to nie chodzę do żadnej. Chciałabym się nauczyć sama grać.

Offline W.Królikowski

• 31.05.1938 - 28.08.2016, VIP
« Odpowiedź #3, 18 cze 2015, 18:07 »
Ja ze skrzypcami rozstałem się jeszcze w głębokim PRL-u, czyli minęła cała epoka - technika poszła do przodu b. szybko - mam na myśli struny i producentów instrumentów - nie mam w tym rozeznania i radzę pytać w najbliższej szkole, lub znajomego zaawansowanego skrzypka - można przecież zagadnąć kogoś z filharmonii, lub z jakiegoś zespołu.
Życzę powodzenia w zamiarach.

Offline Heksametylka

« Odpowiedź #4, 18 cze 2015, 18:15 »
Dziękuje bardzo :)

Offline guralband

• VIP Złota Rączka
« Odpowiedź #5, 18 cze 2015, 19:06 »
Póki nie trafi się lepszy znawca tematu :
- to prawda, że ograny instrument lepiej brzmi
- mikrostroiki ułatwiają precyzyjne strojenie, można dokupić za kilka-kilkanaście zł
- 4/4 to normalny, pełny rozmiar dla dorosłych
- warto popatrzeć czy nie ma naprawianych uszkodzeń
- instrument uczniowski, to wiadomo - z niskiej półki, radzę spytać nauczyciela jaką firmę poleca
- ewentualny zakup kompletu strun też trzeba skonsultować z nauczycielem
(oglądałem oferty, ale nic mi to nie mówi - te białe plamy to chyba odblask a nie uszkodzenie)
- nie wiem tez jakie masz plany na przyszłość i do jakiej szkoły chodzisz (I, czy II stopnia ?)

Mikrostroiki bardzo ułatwiają życie. Jeżeli ta śrubka kosztuje kilka czy kilkanaście złotych i jest do kupienia w sklepie muzycznym to nie ma problemu. Sama zobaczysz że łatwiej dostroić mikrostroikiem niż kołkiem. 
To samo dotyczy gitary : mikrostroiki ułatwiają szybsze i dokładniejsze strojenie i jeżeli jest dodatkowa blokada strun przy kluczach to świetna sprawa.

Offline Krystyn

• Konto usunięte na prośbę użytkownika
  • *
« Odpowiedź #6, 19 cze 2015, 12:23 »
Ja jestem wiolonczelistą , ale ŻADNEGO instrumentu smyczkowego nie kupiłbym bez przesłuchania go i obejrzenia. Może znajdzie się ktoś życzliwy , kto się na tym zna i pomoże w wyborze.
Z tych dwóch instrumentów ...nie kupiłbym żadnego!
Thomann robi kiepskie instrumenty - podstrunnica powinna być z litego drewna - w najgorszym wypadku  z klonu , a z tego , co czytam , jest ze sklejki (jak i podbródek i strunnik - czyli to , co czarne .)
Przedstawiciele Thomann.de na Polskę są denni i równie dobrze mogliby sprzedawać kapustę , albo drewno kominkowe. Kiedy dzwoniłem do nich , aby podali mi wymiary wiolonczel - 3/4 i 4/4 (cokolwiek to by znaczyło...   :)  ) , nie mieli bladego pojęcia , a wymierzyć nie mogli , bo ... nie mieli instrumentów na stanie , tylko sprowadzają na zamówienie !!!
Podanym na stronie dźwiękiem skrzypiec bym się nie fascynował , bo na pierwszy "rzut ucha" słychać , ze jest "podkręcany" (chociażby - pogłos) , więc w domu zabrzmi dużo gorzej.
Plus , to stosunkowo  niska cena za komplet - instrument , smyczek i futerał.
Z kolei w drugim ogłoszeniu (OLX) obawiałbym się tego "wysokiego połysku" , a także braku smyczka i futerału , co generuje dosyć znaczne koszty dodatkowe.
Fizycznie instrument - czy nie jest uszkodzony - sprawdza się w ten sposób , że najpierw należy go obejrzeć , czy nie ma śladów klejenia. Oprócz pęknięć na pudle , najczęstszym  mankamentem jest wyłamanie szyjki z pudła , która później jest - na ogół amatorsko - wklejana , gdyż do prawidłowego , lutniczego wklejenia , trzeba rozebrać instrument , a tu o kosztach - szkoda mówić.
Można  chwycić jedna ręką za pudło , drugą za szyjkę i spróbować , czy nie wyczuje się jakichś "luzów" na osadzeniu szyjki w instrumencie.
Pęknięcia pudła (na sklejeniu boczków z wierzchem i spodem) bada się w ten sposób , że trzymając instrument za szyjkę (można go oprzeć o nogę - ale w pozycji pionowej) opukuje się cały instrument z jednej i drugiej strony wzdłuż brzegów wierzchniej i spodniej płyty. Jeśli jest jakieś rozklejenie - od razu słychać takie jakby "podwójne uderzenie".
Smyczek - trzeba sprawdzić , czy nie ma "resztek włosia", (na ogół na obu końcach mocowania włosia widać takie króciutkie pozostałości po poszczególnych "włosach". Im ich więcej - tym gorzej...  :(  )
Zbyt mało włosia to niemożność grania , a dorabianie włosia u lutnika - może przekroczyć cenę instrumentu.
Następnie należy naciągnąć włosie kręcąc śrubką na początku smyczka i patrzeć , czy nie "puszcza", bo wtedy na ogół - żabka jest do wymiany... Także sprawdzić , czy główka , czyli ta końcówka - nie była klejona. Klejenie widać na ogół dosyć wyraźnie.
W środek należy zajrzeć , przez otwór w kształcie litery "f", czy jest taki "słupek" łączący górną i dolną dekę - to jest tzw. "dusza". Powinna być nieco niżej - w dół instrumentu - od podstawka , po stronie najcieńszej struny.
Zdarzało mi się widzieć instrumenty , w których jej...nie było (!) a instrument wtedy brzmi głucho.
Następnie - struny - czy nie odwijają się już te wierzchnie druciki , które nawinięte są ciasno "na okrągło"na rdzeń. Wtedy - struny do wymiany.
No i teraz najważniejsze - brzmienie. Czy na wszystkich strunach brzmienie jest podobne , czy na dole nie brzmi dobrze , a im bliżej podstawka - tym gorzej itd. itp.
Dlatego - nie warto kupować instrumentu bez kogoś zaufanego i znającego się na tym.
...niestety...
To tak , jak z samochodem - bez mechanika można się srodze nabrać !
Nie kupować od handlarzy , zawodowych muzyków i lutników - ceny biorą się nie wiadomo skąd, a prawie każdy instrument brzmi "koncertowo" , jest dużo wart , tylko dobroć serca sprzedającego powoduje , ze cena jest tak niewiarygodnie niska !!!....   :D
Pozdrawiam.

Offline Janucik

• Konto usunięte z uwagi na naruszenia regulaminu
  • *
« Odpowiedź #7, 19 cze 2015, 15:46 »
Krystyn, ja nie mam zamiaru kupować "szkzypiecz" ;), ale czytam to z zapartym tchem!... Czegóż to na tym forum można się dowiedzieć dzięki zwykłej, bezinteresownej, ludzkiej życzliwości... Szacunek! :)

Offline Marcel

• Administrator
« Odpowiedź #8, 19 cze 2015, 19:09 »
Część postów przeniosłem do oddzielnego tematu: