Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Emiliano

Strony: [1] 2 3 ... 5
1
jm48  uwaga o kleju nie była skierowana w takim razie do Ciebie ani do osób ,które takie rzeczy już robią a do osób ,które podejmą się zrobienie sobie miecha aby wiedziały na co ewentualnie trzeba zwrócić uwagę. Jest wtedy zawsze trochę łatwiej. Szkoda też, że nie napisałeś o tym kleju wcześniej bo może udało by się go kupić. Moja miejscowość jest mała (około 16tys.) i z reguły sprzedawcy sprowadzają to co się sprzedaje a jeździć za klejem po 20-30km jest bez sensu. Poza tym klej RC po wyschnięciu jest również bezbarwny ale ma tą zaletę, że wiążąc wolniej jest możliwość wprowadzenia korekty w przypadku krzywo przyklejonej taśmy (szczególnie jak klei się wzór) co dla chcących zrobić sobie miech czy jak u Ciebie zmienić tylko kaliko może okazać się dość trudne na początku.

 kazymelSamMuz dziękuję [piwo]

2
Powitania / Odp: Anonimowy Akordeonista
« dnia: 15 Sierpień 2018, 19:39 »
Witaj AA   :D

3
pikolo69 dziękuję za uznanie  :D

4
Dzięki Marcel za wyróżnienie [piwo]. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się tego. Nie chcę brać ramek ze starego miecha bo jest działający czyli na akordeonie. Zdecydowałem się na zrobienie nowego bo ten bardzo śmierdzi stęchlizną i nie pomaga nic łącznie z wietrzeniem pomimo, że trzymam akordeon luźno w pokoju. Zapach jest wprawdzie nieco mniejszy niż wtedy jak go kupiłem ,ale jednak jest. Natomiast ramki zrobię z mahoniu tylko skompletuję narzędzia. Fotki wrzucę jak wezmę się do dzieła. Starałem się opisać co i jak to może inni też nabiorą chęci na własnoręcznie zrobiony miech  :).

5
Witam zainteresowanych i wrzucam ostatnie fotki z budowy miecha  :)
https://i.imgur.com/tfwDP0L.jpg
   
po pocięciu kalika na części i przymierzeniu go do miecha uznałem ,że jest trochę za szerokie (24mm)więc każdą taśmę przyciąłem z szerokości o około 2mm.

https://i.imgur.com/HS4zCkJ.jpg
 
a to przyklejanie kalika  :) i za pomocą klipsów wstępne klejenie.

https://i.imgur.com/u891mrR.jpg
 
po przyklejeniu kilku taśm i po zdjęciu klipsów (po około15min.) prasowałem ich ściskami stolarskimi ,żeby lepiej i równiej klej "złapał" bo klipsy tego nie robią (około 1,5 do 2 godz) i następne.
Kleiłem po kilka wstążek bo nie było sensu dokupywać klipsów, ale można więcej.

https://i.imgur.com/iJaTJ5n.jpg
 
miech wyklejony od tyłu wygląda tak.

https://i.imgur.com/9zXra4G.jpg

a to wygląd miecha od przodu. Taki prosty wzór ,żeby było trochę inaczej niż z tyłu  :)

Przy klejeniu kalika trzeba uważać bo klej wychodzi z pod pasków (nie wszędzie ale jednak) i trzeba go na bieżąco ścierać. Nie kleiłem kalika jedno na drugie tylko obok siebie (chodzi o wzór) i tu trzeba uważać ,żeby równo położyć taśmę obok taśmy bo będzie widać nierówności po rozciągnięciu.

A teraz małe podsumowanie
Prawdę mówiąc zrobienie miecha nie jest takie trudne jak by się na początku mogło wydawać. Też miałem obawy czy mi się uda, ale jakoś dałem radę.Trzeba jednak powiedzieć, że jest to zajęcie wymagające sporej cierpliwości i niektórych prac nie da się przyspieszyć (np. sklejanie poszczególnych boków i fal czy wklejanie skórek, schnięcie czy prasowanie). Trzeba też mieć jakiś kącik do majsterkowania i trochę  prostych narzędzi (wiertarka, imadło, kilka ścisków stolarskich itp.)
Teraz trochę o kosztach.
Na materiały do zrobienia miecha wydałem około 250zł. (preszpan, kaliko, klej CR, blacha alpaka na narożniki, płótno bawełniane, skórka na rogi). Dodatkowo około 200zł na dodatki, które posłużą też do innych prac na przyszłość ( blacha na praskę + śruba trapezowa, materiały do polerowania itp.) to są wszystkie koszty ,które poniosłem. Dodam też, że zostało mi materiału na co najmniej na połowę drugiego miecha (gdybym go kiedyś miał zamiar zrobić) czyli preszpan, blacha na narożniki czy skórki. Sami więc oceńcie czy warto sobie zrobić taki miech. Ja uważam ,że tak. To by było na razie tyle na temat robienia miecha. Zostały mi do zrobienia teraz ramki do miecha, ale to się może trochę odwlec bo mi brakuje freza palcowego do frezarki ręcznej  i stolika do niej (muszę pomyśleć jak go zrobić) i wtedy ciąg dalszy. Pozdrawiam więc wszystkich zainteresowanych tym tematem i służę pomocą w razie potrzeby.

6
Utwór wyzwanie / Odp: Historia de un Amor - utwór wyzwanie
« dnia: 11 Sierpień 2018, 21:21 »
Z miłą chęcią posłucham poproszę np. "Jalisco no te rajes"  :D

7
Powitania / Odp: elcanarro
« dnia: 10 Sierpień 2018, 23:57 »
Witaj  :D

8
Utwór wyzwanie / Odp: Historia de un Amor - utwór wyzwanie
« dnia: 10 Sierpień 2018, 23:55 »
Hermoso amigo. Muchas gracias  [toast] por favor más.

9
Powitania / Odp: Sztill007
« dnia: 06 Sierpień 2018, 22:06 »
Siemano  :)

10
Dzięki  SamMuz. Lubię majsterkować a nie lubię przepłacać  :D. Jeżeli wiem ,że mogę coś zrobić sam i to o wiele taniej to tak robię. Muszę jednak powiedzieć, że miałem pewne obawy czy dam radę. Zrobię podsumowanie na końcu co i jak.

11
MattyC  Na Twoim miejscu wymienił bym kaliko na nowe bo to i tak jest zniszczone.

Ecro  U Ciebie tak samo kaliko do wymiany a od spodu podkleiłbym cienkie paski z preszpanu np. 0,1 mm a z wierzchu białą tasiemkę z satyny na szerokość narożnika i dopiero narożniki. Na fotkach widzę ,że skórki są całe. trzeba tylko wyrównać i oczyścić od środka naderwaną tekturę.Wymiana kalika nie jest taka trudna jak by się wydawało :). Ja bym tak zrobił, ale wybór naprawy należy do ciebie.

12
Witam po przerwie i wrzucam następne fotki :)
Po przemyśleniach podjąłem się jednak  zrobienia prostej prasy do sprasowania narożników i tak to wygląda. Przyda się też do przyklejenia ramek (tak myślę).

https://i.imgur.com/tY57HJJ.jpg
     
Zanim zacząłem wklejać narożniki to ich sobie dopasowałem najpierw do każdego rogu. Ułatwiło mi to wklejanie bo jak się okazuje jedno ramię narożnika jest nieco dłuższe o około 1 mm (wynika to pewnie z profilowania łuku). Sprawdziłem na fabrycznych i też tak jest.
 
https://i.imgur.com/2Rh05Pr.jpg
 
https://i.imgur.com/vrQuk5Y.jpg
   

Wklejanie narożników.
Podczas wklejania trzeba przygotować sobie wilgotną szmatkę i na bieżąco wycierać klej ,który   wychodzi przy wciskaniu narożnika.
   
https://i.imgur.com/LXhBFXW.jpg
 
po wklejaniu prasowanie

https://i.imgur.com/xZEYiS3.jpg
 
https://i.imgur.com/cewhS4o.jpg

Wygląd po sprasowaniu. Dodatkowa uwaga - po sprasowaniu trzeba od razu poszczególne fale rozdzielić ponieważ resztki kleju wychodzą z pod narożników i ten klej trzeba na bieżąco wytrzeć wilgotną szmatką lub gąbką bo inaczej wszystko się sklei i będzie problem :D

https://i.imgur.com/ptABYD8.jpg


Ostatnia fotka to odpowiedź na pytanie Marcela zadane w wątku o narożnikach. Jak widać żaden narożnik nie ma karbów a więc wszystko poszło jak trzeba. Teraz zostało jeszcze oklejenie miecha kalikiem. Fotki wrzucę jak okleję miech a na razie to wszystko.

13
Powitania / Odp: Pavlo
« dnia: 22 Lipiec 2018, 12:10 »
Witaj. Z takim stażem jest nas tu więcej  [brawo] [akordeon]

14
Naprawa akordeonów / Odp: Samodzielna budowa głosów
« dnia: 21 Lipiec 2018, 20:30 »
Może sprężyna ze starego zegara ściennego była by dobra. Pogadaj z jakimś zegarmistrzem może ma gdzieś jakieś części. Zegary miały dwie sprężyny jedna do napędu mechanizmu zegarowego a druga do dzwonienia. Obie takie same na wielkość. Dość sprężyste i elastyczne. Obrabiaj jaka stal by nie była tylko na zimno chyba ,że potrafisz po obróbce odpowiednio taki języczek stroika zahartować (praktycznie niemożliwe w warunkach domowych).

15
Powitania / Odp: errarr
« dnia: 04 Lipiec 2018, 22:11 »
Witaj errarr  z moich dawnych stron :)

Strony: [1] 2 3 ... 5