Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - dzidek1965

Strony: [1] 2
1
Włoskie / Ranco Antonio 5 chórowy (LMMMM), basy 6 chórowe
« dnia: 31 maj 2022, 09:07 »
Witam Panie i Panowie. Mój nowy stary nabytek. Chcę Wam przedstawić Ranco Antonio 120 basów. Piękny akordeon, koncertowy. Rok produkcji, podejrzewam, gdzieś 1950, może 60 z końca produkcji. A może starszy. Głosy znaczone ,,A.Ranco,,. Klawiatura 5 chórów, czyli LMMMM. Basy 6 chórowe z podwójnym piccolo, czyli pisklakami. Po jednej stronie normalne pisklaki, po drugiej pięć identycznej wysokości głosu, a pozostałe jeszcze oktawę wyższe. Coś, jak Mixtura w organach, ale trochę inne ustawienie. I one robią niezłą robotę. 16 i jedna ósemka na zero. Oryginalnie był strój 16 na ,,0,,  ,ósemka na ,,0,, ,druga +40,+15,-25. Grał ładnie, ale trochę, jak syrena. Zrobiłem -30, fagot 0, ósemka 0, druga +15 przez cała klawiaturę i czwarta + 30. I teraz to dopiero gra! Te 30 centów, to początek klawiatury, pod brodą. Na a1 jest trochę zwężony kazdy głos, z wyjątkiem +15. Waga 13.2 kg.

2
Chcę przedstawić perełkę Ranco Antonio Vercelli Italia. Nabyłem nie tak dawno,kosmetyka,strojenie i wszelkie regulacje,szczególnie registrów.Piękny,bardzo solidnie zrobiony akordeon.Głosy znaczone ,,An.Ranco,, . Grają super,miękkuchno się stroją.Skrzynka skręcana śrubami od strony galeryjki i basów.Sruby skręcające cześć basową,są jednocześnie stopkami. Do tego sztyfty wkładane w tulejki mosiężne. Wzmocnienia skrzynki w środku,zasuwy mosiężne. Ciekawe szczególnie ranty miecha u góry i dołu.W zasadzie nie ma rantów z tektury-wielkie narożniki,w środku skóra. Ciekawy mechanizm  basowy bez tzw.wąsów na popychaczach. Basy otwierane na dwa wihajstry,dekiel na zawiasach. Nawet paskudnie wystająca śruba regulacji pasa basowego schowana w elegancką rurkę-nie widać gwintu. Rok produkcji 22.II.16. Na deseczce zasłaniającej mechanizm registrów,nazwisko właściciela z kodem pocztowym Szkocki. Prawdopodobnie był pilotem RAF,zginął w 1942 roku w wieku 27 lat. Ale to inna ,ciekawa historia.

   
Porównywałem ze swoim 100 letnim Scandalli. Ranco jest cięższy,grają tak samo jasno i głośno.

3
Włoskie / Ranco Antonio
« dnia: 09 lut 2022, 16:41 »
Chciałem zapytać Szanowne Grono o akordeon Ranco Antonio. Podobno robili akordeony tylko na zamówienie i nie ma dwóch jednakowych. Widziałem jednak podobne,tylko w innym kolorze,z registrami. Czy tylko Przed wojną robili na zamówienie? Bo fabryka zastała zamknięta po II wojnie.
Może ktos ma taki akordeon i podzieli się wiadomościami. Są też Ranco Guglielmo,ale to już inne.

4
Ogłoszenia / Kupię futerał na księżycowe Scandalli
« dnia: 08 lis 2021, 17:36 »
Ma ktoś na sprzedaż futerał na ksieżycowkę Scandalli?

5
Off-topic / Beze mnie młócą - tekst piosenki
« dnia: 29 sty 2021, 16:22 »
Panie i Panowie. Szukam tekstu piosenki ,,Beze mnie młócą,,. Na melodię ,,Besame mucho,,. Znalazłem jakieś nagranie na YT, ale nie można zrozumieć słów. Byłbym wdzięczny za podrzucenie samego tekstu.

6
Sprzedam akordeon Casali.4 chóry,5 w basach.Pięknie utrzymany.Głosy z nitami bitymi z trzech stron,bardzo czułe i głośne.Nowy wosk,zaworki,po strojeniu.Akordeon pochodzi z zamiany za Scandalli.Znajomy grał nim po weselach,ale robiony był niedawno.Wosk jeszcze mięciutki.Klawisze zdejmowane jak w Scandalli,basy maję podobną konstrukcję.Nie maja tylko gumek zabezpieczających popychacze. Akordeon poszanowany,gra głośno.Ma piękne tremolo francuskie. Podczas granie dosłownie trzęsię sie skrzynka.Miałem tylko ze 3 akordeony,które tak grały.Teraz wady-jest czarny.A ja nie lubię białych,czarnych  i siwych.Mogę sprzedać lub zamienić na inny włoski,najchętniej księżyc w dobrym stanie.
Jest ogłoszony na OLX.Dla forumowiczów upust 20 %.

7
Jakie macie zdanie, od czego zależy głośność akordeonu?

Zakładając, że akordeon jest w dobrym stanie (kompresja, nowy wosk, zaworki, strojenie) i grający nie chce "koniecznie rozerwać miech".
  • Jakość głosów.
  • Wielkość otworów w głośnicy.
  • Skrzynka - materiał (grubość), wielkość.
  • Wysokość podnoszenia dekawek.
  • Ilość otworów w galeryjce (czy nie działa jak tłumik, gęstość płótna po nią).
  • Ilość otworów w deklu basów.
Co jeszcze może mieć wpływ na głośność?

8
Witam. Pochwalę się moimi dwoma perełkami. Pochodzą ze Szkocji,obydwa po przeglądzie i strojeniu 3 lata temu. Powymieniane te paskudne gumki na mechanizmie basowym. Obydwa trzychórowe. Grają niesamowicie lekko i śpiewnie. W księżycu wyrzucony fagot i zastąpiony fletem 8, dlatego ma musette. Fotki kiepskiej jakości, bo w małym rozmiarze. Mam lepsze,ale nie przejdą.
Ciekawi mnie jedna rzecz. W tym czerwonym klawisze są dwukolorowe. Ciekawe, czy z racji zniszczenia je wymieniono, czy tak pod kolor. Przyznam się, że już spotkałem się z takimi w dwóch kolorach w Scandalli (kolor oczywiście dopasowany do kolorów okleiny, jak w moim).

9
Ciekawy jestem,dlaczego Scandalli nie pisze na swoich wyrobach(nie pisało) imienia założyciela firmy. Zamiast Silvio Scandalli,tylko Scandalli. Choć wiele innych włoskich firm tak też robi,np.Frontalini.

10
Panie i Panowie. Widzieliście kiedyś takiego ,,potwora,,? Scandalli Vibrante Six. Ja widze 2 raz w życiu. Obejrzyjcie fotki. Jaka moze być cena tego instrumentu?

11
Ogłoszenia / Kupię mechanizm basowy Horcha
« dnia: 24 maj 2019, 10:08 »
Ma ktoś na sprzedaż mechanizm basowy do Horcha,tego wysadzanego perełkami? Obiecałem komuś nastroić basy a okazało się,że ktoś żle poskładał mechanizm i koło basów podstawowych są akordy molowe,pózniej durowe! Nie opłaca się rozbierać mechanizmu,bo mogą być jeszcze inne ,,patenty,, .

12
Myślałem, że mnie nic nie zdziwi. Mam akordeon Borsini, który ma 48 basów. Dziwi mnie umiejscowienie basu C. Jest 4 od góry! A basy E i H są na dole. Jak skoczyć z basu A na sam dół? Jest mozliwa zmiana Basu C, ale trzeba przełożyć głosy na głośnicach.


13
Panie i  Panowie. Co to za marka akordeonu? Od 3 dni zachodzę w głowę. Na basach pisze ,,specjal,,. Na skrzynce cyba 2 litery Z i F. Może to nazwisko własciciela?

14
Identyfikacja i wycena / Timi? (Timis) Superb
« dnia: 13 cze 2018, 15:03 »
Znalazłem takie fotki akordeonu. Co to za akordeon i gdzie produkowany? Czyżby CCCP?

15
Pozostałe / Akordeony budowane w innych krajach
« dnia: 03 kwi 2018, 12:45 »
Ciekawi mnie to już od dłuższego czasu. Wiemy, że akordeony produkują: Włochy, Niemcy, Francja, Rosja, kiedyś Czechosłowacja, Chiny, USA, Finlandia, Szwecja. A co z innymi krajami? Nigdy nie słyszałem o akordeonach belgijskich, holenderskich, węgierskich, tureckich, hiszpańskich itp. Znacie jakieś fabryki, modele akordeonów?

Strony: [1] 2