Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - doer

Strony: [1]
1
Naprawa akordeonów / Royal Standard Capella - guzikowy C
« dnia: 15 lip 2019, 21:45 »
Pisałem wcześniej z prośbą o identyfikację i dowiedziałem się że występuje ten akordeon jako model Capella. Po oznaczeniach sądzę, że mógłby być to rok 1946, ale pewnie jest to nieco później i liczby wybite w środku 4612 to przypadek.

Przechodząc do meritum: myślałem, że będę od razu sobie na nim grał. Brakowało 2 guzików tam gdzie okazały się i tak atrapami na wysokich dźwiękach. Klawiatura jednak mi trochę nie pasowała, bo była nieco krzywa i różne były skoki klawiszy. Zdecydowałem, że je zdejmę, ale były przyklejone, to je zerwałem. I tutaj myślałem, że skończy się na klawiaturze, niby prosta sprawa, trochę pokombinuje i pójdzie, ale...

...przerósł mnie zapach tego sprzętu, a raczej tego co ten zapach powoduje, czyli ogólnie rzecz ujmując syf wszelkiego rodzaju: pleśń, roztocza, bakterie itd. Po kilku dniach, wystarczyło zaledwie kilka minut i zaczynała mnie boleć głowa. Nic nie dało czyszczenie całości wodą utlenioną, zapach był dalej. Dało się wytrzymać może kilka minut więcej.

Zapakowałem go i poszedł na strych, ale sumienie mnie tknęło, że tam mu będzie gorzej. Co prawda mogę wtedy się skupić na pracy a nie cały dzień przy sprzęcie grzebać. Wrócił sprzęt do ludzi. Postanowiłem, że się nie poddam i go całkowicie rozbebesze.

Nowy filc na dekawkach:

https://i.imgur.com/XrLHBIf.jpgWyjęte 4 wiersze basów:

https://i.imgur.com/aVt2NFS.jpg2 wiersze pojedynczych dźwięku zostały w środku, klapki już zdjęte:

https://i.imgur.com/MHh1EOI.jpgKlawiatura zdjęta:

https://i.imgur.com/oP7bZoI.jpgMiech schnie po gruntownym czyszczeniu:

https://i.imgur.com/aV79Ke3.jpgZ pokrywki mechanizmu basowego, zerwałem materiał i jego resztki:

https://i.imgur.com/xB0vMnI.jpgDrobnica zebrana w jednym miejscu:

https://i.imgur.com/jRAGthw.jpgDźwignie klawiatury, gołe, już bez drewienek, będzie nowy mechanizm na guziki:

https://i.imgur.com/0CVfA44.jpgCałość:

https://i.imgur.com/vm2crxC.jpg


Zerwałem wszystki filc, materiał, skórki itp. co mogło mieć w sobie "coś". Trochę się z tym zeszło i w międzyczasie robiło się duszno, czyli było tego sporo. Wszystkie elementy umyte wodą utlenioną po raz kolejny, detergentem i wodą. Powierzchnie przeszlifowane i wyskrobane dłutem. Niestety bez dewastacji nie uda mi się zdjąć płyty rezonansowej, także musiałem się namęczyć z wyciąganiem filcu z zakamarków od środka.

Plan jest taki, żeby po pierwsze usunąć zapach, czyli dalej będzie w użyciu środek antygrzybiczny i ewentualnie farba. Zobaczymy, czy miech i jego karton przetrwa te zabiegi. Póki co jest dobrze. Jak się uda usunąć zapach to dodam sprzętowi coś co przez lata mogłoby pachnąć i być antybakteryjne i nie pleśnieć. Co to jeszcze nie wiem.

Dalej będzie kwestia zrobienia nowych mocowań na dźwigniach od guzików i wypoziomowanie klawiatury. Trzeba będzie to potem złożyć i sprawdzić czy gdzieś nie ulatuje powietrze. Ogólnie to jak do mnie trafił to już rozmiary miał zwichrowane, czyli wilgoć i naprężenia zrobiły swoje, niektóre elementy nie są spasowane całkiem poważnie.

Teraz jak już wiem, że zrobiłem co się dało, będę mógł spać trochę spokojniej ;)

Wyglądał tak:

https://i.imgur.com/y1QEXWS.jpgi tak:

https://i.imgur.com/NVRiaFG.jpg

2
Ogłoszenia / Kupię akordeon guzikowy w układzie B
« dnia: 27 cze 2019, 10:37 »
Interesuje mnie zakup akordeonu guzikowego w układzie B. Idealnie byłoby gdyby instrument był w miarę nowoczesny i poręczny w rozmiarze i wadze. Najlepiej jakby miał klawiaturę basową jako melodyczną. Nigdy takiego nie miałem, ale zdaje się, że chodzi o konwerter/barytony. Chciałbym na niego przeznaczyć maksymalnie 5 000 zł - wtedy nie będę się obawiał o uszkodzenia ewentualne. Bardzo lubię dłubanie przy starych sprzętach, ale czasami chciałbym na nich też pograć i nie mieć cały czas do czynienia np. z zapachem przeleżałego drewna ;)

3
Identyfikacja i wycena / Royal Standard - guzikowy
« dnia: 21 cze 2019, 20:09 »
Royal Standard guzikowy w układzie... no właśnie jakim?

Co to za model i jaki rok? Czy da się ustalić?

https://i.imgur.com/RZOsULf.jpg


No i najważniejsze pytanie: czy to nie jest jakiś składak? Po zdjęciu dekielka mam widok, że wszystkie otwory są zakryte klapkami ale są jeszcze 4 jakby urwane dźwignie, które można parować do sądzę 6 guzików. Jak miałby ten mechanizm pracować? Czy łączy się z jakąś inną dźwignią? Czy można to jakiś przeszczep jest i mam tutaj dwa egzemplarze?

https://i.imgur.com/GxlxDT8.jpg


https://i.imgur.com/V70oule.jpg


https://i.imgur.com/QVkOM9x.jpg

4
Naprawa akordeonów / Sibylla Brand Rekord
« dnia: 16 cze 2019, 21:43 »
Akordeon marki Sibylla Brand Rekord. Stan ogólny całkiem niezły. Kilka elementów do klejenia. Klawiatura do korekty w powiązaniu z wgiętą do środka galeryjką. Najwięcej pracy będzie jednak z muzyką.

https://i.imgur.com/iq0uccv.jpgGłosy są na jednolitej płytce, pordzewiałe, pełne różnego rodzaju usterek.

https://i.imgur.com/UZoeTTH.jpgI teraz moje pytania do Was:
  • Czy są akordeony z jednym chórem?
  • Dlaczego pomimo zdjęcia wentylków chór dalej gra w obie strony?
  • Co daje mocowanie na wosk i tak małej powierzchni styku takiej jednolitej płytki? Nawet po jego zdjęciu, czyli de facto wprowadzaniu nieszczelności i jw. (braku wentylków) dalej całkiem głośno i sprawnie gra? Dlaczego?
  • Czy to norma, że 2 najwyższe dźwięki nie mają wentylków? Już kilka razy to widziałem czy to przypadek?
  • Wentylki są w całkiem dobrym stanie ale wyglądają na za krótkie. Wymieniać czy zostawiać?
  • Czy jeśli wentylki różnie przylegają, to te luźniej przylegające docisnąć folią jakąś?

Tego akordeonu akurat nie mam tylko i wyłącznie do ponownego złożenia. Chciałbym go nieco bardziej dopracować. I od strony wizualnej i muzycznej.

5
Naprawa akordeonów / Horch Moment - Wehrmacht eigentum
« dnia: 01 cze 2019, 11:13 »
Zakupiony za grosze akordeon Horch Moment z wybitym "Wehrmacht eigentum". Oznacza, że najpewniej był w użyciu przez jakiegoś niemieckiego żołnierza w czasie II WŚ.

W klawiaturze brakuje tylko jednej nakładki:

https://i.imgur.com/TPnzZpJ.jpgMechanizm basowy odpadł z mocowania i przez to prawie wszystkie dźwignie wpadły do środka.

https://imgur.com/8NZRIOO.jpgSam mechanizm basowy:

https://imgur.com/8D2jX2N.jpgGłosy od strony klawiatury są w całkiem dobrym stanie. Brakuje tylko jednego wentylka. Niemniej jednak, trzeba będzie je zalać ponownie bo nie wygląda to na szczelną konstrukcję.

https://imgur.com/TF1RZzW.jpgGłosy basowe mają 2 braki w blaszkach.

https://imgur.com/c6blswg.jpgOgólnie sprzęt nie ma dużych ubytków wizualnych i mechanicznych. Całe szczęście, że klawiatura nie wygląda jakbym musiał ją demontować. Ciężka przeprawa będzie zapewne z tym mechanizmem basowym. Miech wygląda na całkiem szczelny. Ogólnie chciałbym uratować go od śmietnika i sprawić żeby znowu zagrał.

6
Naprawa akordeonów / Weltmeister DRP 51b/2a
« dnia: 22 maj 2019, 20:49 »
Zakupiony ostatnio Weltmeister z początków produkcji (lata 50-te). Mechanizm basowy wygląda na całkiem czysty bez widocznych wad. Jednak po otwarciu galeryjki zobaczyłem gorszą jego część, tj. nieżywe larwy, zbity kurz, pleśń, zalania itd. Całość odkurzyłem, wytarłem i wyczyścłem bez szorowania.

Filc tymczasowo (chyba) zastąpiłem własnoręcznie wydzierganym lnianym materiałem. Drewienka osadzenia klawiszy miały ubytki i były podłamane wobec czego usterki skleiłem a całość delikatnie przeszlifowałem.

Klawiszy póki co nie będę wymieniał, bo to tylko reanimacja a nie renowacja. Okazuje się, że instument jest spasowany unikalnie, drewniane elementy podpór mają różne szerokości a nawet kształty. Na metalowych uchwytach widać poprzednie ślady zapewne fabrycznego dopasowania tak aby filc zamykał kanał. Tak też i ja zrobiłem. Połowa klawiatury złożona i wyrównana, wszystkie klawisze wracają (wcześniej było z tym różnie). Jest czysto i póki co sprawnie.

Myślałem wcześniej, że mechanizm regestrów nie działa a on właśnie tak działa, że klawisz wystarczy wcisnąć i popychacze działają a przycisk nie zostaje na pozycji. Podkleiłem jedynie mocowanie drewniane 2 dźwigni bo śrubie brak osadzenia na gwint i kręci się sama w drewnie.

Mam nadzieję, że niebawem uda się złożyć drugą część klawiatury. Opiszę też pozostałe naprawy. Może to kogoś zaciekawi.

7
Identyfikacja i wycena / Weltmeister do renowacji
« dnia: 21 maj 2019, 21:54 »
Hobbystycznie zajmuję się przywracaniem do życia różnych przedmiotów. Tym razem padło na akordeon Weltmeister sądząc po napisie.

Czy przed otwarciem możemy coś powiedzieć o modelu lub dacie?

Naprawy wymaga miech, klawisze, obudowa pęknięta i niesprawne regestry oraz przetarty pas.

Dodam że jest pięknego koloru i równie ładnie gra.

Strony: [1]