Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - dzidek1965

Strony: [1] 2 3 ... 37
1
Akordeony / Odp: Waga akordeonów
« dnia: 08 cze 2022, 16:15 »
Ranco Antonio, 5 chórów, basy 6 chórów. Waga 13.2 kg.

2
Nigdy nie nagrywałem filmików i nie wstawiałem w internecie.Taką mam zasadę.

3
Dzwięk jest taki,jak wygląd. Tremolo na 4 ósemkach trochę inaczej brzmi.Tu klawisze naciska się trochę mocniej,bo ma długie klapy na 5 otworów,a otwory duże.

4
Jest tak solidnie zrobiony,że może mu tylko zaszkodzić upadek z 1 piętra.

5
Dziękuję uprzejmie. Zawsze chciałem dorwać piatkę z czterema ósemkami. Kiedyś stało u mnie Scandalli Vibrante Six z 5 ósemkami i fagotem,ale nie grało tak, jak Ranco.
 Jeszcze przypatruje się Accordioli, ale ma piccolo.
 Wrzucę kiedyś fotki środka, tylko muszę zrobić fotki.

6
Włoskie / Ranco Antonio 5 chórowy (LMMMM), basy 6 chórowe
« dnia: 31 maj 2022, 09:07 »
Witam Panie i Panowie. Mój nowy stary nabytek. Chcę Wam przedstawić Ranco Antonio 120 basów. Piękny akordeon, koncertowy. Rok produkcji, podejrzewam, gdzieś 1950, może 60 z końca produkcji. A może starszy. Głosy znaczone ,,A.Ranco,,. Klawiatura 5 chórów, czyli LMMMM. Basy 6 chórowe z podwójnym piccolo, czyli pisklakami. Po jednej stronie normalne pisklaki, po drugiej pięć identycznej wysokości głosu, a pozostałe jeszcze oktawę wyższe. Coś, jak Mixtura w organach, ale trochę inne ustawienie. I one robią niezłą robotę. 16 i jedna ósemka na zero. Oryginalnie był strój 16 na ,,0,,  ,ósemka na ,,0,, ,druga +40,+15,-25. Grał ładnie, ale trochę, jak syrena. Zrobiłem -30, fagot 0, ósemka 0, druga +15 przez cała klawiaturę i czwarta + 30. I teraz to dopiero gra! Te 30 centów, to początek klawiatury, pod brodą. Na a1 jest trochę zwężony kazdy głos, z wyjątkiem +15. Waga 13.2 kg.

7
Nie prościej zajrzeć w otwór pod dekawkę?

8
Może lepiej nie odpisywać? Pewnie już mają akordeon z takimi narożnikami. Był wystawiony na OLX,tylko,chyba trzychórowy. Dzisiaj rano zniknął, a ,,stał ,, z pół roku na aukcji.
https://www.youtube.com/watch?v=hO6gPmTQRr4

 Ten rzeczywiście mógł być z lat 30-tych.
Ten właściciel mojego urodził się w 1915 roku,pewnie kupili mu Ranco  na Roczek.

9
Na desce przykrywającej registry jest  taka data,nazwisko i kod pocztowy Szkocji. Stąd wnosiłem,że to  data produkcji i dla kogo. Do tego w środku jest nr montażowy 13. czyli z początku produkcji,a tę zaczeto w 1890 roku. Nie wiem,czy chcialbym się pozbyć Ranco . Na razie muszę się nacieszyć. Zresztą,ciekawe ile on jest wart dla muzeum? Może byłbym mile zaskoczony?

10
Registry są 4 w gryfie i brodowy. Pierwszy od góry włącza fagot,drugi pojedynczy flet,pózniej dwa skrajne flety i fagot,ostatni dolny musette. Brodowy włącza wszystko,czyli tutti. One były już naprawiane. Ja też pokasowałem luzy,ale i tak nie przełaczaja 100 procent. tylko brodowy i musette działają ,jak należy. Ale i tak gram tylko na nich.Trzeba wybaczyć tak wiekowemu akordeonowi.Zrobię kiedyś fotki przełączników registrów i środka,oraz głosów. Ale nie spotkałem nigdy(a przerzuciłem ze 300 akordeonów) tak solidnie zrobionego akordeonu . I to w każdym miejscu widać. Np .śruby,które skręcają akordeon wchodzą do środka z 10 cm,a powietrze nie ucieka,bo wchodzą w takie rurki wkręcone i uszczelnione.Do tego sztyfty. Ciekawy jest mechanizm basowy. popychacz nie ma takich wąsów po jednej i drugiej stronie ,tylko ten drut popychacza jest w odpowiednim miejscu ugięty na kształt litery ,,U,,

11
Chcę przedstawić perełkę Ranco Antonio Vercelli Italia. Nabyłem nie tak dawno,kosmetyka,strojenie i wszelkie regulacje,szczególnie registrów.Piękny,bardzo solidnie zrobiony akordeon.Głosy znaczone ,,An.Ranco,, . Grają super,miękkuchno się stroją.Skrzynka skręcana śrubami od strony galeryjki i basów.Sruby skręcające cześć basową,są jednocześnie stopkami. Do tego sztyfty wkładane w tulejki mosiężne. Wzmocnienia skrzynki w środku,zasuwy mosiężne. Ciekawe szczególnie ranty miecha u góry i dołu.W zasadzie nie ma rantów z tektury-wielkie narożniki,w środku skóra. Ciekawy mechanizm  basowy bez tzw.wąsów na popychaczach. Basy otwierane na dwa wihajstry,dekiel na zawiasach. Nawet paskudnie wystająca śruba regulacji pasa basowego schowana w elegancką rurkę-nie widać gwintu. Rok produkcji 22.II.16. Na deseczce zasłaniającej mechanizm registrów,nazwisko właściciela z kodem pocztowym Szkocki. Prawdopodobnie był pilotem RAF,zginął w 1942 roku w wieku 27 lat. Ale to inna ,ciekawa historia.

   
Porównywałem ze swoim 100 letnim Scandalli. Ranco jest cięższy,grają tak samo jasno i głośno.

12
Włoskie / Odp: Ranco Antonio
« dnia: 10 lut 2022, 08:20 »
Dziękuję Wam. Jesteście Wielcy!!!Powiązany wątek: Zabytkowy Ranco Antonio - zaokrąglone rogi, narożniki na całą krawędź miecha

13
Włoskie / Ranco Antonio
« dnia: 09 lut 2022, 16:41 »
Chciałem zapytać Szanowne Grono o akordeon Ranco Antonio. Podobno robili akordeony tylko na zamówienie i nie ma dwóch jednakowych. Widziałem jednak podobne,tylko w innym kolorze,z registrami. Czy tylko Przed wojną robili na zamówienie? Bo fabryka zastała zamknięta po II wojnie.
Może ktos ma taki akordeon i podzieli się wiadomościami. Są też Ranco Guglielmo,ale to już inne.

14
Tak,jak pisze czincz. Basy żrą powietrze.One grają tak,jak w heligonce. pewnie są długie(pióra).

15
Akordeony / Odp: Waga akordeonów
« dnia: 18 sty 2022, 09:23 »
Ja w sprawie wagi akordeonów.
Żeby było przejrzyście,to dobrze by było posegregować te wagi. 120 4 chórowe,96 czterochórowe,120 trzychórowe i dwuchórowe itd.

Strony: [1] 2 3 ... 37