Autor Wątek: Rady jak czytelnie pisać na forum  (Przeczytany 4006 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 6760
    • Zobacz profil
Rady jak czytelnie pisać na forum
« dnia: 13 Lipiec 2016, 13:33 »
Zakładanie nowego tematu

Zanim założysz nowy temat, sprawdź przy pomocy wyszukiwarki (prawy górny róg forum) czy podobny temat nie został już założony i czy nie ma w nim odpowiedzi na Twoje pytanie. Jeżeli temat już istnieje, ale nie znajdziesz w nim odpowiedzi, to dodaj swoje pytanie w istniejącym temacie. Jeżeli na forum nie ma podobnego tematu, to załóż nowy temat w odpowiednim dziale.

Tytuł nowego tematu powinien być opisowy, aby było jasne czego dotyczy dany temat. Na przykład nie ma sensu w dziale "Poszukiwania nut" zakładanie tematu o tytule "Szukam nut", zamiast tego wystarczy podać tytuł szukanego utworu. Podobnie nie ma sensu zakładanie tematu o tytule "Pomocy!", zamiast tego należy w skrócie napisać na czym polega problem.

Tytułów wątków nie kończy się kropkami.Pisanie wiadomości / odpowiadanie

Przy pisaniu nowej wiadomości w danym temacie trzeba pamiętać czego dotyczy cały temat. Sam humor to za mało, aby pisać wiadomość w temacie będącym w innym dziale, niż "Humor".

Unikamy pisania kolejnej wiadomości pod własną wiadomością (odpowiedzi na własny post). Zamiast tego należy edytować wcześniejszą swoją wiadomość i uzupełnić jej treść. Opcja edycji dostępna jest w prawym górnym rogu nad wiadomością ("modyfikuj") przez 24 godziny od napisania wiadomości.


Cytowanie
Domyślnie każdy post jest odpowiedzią na post poprzedzający (lub ogólnie do tematu), dlatego nie jest potrzebne cytowanie całej wiadomości, jeżeli odpisujemy na post, który znajduje się tuż nad naszym postem. Co innego, gdy cytujemy fragment wiadomości lub cytujemy wiadomość znajdującą się wcześniej w temacie.


Imiona / nicki
Przy pisaniu na forum proszę używać nicków, ponieważ są one jednoznaczne, nie powtarzają się jak imiona. Przy używaniu imion, proszę w nawiasie podać również nick, aby dla wszystkich czytających forum było jasne o kogo chodzi.


Na forum proszę unikać pisania samymi wielkimi literami (bez liter małych), gdyż w internecie coś takiego oznacza krzyk. Wyjątkiem są nazwy własne, pisane oryginalnie w taki sposób.


Na forum nie zaczynamy każdej wiadomości, czy każdego tematu od powitania i nie kończymy pozdrowieniem. Jeżeli chcesz się przywitać, to zrób to w dziale powitania. Jeżeli chcesz pozdrowić, to pozdrów w temacie "Przesyłam pozdrowienia z...".


Dbałość o formę, w jakiej się pisze to oznacza szacunku dla czytających. Przy pisaniu na forum proszę o korzystanie z funkcji "Sprawdź ortografię" oraz przestrzeganie zasad dotyczących odstępów przy znakach interpunkcyjnych.


Proszę zapoznać się również z regulaminem forum
http://forum.akordeonowe.pl/sprawy-techniczne/regulamin/