Historia utworu
Polkę skomponował w maju 1927 r. czeski kompozytor i kapelmistrz Jaromír Vejvoda z miasteczka Zbrasław (obecnie dzielnicy Pragi). Był to utwór instrumentalny. Jako, że istniała już polka mająca w tytule miejscowość Zbrasław, kompozytor wybrał sąsiednią miejscowość i nazwał utwór "Modřanská polka".
Pierwsze wykonanie miało miejsce na zabawie tanecznej w siedzibie zbrasławskiej organizacji sokolskiej. Melodia bardzo się spodoba i była wkrótce grana przez wszystkie orkiestry dęte w okolicach Pragi. W 1934 r. Václav Zeman do melodii "Modrzanskiej polki", napisał tekst "Škoda lásky".
Utwór szybko stał się popularny również za granicą. W połowie lat 30. - pod nazwą "Rosamunde" - śpiewały ją już całe Niemcy. W 1936 r. nagrał ją niemiecki akordeonista Will Glahé, który w 1938 r. zdobył złotą płytę za sprzedaż ponad miliona krążków z tym utworem.
W 1937 r. na amerykańskim rynku została wydana pod nazwą "Beer Barrel Polka" (angielskie słowa napisał Lew Brown i Wladimir Timm). Do chwili przystąpienia USA do wojny w 1941 r. sprzedał się na tamtym rynku milion płyt z tym utworem. "Beer Barrel Polkę" wykonywali między innymi tacy cenieni artyści jak The Andrews Sisters, Orkiestra Glenna Millera, Benny Goodman, Billie Holiday, Harry James, Frank Sinatra, Bobby Vinton, Willie Nelson czy Luciano Pavarotti.
Podczas II wojny światowej piosenka została przetłumaczona na wiele języków i stała się popularna wśród żołnierzy na różnych frontach. W wielu krajach melodia stała się tak popularna, że uznano ją za melodię ludową, zapominając o autorze. Jako przykład można wspomnieć sytuację z 1980 r., gdy Hans Dietrich Genscher (minister spraw zagranicznych RFN), publicznie był gotów się założyć, że Rosamunde to ludowa melodia niemiecka.
Ciekawostką jest, że w 1995 r. melodia była używana do budzenia kosmonautów na promie kosmicznym "Discovery".