Autor Wątek: Ranco Antonio  (Przeczytany 610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dzidek1965

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 525
  • Zobacz profil
Ranco Antonio
« 09 lut 2022, 16:41 »
Chciałem zapytać Szanowne Grono o akordeon Ranco Antonio. Podobno robili akordeony tylko na zamówienie i nie ma dwóch jednakowych. Widziałem jednak podobne,tylko w innym kolorze,z registrami. Czy tylko Przed wojną robili na zamówienie? Bo fabryka zastała zamknięta po II wojnie.
Może ktos ma taki akordeon i podzieli się wiadomościami. Są też Ranco Guglielmo,ale to już inne.

Offline Marcel

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 7330
  • Zobacz profil
Odp: Ranco Antonio
« Odpowiedź #1, 09 lut 2022, 17:03 »
Firma Ranco Antonio została założona w 1890 r. w Vercelli i działa do chwili obecnej.

Aktualna strona www
http://www.ranco-accordions.com/storia.html


Teksty z ich strony www, przetłumaczone z języka włoskiego na język polski automatycznym translatorem:


Historia firmy

Niemożliwe jest opisanie historii "Akordeonów Ranco" bez jednoczesnego opowiedzenia historii samej rodziny Ranco, ponieważ "fabryka" jest integralną częścią tej genealogii od czterech pokoleń.
 
Firma "Ranco Antonio e f.lli" została założona w 1890 r. w Vercelli przez czterech braci: Antonio, Giuseppe, Guglielmo i Luigi, którzy do tej pory byli rolnikami w Caresana. To Antonio poprowadził rodzinę ku tej przygodzie, zafascynowany instrumentem muzycznym, który poznał w warsztacie Simone Merlo, rzemieślnika z Vercelli, od którego nauczył się zawodu.
 
Bracia Ranco rozpoczęli ręczną produkcję akordeonów, najpierw wynajmując pomieszczenia na Corso Palestro, a następnie budując fabrykę na Corso Marcello Prestinari w 1910 roku.
 
Ich sukces był natychmiast niewiarygodny.
 
Jesteśmy na początku XX wieku, w okresie rozkwitu gospodarczego: pierwsza industrializacja przyniosła wielkie bogactwo, a firma Ranco miała wielu znakomitych klientów: na przykład bracia Guido i Pietro Deiro z Turynu byli pierwszymi, którzy eksportowali akordeon Vercelli na Broadway i do Hollywood.
 
Ta anegdota natychmiast prowadzi nas do wyobrażenia sobie zarówno długiej i niebezpiecznej podróży do Ameryki, gdzie akordeon, wyciągnięty z tekturowych walizek, rozweselał podróżnych, jak i zachwytu, który można było odczuć w teatrach, oglądając pierwsze udane filmy tamtych czasów.
 
W 1949 roku akordeon Ranco został przewieziony z Turynu na dwór króla Faruka w Egipcie. Sekretarz Jego Królewskiej Mości zwrócił się do akordeonisty z prośbą o oddanie instrumentu, ale muzyk odpowiedział, że to jego praca, pozostawiając zamiast akordeonu jedynie adres: corso Marcello Prestinari, Vercelli.
 
List, napisany na papierze firmowym egipskiego domu królewskiego z prośbą o akordeon dla króla Faruka, wisi obecnie w jednym z pomieszczeń historycznej pracowni Ranco Accordion.
 
W 1925 roku zmarł założyciel Antonio, przekazując zarządzanie firmą swojemu bratu Giuseppe i jego synowi Antonio. W tych latach Giuseppe, jego syn Antonio i jego żona Clara przenieśli się do pomieszczeń na pierwszym piętrze budynku przy Corso Prestinari, początkowo wybudowanego z przeznaczeniem na biura.
 
To tutaj urodziły się ich dzieci: Laura, Giovanna i Giuseppe, które do dziś są spadkobiercami rodzinnego biznesu. Około lat trzydziestych, tuż po śmierci Giuseppe, fabryka, znajdująca się na parterze i prowadzona przez Antonia, zatrudniała sześćdziesięciu pracowników.
 
Dzielnica Porta Torino znana jest w Vercelli jako "Bürghi Ingl?s", czyli "Wioska Anglików". Znajdowało się tu kilka fabryk, w których wielu mieszkańców Vercelli znalazło dobrą pracę, do tego stopnia, że zyskali przydomek "Anglicy", aby podkreślić swój status zamożnych pracowników.
 
Produkcja była bardzo duża i w 95% przeznaczona dla klientów zagranicznych.
 
Ale potem przyszła druga wojna światowa. Chociaż były to trudne lata, rodzina Ranco i jej pracownicy kontynuowali produkcję, wyposażając duży dom i fabrykę również jako gospodarstwo rolne. Część przed domem, która wychodziła na Corso Marcello i jest obecnie zajęta przez budynek, stanowiła duży ogród ograniczony żelazną bramą i obsadzony żywopłotami i drzewami owocowymi.
 
W piwnicy znajdował się schron przeciwlotniczy, w którym rodzina wspólnie chroniła się w czasie bombardowań.
 
Po zakończeniu wojny, w latach 50-tych Antonio uczył swojego syna Giuseppe zawodu, ale kiedy jego ojciec zmarł w 1966 roku, zamknął fabrykę i poszedł do pracy gdzie indziej, częściowo z powodu głębokiego kryzysu w sektorze, który spowodował tak duży spadek popytu.
 
Kiedy przeszedł na emeryturę, Giuseppe Ranco, "Peppino", ponownie otworzył rodzinną firmę, naprawiając i budując akordeony przy użyciu tych samych metod pracy, których nauczył się od swojego ojca, a ten z kolei od swoich przodków.
 
Nawet czasami z tymi samymi tradycyjnymi instrumentami lub wymyślonymi przez siebie, w tym samym lokalu na Corso Marcello Prestinari, który widział już tyle historii.

(Specjalne podziękowania dla wnuczki "PEPPINO", Sary C., która współpracuje przy tworzeniu historycznej pamięci o firmie Ranco)


Na początku 2018 roku Giuseppe Ranco wskazał Roberto Farinę jako swojego następcę.

Natychmiast rozpoczęła się nieustanna i pełna pasji praca czterech rąk, mająca na celu zbadanie nowych strategii rynkowych i ponowne uruchomienie firmy, łącząc tradycyjne rzemiosło z najnowocześniejszymi środkami komunikacji, tak aby "Ditta Ranco trwało dalej", jak mawiał Peppino.

Celem było zbadanie nowych strategii rynkowych i ponowne uruchomienie firmy, łącząc tradycyjne rzemiosło z najnowocześniejszymi środkami komunikacji, tak aby "Ditta Ranco szło do przodu", jak mawiał Peppino.

Roberto Farina, otoczony przez Giuseppe Ranco, jako nadzorcę i nauczyciela, dzieli się prostym składnikiem niezbędnym do stworzenia właściwej receptury: wzajemne słuchanie się wszystkich współpracowników Team Ranco, niezbędne do kontynuowania działalności, silnych tradycją, zachęcanych i zaintrygowanych technologią.

Dla Roberto Fariny jest to wielki zaszczyt, że może kontynuować markę akordeonów, kontynuując tradycję zrodzoną w 1890 roku.

Jedną z tajemnic sukcesu Ranco jest zachowanie know-how w firmie przez lata, patrzenie w przeszłość z wielkim szacunkiem i w przyszłość z wielką ciekawością.

Ranco jest dziś nowoczesną i dynamiczną firmą, która kontynuuje produkcję w sposób rzemieślniczy, będąc jednocześnie otwartą na innowacje nowoczesnych technologii.

To angielskie słowo, "know how", zawiera w sobie kilka znaczeń i przymiotników: kompetencja, wiedza, zdolność, umiejętność, ekspertyza, wiedza zawodowa i doświadczenie; dało ono początek głównej właściwości, która wyróżnia markę Ranco na światowym rynku, czyli zarejestrowanemu przed laty patentowi na mocowanie głosów w bezpośrednim kontakcie z płytami dźwiękowymi.

To właśnie te głosy charakteryzują szczególne brzmienie akordeonu Ranco.

Jest to niewątpliwie zasługa doskonałego doboru surowców, lokalnej produkcji i rzemiosła w zakładzie w Vercelli.

W ostatnich latach, w celu przyspieszenia produkcji, Giuseppe Ranco powierzył wykonanie obudów mistrzowi rzemiosła Gianluce Bronzini, który wykonuje je pod instrukcjami i nadzorem Giuseppe i Roberto.

Przez lata wyselekcjonowano kilka rodzajów głosów, znajdując zwycięską formułę składającą się z opatentowanej żywicy i ręcznie montowanych przy jej pomocy głosów, co nadaje akordeonom Ranco specjalne i charakterystyczne brzmienie.

Wszystkie części mechaniczne, takie jak klawiatura, głosy i strojenie, są wykonywane w warsztatach w Vercelli i Villata przez Roberto, który uczył się pod czujnym okiem Giuseppe.
Prowadzi to do końcowych testów i bezpośredniej dystrybucji do Włoch.

Dla krajów zagranicznych wykonaliśmy prototypy diatoników dla takich krajów jak Portugalia, Brazylia i Meksyk, by wymienić tylko kilka z nich. Współpraca z muzykami szwajcarskimi i estońskimi pozwoliła na zaistnienie akordeonów na kilku frontach w Europie.

Dbałość o szczegóły, dobór najwyższej jakości materiałów, kunszt, precyzja i skrupulatność wykonania każdego pojedynczego modelu to cechy wyróżniające markę na arenie międzynarodowej.

Dzisiaj Ranco jest obecne na rynku z trzema znakami towarowymi zarejestrowanymi na całym świecie przez Roberto Farina: "Ranco", "Ranco Antonio" i "Ranco Guglielmo".Tak kiedyś wyglądała ich fabryka

Chronologia

Firma została założona przez Ranco Antonio fu Matteo w 1890 roku i miała siedzibę w Vercelli - Corso Palestro. Później, w 1896 roku, stał się Ranco Antonio e F.lli (Giuseppe-Luigi-Guglielmo).

W 1906 roku Ranco Luigi odłączyło się i stało się małą firmą.

w 1911 roku firma przenosi się na Via Torino (C.so Marcello Prestinari)

W 1920 roku Ranco Guglielmo rozdzieliło się i założyło firmę Ranco Guglielmo, od tego wyboru firma została nazwana Ranco Antonio e F.llo Giuseppe.

W 1925 roku zmarł Ranco Antonio syn Matteo.

W 1940 roku Ranco Giuseppe, ostatni z czterech braci, którzy założyli Ranco, sprzedał firmę swojemu synowi Ranco Antonio, który zmienił jej nazwę na "Ranco Antonio di Giuseppe".

W 1966 roku firma Ranco została zamknięta z powodu śmierci właściciela Ranco Antonio (ojca Giuseppe Ranco, znanego jako Peppino).

W 1986 r. jego syn Ranco Giuseppe (Peppino) ponownie otworzył firmę, którą przez dwadzieścia lat utrzymywał na minimalnym poziomie, organizując produkcję i zmniejszając pomieszczenia.
             przedsiębiorstwo wznawia działalność pod nazwą Ranco Antonio di Giuseppe Ranco

Znaki towarowe należące do Giuseppe Ranco i zarejestrowane na jego nazwisko Ranco, Ranco Antonio, Ranco Guglielmo zostały zachowane (Ranco Luigi jest nadal własnością i wszystko, co można przypisać rodzinie Ranco jest opatentowane na nazwisko Giuseppe).

W 2020 roku, 18 marca, zmarł Giuseppe Ranco, ale na początku 2018 roku Giuseppe Ranco wskazał Roberto Farinę jako swojego następcę.

Natychmiast rozpoczęła się nieustanna i pełna pasji praca czterech rąk, mająca na celu zbadanie nowych strategii rynkowych i ponowne uruchomienie firmy, łącząc tradycyjne rzemiosło z najnowocześniejszymi środkami komunikacji, tak aby "Ditta Ranco szło do przodu", jak mawiał Peppino.

Roberto Farina, otoczony przez Giuseppe Ranco, jako nadzorcę i nauczyciela, dzieli się prostym składnikiem niezbędnym do stworzenia właściwej receptury: wzajemne słuchanie się wszystkich współpracowników Team Ranco, niezbędne do kontynuowania działalności, silnych w tradycji, zachęcanych i zaintrygowanych technologią.

Dla Roberto Fariny jest to wielki zaszczyt, że może kontynuować markę akordeonów, kontynuując tradycję zrodzoną w 1890 roku.

Jednym z sekretów sukcesu Ranco jest zachowanie know-how w firmie przez lata, patrzenie w przeszłość z wielkim szacunkiem i w przyszłość z wielką ciekawością.

Ranco stało się nowoczesną i dynamiczną firmą, która kontynuuje tradycyjny sposób produkcji, będąc jednocześnie otwartą na innowacje nowoczesnych technologii.Giuseppe Ranco opowiada o firmie Ranco, 2016 r.
https://youtu.be/UgEZkwmFl8Q

Wspomnienie o Giuseppe Ranco przez reżysera Fiorenzo Bernasconiego
https://youtu.be/3S5hcMvid9w


Na współczesnych akordeonach tej marki gra np. Danilo Boggini
https://www.youtube.com/channel/UCr1KqzvLmH5g6X0GG_EdrYg/videosEmblemat z galeryjki, lata '50


Offline Arkadiusz

 • ****
 • Wiadomości: 342
  • Zobacz profil
 • Skąd: Wrocław
Odp: Ranco Antonio
« Odpowiedź #2, 09 lut 2022, 19:42 »
Dzidek1965, tak - zwłaszcza w początkowym okresie działania firmy dużo instrumentów było przeznaczonych dla muzyków estradowych i solistów, stąd indywidualne zamówienia wydają się oczywiste.
Ranco od zawsze słynęła z własnego patentu na głosy. Z mojej wiedzy wynika, że w przeszłości wśród wielu akordeonistów panowała opinia, że "Św. Graal" akordeonu, to właśnie Ranco.
Spotkałem się też z instrumentem Ranco&Filo ale nie znam tego wątku firmy.
Nic, tylko się cieszyć, że tradycja takiej firmy i jej know-how przetrwały i mają się dobrze.
« Ostatnia zmiana: 09 lut 2022, 20:45 wysłana przez Arkadiusz »

Offline Pedros

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 1116
  • Zobacz profil
  • Mój kanał na YT
 • Skąd: Kujawy
Odp: Ranco Antonio
« Odpowiedź #3, 09 lut 2022, 20:18 »
Tak się rodzą legendy ?.
Tylko ile w tym prawdy?

Offline Arkadiusz

 • ****
 • Wiadomości: 342
  • Zobacz profil
 • Skąd: Wrocław
Odp: Ranco Antonio
« Odpowiedź #4, 09 lut 2022, 20:44 »
Pedros, jak powiadają, legendy biorą się z marzeń i z prawdy. Kwestia proporcji.... :)  [piwo][akordeon]

Offline Marcel

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 7330
  • Zobacz profil
Odp: Ranco Antonio
« Odpowiedź #5, 09 lut 2022, 22:40 »
Spotkałem się też z instrumentem Ranco&Filo ale nie znam tego wątku firmy.

Nie "Filo", a "F.llo" (skrót od "Fratello"), czyli brat.

https://i.imgur.com/aUnoYmC.jpg
Ranco Antonio


https://i.imgur.com/4fCisdh.jpg
Ranco Antonio


https://i.imgur.com/pEFHwDq.png
Ranco Antonio

Offline dzidek1965

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 525
  • Zobacz profil
Odp: Ranco Antonio
« Odpowiedź #6, 10 lut 2022, 08:20 »
Dziękuję Wam. Jesteście Wielcy!!!Powiązany wątek: Zabytkowy Ranco Antonio - zaokrąglone rogi, narożniki na całą krawędź miecha
« Ostatnia zmiana: 10 lut 2022, 08:33 wysłana przez dzidek1965 »