Autor Wątek: Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik  (Przeczytany 14015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7702
    • Zobacz profil
Akordeonowe BHP

Jak obchodzić się z akordeonem
(radzi Weltmeister)









"Akordeon jest instrumentem muzycznym dającym wielu ludziom dużo radości i odpoczynek po pracy, przeto każdy użytkownik będzie starał się, aby instrument ten pozostawał jak najdłużej w dobrym stanie.

Na następnych stronach podajemy kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji."
http://i.imgur.com/JRtMR4z.jpg
Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik







"Na nowym akordeonie należy grać około 4 tygodnie wpierw piano do mezzoforte (cicha do średniosilna siła głosu). Później stopniowo można przechodzić do forte (mocno grać). Dzięki temu zostanie zwiększona trwałość języczków tonowych i rozszerzona siła tonów"

"W czasie nieużywania należy przechowywać akordeon w walizce. Aby zapobiec przenikaniu kurzu i wilgoci zaleca się przykryć go dodatkowo w walizce pokrowcem z miękkiego materiału. W żadnym wypadku nie wolno kłaść do walizki pulpitu na nuty!"
http://i.imgur.com/hN5jxnp.jpg
Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik







"Akordeon pownien być przechowywany w suchym pomieszczeniu, jeśli przeniesiemy go z zimnego pokoju do ciepłego, powinniśmy go wpierw ogrzać do temperatury istniejącej w danym pomieszczeniu. W tym celu otwieramy pokrywę walizki, aby znajdujące się w walizce zimne powietrze mogło się ogrzać. Po upływie mniej więcej pół godziny instrument jest przystosowany do danej temperatury i wtedy dopiero można na nim grać. Aby również języczki tonowe wewnątrz akordeonu przystosowały się do odmiennej temperatury trzeba przed rozpoczęciem grania nacisnąć guzik powietrzny i kilkakrotnie wyciągać i z powrotem składać miech. Przy zmianie temperatury na instrumencie osadza się para wodna. Osadu tego nie należy ścierać, gdyż to szkodzi instrumentowi, osad ten w krótkim czasie znika sam."
http://i.imgur.com/rM1Szpj.jpg
Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik







"Wilgotne powietrze i wysokie temperatury szkodzą niezmiernie instrumentom muzycznym. Przy więcej niż 65% względnej wilgotności powietrza pęcznieje użyte do budowy drewno, przez co następuje zakłócenie w pracy różnych części instrumentu. Przy temperaturze plus 45 do 50C mięknie wosk mocujący płytki głosowe i płytki te mogą odpadnąć. Nie należy więc stawiać akordeonu w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promienie słonecznych lub w pobliżu urządzeń ogrzewniczych."
http://i.imgur.com/vjZDNpW.jpg
Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik







"Każdy akordeon może bez szkody wytrzymać pewne wstrząsy, jednak zbyt gwałtowne odstawienie, pchnięcie, uderzenie itd. mogą spowodować zluźnienie płytek głosowych, a poza tym może się uszkodzić obudowa."
http://i.imgur.com/hu44qe3.jpg
Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik







"Z biegiem lat każdy instrument nawet przy najlepszym traktowaniu zaczyna gorzej grać i musi być poddany naprawie. Nie należy jednak próbować zreperować instrumentu we własnym zakresie, lecz pracę tę powierzyć fachowcowi. Raczej parę dni obejść się bez akordeonu i otrzymać go w stanie nienagannym, niż przez niewłaściwe manipulowanie zepsuć go.

Prosimy przestrzegać powyższych wskazówek, wówczas akordeon sprawiać będzie dużo radości."
http://i.imgur.com/KjljujH.jpg
Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik





"Obok pokazano jak należy akordeon wyjmować z walizki i jak z powrotem wkładać"

dobrze                                   źle
http://i.imgur.com/3bzq8Rf.jpg
Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7702
    • Zobacz profil
Odp: Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik
« Odpowiedź #1, 16 sie 2016, 11:34 »
Kilka rad z książki "Akordeon. Budowa, konserwacja, działanie" - J. Dastrych


"Przy składaniu akordeonu należy stawiać go zawsze na przeznaczonych do tego specjalnych ochraniaczach (odboje - nóżki)"


"Podczas transportowania akordeonu należy unikać wszelkich wstrząsów, które mogą spowodować jakiś defekt uniemożliwiający chwilowo grę na akordeonie."


"W wypadku przenoszenia akordeonu do pomieszczenia o temperaturze niższej lub wyższej od temperatury poprzedniego otoczenia, należy wyrównać temperaturę powietrza zawartego w miechu, poprzez kilkakrotne miarowe rozciągnięcie miecha z naciśniętym guzikiem przepustu."


"Po demontażu całości akordeonu, przed składaniem, należy każdorazowo odświeżyć powierzchnię zamszu uszczelki skórzanej, znajdującej się przy obrzeżach obydwu ramek miecha, ponieważ uszczelka jest przyciśnięta i zamsz znajdujący się na jej brzegu ulega sprasowaniu. Na uszczelce jest przeważnie wyciśnięty ślad krawędzi obudowania. Dlatego też przed każdorazowym montażem należy powierzchnię (strzępki) zamszu na skórce uszczelniającej ramki przetrzeć ostrożnie ostrzem scyzoryka, tak, aby doprowadzić ją do pierwotnego stanu."


"Podczas gry należy unikać zakładania pasów bezpośrednio na gołe ciało (gołe ramiona) lub zbyt cienką bieliznę, ponieważ zatłuszczone pasy brudzą czyste ubranie, a nasycone potem prędko się niszczą."


"Pas basowy lewej ręki należy zaopatrzyć w otulinę wykonaną z igelitu lub innego tworzywa odpornego na działanie potu. Otulina taka ułatwia obsługę basów i chroni przez zapoceniem się pasa."


"Przy wkładaniu akordeonu do futerału pasy nośne należy układać pod klawiaturą melodyczną, aby wypełnić wolną przestrzeń powstałą w futerale wskutek kształtu akordeonu."


"W celu zachowania połysku okleiny obudowania oraz klawiszy należy od czasu do czasu zależnie od częstości używania instrumentu - usuwać miękką flanelą osiadający na obudowaniu i klawiaturze kurz oraz pot."


"Z uwagi na to, że przez otworki w ozdobnych przykrywach instrumentu kurz dostaje się do wnętrza, co jakiś czas należy je zdjąć, a wnętrze klawiatury i mechanizm basowy przedmuchać elektryczną lub ręczną dmuchawą."


"Niedopuszczalne jest pozostawienie akordeonu w temperaturze wyższej od +25 'C (np. koło pieca lub bezpośrednio pod wpływem promieni słonecznych), gdyż może to spowodować roztopienie się stopu mocującego stroiki. Stop ten spływa z głośnic do wnętrza akordeonu i może całkowicie uszkodzić akordeon."


"Nie należy pozostawiać akordeonu w miejscu lub pomieszczeniu wilgotnym, gdyż grozi to rozklejeniem się niektórych elementów drewnianych, odklejeniem okleiny obudowania i korozją języczków stroikowych, które przy nasileniu gry bardzo łatwo się łamią. Akordeon taki należy oddać do naprawy w celu uzupełnienia języczków stroikowych i stroju. Akordeon nie może być narażony na zmoknięcie, oblanie wodą itp."


"Niedopuszczalne jest trzymanie akordeonu w pomieszczeniu, w którym znajdują się silne kwasy w otwartych naczyniach (kwas octowy lodowaty, kwas siarkowy itp.), ponieważ atakują one stal języczków stroikowych, która ulega natychmiast gwałtownej korozji."


"W wypadku konieczności przetrzymywania akordeonu w otoczeniu wilgotnego powietrza (np. w podróży morskiej statkiem) lub w wilgotnym mieszkaniu, należy umieścić w futerale akordeonu mały woreczek z proszkiem higroskopijnym (pochłaniającym wilgoć)."


"Nie należy wbijać młotkiem kołków łączących miech z obudowaniem, ponieważ może to spowodować zadarcie otworu w ramce lub wyłupanie się ramki. Przy montażu akordeonu należy dokładnie dopasować i wcisnąć kołki, gdyż w przeciwnym razie może nastąpić zmniejszenie szczelności instrumentu, a tym samym strata zasobu powietrza potrzebnego do gry."


"Z uwagi na łatwopalność celuloidu w czasie trzymania akordeonu należy unikać palenia papierosów, gdyż można spowodować zapalenie się okleiny."


"Przy przestrzeganiu powyższych zleceń i wskazówek użytkownik akordeonu nie będzie miał żadnych defektów podczas gry, nie będzie miał niesłusznych pretensji do fabryki, lecz z zadowoleniem będzie eksploatować swój instrument przez szereg lat."

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7702
    • Zobacz profil
Odp: Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik
« Odpowiedź #2, 20 lip 2018, 22:39 »
"Wskazówki dotyczące przechowywania i utrzymania akordeonu w stanie używalności" - Bydgoska Fabryka Akordeonów, 1958 r.

Z nowych rzeczy pojawia się dolna granica temperatury, w której akordeon może być przechowywany (+16 'C): "Akordeon należy przechowywać w miejscu suchym. Temperatura pomieszczenia w którym przechowuje się akordeon nie powinna przekraczać +25 'C. Dłuższe przechowywanie akordeonu w temperaturze poniżej +16 'C i miejscu wilgotnym jest absolutnie niedopuszczalne."

https://i.imgur.com/hAhye3q.jpg
Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik

Offline PawełPiotrJurczyk

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 670
    • Zobacz profil
  • Skąd: Bytom
Odp: Jak obchodzić się z akordeonem? - poradnik
« Odpowiedź #3, 24 lip 2018, 09:04 »
Bardzo ciekawy wątek!  :)