Autor Wątek: Tadeusz Wesołowski  (Przeczytany 18226 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Tadeusz Wesołowski
« 19 sty 2021, 00:10 »
Tadeusz Wesołowski, ur. 01.09.1918, zmarł 09.06.1972 w Warszawie. Kompozytor, muzyk, pedagog. Ukończył tajne Konserwatorium w Warszawie u prof. Bromka. Po wojnie do 1961 był pedagogiem w PWSM w Warszawie, w latach 1901-1970 był kierownikiem i pedagogiem sekcji akordeonu. Twórca i kierownik zespołu akordeonistów (od 1937), z którym koncertował w wielu krajach Europy i Ameryki. Systematycznie od czerwca 1938 współpracował z Polskim Radiem, gdzie prowadził stałe audycje muzyczne. Jego kompozycje to muzyka rozrywkowa, m. in. Elektryczne schody, Edzio trębacz, W dolinie róż, W Jezioranach, Białe bzy, Wiązanka krakowiaków, Walc dla Neli, Wiązanka kujawiaków i inne. Występował również z zespołem w wielu polskich filmach i nagrał wiele płyt. Nagrody: (dla zespołu T. Wesołowskiego) OIRT w Lipsku w 1960. Dyplomy WTM za wybitne osiągnięcia zawodowe i działalność pedagogiczną.






Tadeusz Wesołowski w Cegłowie


Tadeusz Wesołowski urodził się, żył i zmarł w Warszawie. Z pochodzenia był synem złotnika. Jego ojciec, z zamiłowania organista kościelny, cieszył się również uznaniem harmonisty grywającego na weselach. To właśnie on odkrył zamiłowania muzyczne swojego syna i podjął się chętnie jego edukacji. Tadzio jako pięciolatek podjął naukę gry na skrzypcach, potem na trąbce podczas II Wojny Światowej, lecz wkrótce z niej zrezygnował na rzecz akordeonu. Akordeon zawładnął jego duszą. ?Tata wspominał, że w dwudziestoleciu międzywojennym zostać dobrym harmonistą nie było łatwo. Nauka u dobrego nauczyciela kosztowała bardzo dużo, dobry instrument też nie był tani, ale tata był uparty i samokształcenie dobrze mu szło, bo dziadek Teodor kupił mu guzikówkę. To był wtedy szyk i styl, to było coś!?- wspominał Wesołowskiego jego syn. Szesnastoletni Tadeusz tak się nauczył na niej doskonale grać, że można go było nazwać zawodowym muzykiem. Pewnie od wczesnego zamiłowania do tej guzikówki grał później m. in. na akordeonie guzikowo ? klawiszowym.


https://i.imgur.com/ja9fIc8.jpg
Tadeusz Wesołowski



Tadeusz wcześnie zaczął zarabiać i to całkiem duże pieniądze, grając na weselach, pogrzebach i różnych uroczystościach kościelnych. Dla ambitnego akordeonisty było to za mało, więc w 1936 roku założył kwintet akordeonowy. Rychło zgłosił się na przesłuchanie publiczne do Polskiego Radia, które zaowocowało stałym kontraktem i regularnymi występami na antenie. Przesłuchanie transmitowane było na żywo, co owocowało wielkimi emocjami, szczególnie u Państwa Wesołowskich w domu.





W drugiej połowie lat czterdziestych zespól Wesołowskiego nagrał wiele płyt dla prywatnej wytwórni "Fogg Record", zdarzało się przy tym, że swojego głosu w ludowych przyśpiewkach użyczał jej właściciel Mieczysław Fogg. Po nacjonalizacji przemysłu fonograficznego w Polsce zespół nagrał dla państwowej "Muzy" pierwszą płytę z numerem katalogowym 1001.


https://i.imgur.com/MeN7F4A.jpg
Tadeusz Wesołowski



Tak zaczęła się kariera jednego z najpopularniejszych zespołów, którego polki, oberki, mazury, kujawiaki, krakowiaki, walczyki rozbrzmiewały z radiowej anteny przez wiele lat. Audycja "Swojskie melodie" gościła w latach 1948-1949 na radiowej antenie w samo południe w każdą niedzielę. Wycinał w niej polki, mazury, kujawiaki, oberki.


https://i.imgur.com/bl0EnK2.jpg
Tadeusz Wesołowski



Zespół Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego działający od 1947 r. na antenie Polskiego Radia, zadebiutował na radiowej antenie w 1938 roku. Kwintet ten należał do najlepszych zespołów tego rodzaju. Płyty tego zespołu rozchodziły się szybko w kraju i za granicą. Okupacja przerywa działalność zespołu i odradza się on w 1947 r. najpierw jako kwartet (2 akordeony, fortepian, kontrabas), a później kwintet (kwartet + gitara). Przez wiele lat kwintet akordeonowy Wesołowskiego występował w składzie: Tadeusz Wesołowski - akordeon, Mieczysław Matracki - drugi akordeon, Aleksy Siemionow - fortepian, Andrzej Żandarowski - gitara i Leszek Frey - kontrabas. Równolegle funkcjonują dwie nazwy: zespół harmonistów i zespół akordeonistów. Początkowo najwięcej wątków muzycznych pochodzi z Kujaw, Mazowsza, Podlasia i Podkarpacia.





Tadeusz Wesołowski, mistrz akordeonu, który założył nie tylko zespół, ale również komponował. Wesołowski wraz ze swoim zespołem odnosił sukcesy tak w kraju, jak i za granicą. Wielokrotnie brali udział w rejsach za ocean statkiem "Batory", w czasie których umilali podróż głównie polonijnym pasażerom. W czasie jednego z nich, zatrzymali się na krótko w Londynie, gdzie na zaproszenie brytyjskiej organizacji akordeonistów wystąpili przed Królową Elżbietą II. Natomiast w Ameryce przez pół roku zespół koncertował w słynnej Carnegie Hall, między innymi przed ówczesnym Wiceprezydentem Geraldem Fordem.





https://i.imgur.com/KgpdycO.jpg
Tadeusz Wesołowski




https://i.imgur.com/j7wVla8.jpg
Tadeusz Wesołowski


Chór Czejanda i Zespół akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego (1961)


https://i.imgur.com/xFgtUsU.jpg
Tadeusz Wesołowski


Chór Czejanda i Zespoł cd.


W początkach swej działalności Tadeusz Wesołowski i jego towarzysze postanowili uprawiać wyłącznie muzykę inspirowaną polskim folklorem. Z czasem, w miarę wzrostu powodzenia i dużego zapotrzebowania na ten rodzaj muzyki, rozszerzyli swój repertuar o tematykę folkloru miejskiego, chroniąc często od zapomnienia stare, ulubione melodie naszych przodków. Tadeusz Wesołowski był również znanym twórcą wielu melodii nawiązujących stylem do twórczości ludowej, nie stronił też od najbardziej wziętych utworów nowych, które zdobyły sobie popularność dzięki swej melodyjności i wzruszającej prostocie, bo tym właśnie cechom w głównej mierze zawdzięczał zespół swe olbrzymie powodzenie. Miarą tego powodzenia były stałe audycje "Na swojską nutę" w Polskim Radiu, oraz 200 wydanych płyt winylowych i mnóstwo nagranych taśm archiwalnych.





W latach ?50 - ?60 mieszkał w warszawskich Nowych Włochach przy ulicy Łuki Małe koło przedszkola i uczył w tutejszej PSM I stopnia nr 5 im. Henryka Wieniawskiego na obecnej ulicy Globusowej http://wieniawski.edu.pl . Na marginesie ? w tej szkole uczyli akordeonu także Lassota, Puchnowski i inni znani pedagodzy. Niedawno zmarł jego syn - Sławomir Wesołowski, który wraz z Mariuszem Zabrodzkim tworzyli pod pseudonimem Adam Patoh. Syn Sławomir oprócz realizacji dźwięku do filmów np. "Człowiek z żelaza", "Akademia Pana Kleksa", pracował też z Anną Jantar,  Lady Pank,  Republiką, 2 plus 1 (zespołem związanym z warszawskimi Włochami). Również jego pomysłem był Franek Kimono, czy Papa Dance. Syn Sławomir ostatnio mieszkał w Michałowicach, gdzie też spoczął na miejscowym cmentarzu.





W tamtych latach na antenie Polskiego Radia oprócz Tadeusza Wesołowskiego można było usłyszeć nagrania innych akordeonistów, grających ze swoimi zespołami. Najbardziej znani to: Władysław Kaczyński (1894 - 1952), Bolesław Buchalski, Wacław Suchocki, Tadeusz Kozłowski, Józef Steć, Kazimierz Turewicz, Jerzy Witkowski, Włodzimierz Bieżan, Jerzy Orzechowski, Stanisław Trzeciak. Władysław Kaczyński oraz Wacław Suchocki współpracowali także ze znaną Polską Kapelą Ludową Feliksa Dzierżanowskiego [znanej z cyklicznych radiowych audycji "Co niedziela gra kapela"]. Akordeoniści grali także w Orkiestrze Mandolinistów Edwarda Ciukszy, m.in. Cezary Banaszkiewicz. Preferowanym gatunkiem przez większość tych zespołów była stylizowana muzyka ludowa, którą zresztą narzucała prowadzona wówczas polityka kulturalna państwa. Jedynie zespół W. Bieżana wprowadzał do swojego repertuaru tanga, samby, beguine, rumby i walce musette. Bieżan komponował także utwory w tym stylu.

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #1, 19 sty 2021, 00:10 »
Warto zwrócić uwagę na opis z płyty winylowej "W starych nutach babuni":

Zespół Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego działający nieprzerwanie od 1947 r. na antenie Polskiego Radia, należy do najlepszych zespołów tego rodzaju. Zasłużone uznanie jakie zdobył w ciągu tych długich lat jest wciąż niesłabnące i przejawia się w ciągłym zapotrzebowaniu na nowe płyty rozchodzące się szybko w kraju i za granicą. Powodzenie to łatwo przecież wytłumaczyć - zespół jest samą melodią, melodią na wskroś polską, ludową, a więc zawsze świeżą, porywającą i ponadczasową. Poza tym w najlepszym wydaniu, gdyż koncertmistrzem zespołu jest sam Tadeusz Wesołowski grający po mistrzowsku na akordeonie i jego czterej utalentowani towarzysze: Mieczysław Matracki - drugi akordeon, Aleksy Siemionow - fortepian, Andrzej Żandarowski - gitara i Leszek Frey - kontrabas.





W początkach swej działalności Tadeusz Wesołowski i jego towarzysze postanowili uprawiać wyłącznie muzykę inspirowaną polskim folklorem. Z czasem, w miarę wzrostu powodzenia i dużego zapotrzebowania na ten rodzaj muzyki, rozszerzyli swój repertuar o tematykę folkloru miejskiego, chroniąc często od zapomnienia stare, ulubione melodie naszych przodków. T. Wesołowski jest również sam znanym twórcą wielu melodii nawiązujących stylem do twórczości ludowej, nie stroni też od najbardziej wziętych utworów nowych, które zdobyły sobie popularność dzięki swej melodyjności i wzruszającej prostocie, bo tym właśnie cechom w głównej mierze zawdzięcza zespół swe olbrzymie powodzenie.





Miarą tego powodzenia poza stałymi audycjami "Na swojską nutę" w PR, 200 wydanymi płytami i mnóstwem nagranych taśm archiwalnych są listy stałych korespondentów ze Związku Radzieckiego i Anglii a nawet z Afryki. Zespół odniósł wielki sukces na Międzynarodowej Konferencji OIRT w Lipsku, i od tej pory ogromną falą zaczęły płynąć taśmy i płyty z jego nagraniami do wszystkich krajów aż za Ocean. Rozchwytywane są w każdym ośrodku polonijnym przynosząc ze sobą świeży powiew i pozdrowienia z ojczyzny - skracając czas i przestrzeń.





Wiele lat przed pierwszą wojną światową mieszkańcy Warszawy za jedną z najmilszych rozrywek uważali przesiadywanie w niewielkich ogródkach, w cieniu drzew rozstawiano białym obrusem nakryte stoły, na których w upalne letnie dni pojawiały się kufle z piwem, szklanki z winem. Przy stołach tych rozmawiano, plotkowano i śmiano się głośno. Były jednakże takie momenty, kiedy wszyscy milkli. Uwagę ich bowiem zwracały występy ogródkowego zespołu. Każda restauracja z ogródkiem nie mogła obyć się bez zespołu kilku muzyków, do którego zapraszano również gościnnie występujących śpiewaków. Nie jedna przyszła diva operetkowa, a nawet i operowa, zdobywała pierwsze oklaski właśnie w takich restauracyjnych ogródkach.





Płynęły lata ? Warszawa się rozbudowywała. Stopniowo jeden po drugim znikały restauracyjne ogródki. Zespoły muzyczne przenosiły się do zamkniętych sal. W ten sposób wytworzył się specjalny typ miejskiej kapeli przygrywającej niekiedy do tańca, ale częściej ?do słuchu", dla uprzyjemnienia pobytu gościom w lokalu. Do tych właśnie tradycji nawiązał Tadeusz Wesołowski tworząc przed laty swój zespół. Ponieważ sam jest wirtuozem gry na harmonii i potrafił dobrać sobie równie doskonałych instrumentalistów, stworzony przezeń zespół bardzo prędko zdobył sobie zasłużone uznanie. Występy w Polskim Radio w niezmiernie lubianych audycjach ?Na swojską nutę", bardzo szybko spopularyzowały zespół w całym kraju. Z pewnością jest to dzisiaj, obole Polskiej Kapeli Feliksa Dzierżanowskiego, najbardziej znany zespół rozrywkowy tego typu w Polsce.





Zespół składa się z pięciu osób. Koncertmistrzem zespołu jest sam Tadeusz Wesołowski, grający po mistrzowsku na harmonii, a ściślej na jej bardziej współczesnym wydaniu ? akordeonie. W zespole ponadto grają: drugi akordeonista, pianista, gitarzysta i kontrabasista. Polska muzyka ludowa, niezmiernie bogata i różnorodna, odznaczała się przez wiele stuleci swoim dominującym wokalnym charakterem. Na weselach wiejskich równie dużo tańczono, co śpiewano. I dlatego w wiejskich kapelach zadowalano się skrzypcami, basetlą i bębenkiem. Harmonia, a po niej akordeon, były to już instrumenty miejskie. Sięgając po te instrumenty grający szukali jednak melodii na wsi. Szukali ich zresztą, najczęściej we własnych wspomnieniach dziecinnych. Dlatego też folklor miejski, a raczej podmiejski łączy się tematyką swych melodii bardzo silnie z folklorem wiejskim.





Wszystko to tłumaczy powodzenie, jakim od lat cieszy się zespół Tadeusza Wesołowskiego. Większą część swego bardzo różnorodnego repertuaru skomponował sam twórca zespołu. Niektóre utwory są tylko opracowaniem polskich tanecznych melodii ludowych, wiele jednak jest płodem inwencji kompozytora-wirtuoza, nawiązując jedynie tylko stylem do melodii ludowych. Można tańczyć przy wtórze Zespołu Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego, ale można też i na pewno warto! ? posłuchać koncertowej gry tego tak w Polsce cenionego i lubianego zespołu.



Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #2, 19 sty 2021, 00:10 »
Niektóre kompozycje Tadeusza Wesołowskiego:
  • Alpejskie fiołki
  • Ania
  • Baletnica
  • Bartek
  • Białe bzy
  • Bohaterów Warszawy
  • Chłopskie wesele
  • Chromatyczna
  • Dla rekrutów
  • Do białego dnia
  • Dzwoneczki liliowe
  • Edzio trębacz
  • Elektryczne schody
  • Gościnny oberek
  • Ira
  • Jedynak
  • Karczewska
  • Karnawałowa polka
  • Krakowiaki
  • Kujawiaka graj
  • Kujawiaki
  • Kujawianka
  • Kumoterski oberek
  • Lucynka Marsz
  • Moje marzenie
  • Na falach eteru
  • Na karuzeli
  • Na krakowskim rynku
  • Na rynku
  • Nad Naroczą
  • Od huty do huty
  • Ojra ojra
  • Ozdobne paciorki
  • Pod gruszą
  • Polka z brodą
  • Przekwitłe róże
  • Przy gramofonie
  • Pupilka
  • Rozkoszna
  • Sandomierski oberek
  • Siarczysty
  • Spełniony sen
  • Spod Janowa
  • Stenia
  • Uśmiech
  • W dolinie róż
  • W Jezioranach
  • W kujawskiej chatce
  • Walc dla Neli
  • Z Janowa
  • Z mazurskich stron
  • Z obcasa
  • Z polotem
  • Z polskiej wsi
  • Z Sulejowa
  • Z Szymanowa
  • Z temperamentem
  • Żołnierska polka



Utwory w wyk. zespołu Tadeusza Wesołowskiego wykorzystane w polskich filmach:
  • Krakowiak w filmie "Po upadku" [1989]
  • "Na karuzeli" w filmie "Obywatel Piszczyk" [1988]
  • "Polka" w filmie "Królowa pszczół" [1977]
  • Polka "Elektryczne schody" w pierwszym odcinku serialu "Wakacje" "Nas czterech" z 1976 r.
  • "W Jezioranach" w komedii M. Piwowskiego "Rejs" [1976]


"W Jezioranach" w "Rejsie":

https://i.imgur.com/a9VhhM7.png
Tadeusz Wesołowski


Link do muzyki w filmie: https://youtu.be/IkEf42l6vo4?t=219


"Na karuzeli" w "Obywatelu Piszczyku" (prawdopodobnie na początku w scenie przy wyjściu z kina)




Polka w "Królowej pszczół"




"Elektryczne schody" w serialu "Wakacje - nas czterech"





W filmie  "Goryl, czyli ostatnie zadanie":

"Z polskiej wsi - oberki". Oberka nawet dobrze słychać w tle w scenie przy barze. https://youtu.be/tEWtSlinWt8?t=1682

"W Jezioranach"
https://youtu.be/tEWtSlinWt8?t=1805

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #3, 19 sty 2021, 00:10 »
Wydawnictwa nutowe (używane są jeszcze dostępne na platformach handlowych):


Album na akordeon nr 2
Z Janowa - oberek, Na falach eteru - walczyk, Karczewska - polka, Spełniony sen - walczyk, Z Mazurskich stron - kujawiak, Przy gramofonie - polka, Chromatyczna - polka, Stenia - walczyk, Pupilka - polka, Wesołek - oberek, Wesołe Kujawianki - kujawiak, Z Szymanowa ? oberek.





Tadeusz Wesołowski - W zielonej dąbrowie - 10 melodii na akordeon, ZNAK
Złote iskry - polka; Moje marzenie - walc; Gościnny - oberek; Jedynak - kujawiak; W zielonej dąbrowie - kujawiak; Cyrkówka - polka; Na karuzeli - oberek; Bombonierka - polka, Bartek - mazur; Marsz bohaterów Warszawy.

https://i.imgur.com/rEErLwA.jpg
Tadeusz Wesołowski




Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. I [pierwsze wydanie] - zbiór utworów tanecznych na akordeon, Czytelnik.
Przy sobocie po robocie, Hej dziewczyno, Zaloty wiejskie, Czerwone korale, U sołtysa, Na krakowskim rynku, Studentka. Poniższa strona jest stroną tytułową, co właściwie tłumaczą trudne lata '50. Rozmiar publikacji między A4 i A5 znacząco mniejszy od pozostałych. Przy niektórych melodiach słowa.





Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. II [pierwsze wydanie] - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Pod gruszą - polka, Rytmiczna - polka, Lucynka - polka, Na rozgrzewkę - oberek, Tola - walc A. Buzuka, Raz w życiu - walc J. Kozłowskiego, Z całego serca - walc J. Kozłowskiego, Ira ? walc.

https://i.imgur.com/zMO2rhj.jpg
Tadeusz Wesołowski




Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. I [drugie wydanie] - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Hej, dziewczyno [kujawiak]; Zaloty wiejskie [wiązanka oberków]; Pastereczka [kujawiak]; U sołtysa [polka]; Rżnij, Walenty [oberek]; Z izby do izby [polka]; Zaświeciło słonko [kujawiak]; Żeglarka [polka]; Z całego serca [walc].

https://i.imgur.com/ONGxFUz.jpg
Tadeusz Wesołowski




Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. II [drugie wydanie] - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Baletnica - polka; Laurowy - walc; W kujawskiej chatce - kujawiak; Po żniwach - oberek; Żołnierska - polka; Uśmiech - walc; Krakowiaki.

https://i.imgur.com/lTEGRoO.jpg
Tadeusz Wesołowski




Tadeusz Wesołowski - Na swojską nutę - z. III - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Kumoterski - oberek Dzwoneczki liliowe - kujawiak Edzio trębacz - polka Nad Naroczą - walc Na rynku - oberek Krakowiaki.

https://i.imgur.com/kHWbrXd.jpg
Tadeusz Wesołowski




Tadeusz Wesołowski - Na wesoło - z. I - zbiór utworów tanecznych na akordeon, PWM
Ploteczka - poleczka; Miłe spotkanie - walczyk; Z temperamentem - polka; Siarczysty - oberek; Ania - walczyk; Złota podkóweczka - polka; Z obcasa - oberek; Na Krakowskim Rynku - wiązanka krakowiaków; Lucynka - polka; Ira - walczyk; Zabawna lalka ? polka.

https://i.imgur.com/fG7I85X.jpg
Tadeusz Wesołowski




Tadeusz Wesołowski - Na wesoło - z. II - utwory taneczne na akordeon, PWM
Wiosenna - poleczka; Od huty do huty - oberek; Dziecinna bajka - walc; Zadzwoniły kłosy - kujawiak; Przekwitłe róże ? walc.

https://i.imgur.com/PZlHPrD.jpg
Tadeusz Wesołowski




Do literatury opracowań Tadeusza Wesołowskiego należy także zaliczyć:

Tańczymy przy akordeonie. Na swojską nutę. Zbiór najpopularniejszych polek, walców i oberków na akordeon. PWM.

Zaloty wiejskie - wiązanka oberków; Hej, dziewczyno - kujawiak; U sołtysa - polka; Pastereczka - kujawiak; Z całego serca - walc; Rżnij, Walenty - oberek; Z izby do izby - oberek; Zaświeciło słonko - kujawiak; Żeglarka - polka.





Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #4, 19 sty 2021, 00:10 »
Płyty CD:

Muzyka z kołchoźnika, Zespół Harmonistów Tadeusz Wesołowskiego, utwory wydane na płycie przez wyd. Teddy Records. Obecnie szeroko dostępna i łatwa w zakupie.
  • Wiarusy (Polonez)
  • Ojra, ojra (Polka)
  • Matulu kochana (Oberek)
  • Dla Krysi (Walc)
  • Dziadek (Polka)
  • Krakowski oberek
  • Szabasówka (Polka)
  • Walc o północy
  • Szumią liście na topoli (Oberek)
  • Wójt (Mazur)
  • Marsz Bohaterów Warszawy
  • Śmieszka (Polka)
  • Na rozgrzewkę (Oberek)
  • Pastereczka (Kujawiak)
  • Przy sobocie po robocie (Walc)
  • Z polskiej wsi (Oberki)
  • Żołnierska Polka
  • Na przedmieściu (Polka)
  • Renia (walc)
  • Siarczysty (Oberek)
  • Hopaj!, siupaj! (Oberek)
  • Lodzia (Polka)
  • Pożegnanie ojczyzny (Polonez)




Płyta cd ZESPÓŁ AKORDEONISTÓW:
Na tej płycie składankowej zawartych jest 25 najpopularniejszych kompozycji na akordeon w archiwalnym wykonaniu zespołów: Tadeusza Wesołowskiego, Włodzimierza Bieżana i Cezarego Banaszkiewicza solo z zespołem Edwarda Ciukszy; m. in. Dziadek Polka, Biały mazur, Wszystkie rybki, Głęboka studzienka, Cyt cyt, Upływa szybko życie, Pożegnanie ojczyzny, Szabasówka, Kumoterski (oberek), Nieboraczek (kujawiak) i wiele innych.

https://i.imgur.com/pRuU5MO.jpg
Tadeusz Wesołowski


https://i.imgur.com/m8tCrtr.jpg
Tadeusz Wesołowski


https://i.imgur.com/CvMDUEK.jpg
Tadeusz Wesołowski





Wybrane płyty winylowe:

W starych nutach babuni, 1971, Strona 1:
1. Upływa szybko życie (trad - Franciszek Leśniak)
2. Walczyk Warszawy (Lucjan Rzewuski - Jerzy Jurandot)
3. Szła dzieweczka (trad - trad)
4. Francois (Zygmunt Karasiński - Andrzej Włast)
5. Wszystkie rybki śpią w jeziorze (trad - trad)
6. Bal u Joska (trad)
7. Poszła Jadwiga (trad)
Strona 2:
8. O północy (Swidler)
9. Głęboka studzienka (trad - Helena Kołaczkowska)
10. Zielony kapelusik (Jan Markowski - Zbigniew Gozdawa)
11. Cyt, cyt (Tadeusz Sygietyński - Mira Zimińska-Sygietyńska)
12. Pij bracie, pij (W. Linderman - I. Ber)
13. Wesele (trad)

https://i.imgur.com/bl0EnK2.jpg
Tadeusz Wesołowski



Z temperamentem, Strona 1
1.Z temperamentem (Tadeusz Wesołowski)
2.Uśmiech (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
3.Oberek ślubny (B. Trzeciak)
4.Edzio trębacz (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
5.Dwie kumy (Karol Namysłowski - Karol Namysłowski)
6.Dzwoneczki liliowe (Tadeusz Wesołowski)
7.Wiosenna poleczka (Jerzy Mart - Marek Głogowski)
8.Wiarusy (Leo Fall)
Strona 2:
9.Jubilatka (M. Ładowski - Wiktor Maksimkin)
10.W dolinie róż (Tadeusz Wesołowski)
11.Dla rekrutów (Tadeusz Wesołowski - H. Szachnowski)
12.Na rynku (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
13.Ozdobne paciorki (Tadeusz Wesołowski)
14.W cichym dworku (Franciszek Wilkoszewski - H. Szachnowski)
15.Wiązanka krakowiaków





Pożegnanie Ojczyzny, Strona 1:
1.Pożegnanie Ojczyzny - polonez a-moll (Michał Kleofas Ogiński)
2.Kwiaty polskie (Wojciech Osmański)
3.Na wierzbowym listku (Tadeusz Kwieciński, Roman Sadowski)
4.Gościnny oberek (Tadeusz Wesołowski)
5.Śmieszka (Karol Namysłowski - lud.)
Strona 2:
6.Nie masz tańca nad mazura (Feliks Dzierżanowski - Feliks Dzierżanowski)
7.Dziadek (Tadeusz Wesołowski)
8.Nad Naroczą (Tadeusz Wesołowski)
9.Na krakowskim rynku (Tadeusz Wesołowski)
10.Z Janowa (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
11.Czerwone korale (Jan Kozłowski - Michał Ochorowicz)
12.Krakowski oberek (H. Brzeziński - lud.)
13.Biały mazur (Wojciech Osmański)
 

https://i.imgur.com/gonCJSh.jpg
Tadeusz Wesołowski



Na krakowskim rynku, 1967, Wykonawcy: Romuald Miazga, Wincenty Nowakowski (voc), Feliks Nowicki (voc), Helena Warpechowska (voc), Józef Wojtan (bar), Zespół Akordeonistów.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLiHyc8B23Y0458HYJb-2UxLn5Hu0V-Bzo

Strona 115:20
1.Hejnał krakowski (D. Gorzelniarski - lud.)02:58
2.Walc dla Neli (Tadeusz Wesołowski)
3.Świr, świr za kominem (Karol Namysłowski - lud.)03:39
4.W Pacanowie na jarmarku (Jan Gnatowski)
5.Kujawiaka graj (Tadeusz Wesołowski)03:20
6.Sandomierski oberek (Tadeusz Wesołowski)02:55
7.Karnawałowa polka (Tadeusz Wesołowski)02:28
Strona 211:17
8.Polonez (T. Kiesewetter)02:36
9.W Jezioranach (Tadeusz Wesołowski)
10.Z Budziszynka (Stanisław Trzeciak)03:05
11.O mej matuli (D. Gorzelniarski)03:26
12.Polka z brodą (T. Szachnowski, Tadeusz Wesołowski - E. Pollak)
13.Alpejskie fiołki (Tadeusz Wesołowski)
14.Z Sulejowa (Tadeusz Wesołowski)02:10


https://i.imgur.com/Kms30SJ.jpg
Tadeusz Wesołowski



Na polską nutę, Zespół Akordeonistów Tadeusza Wesołowskiego, Strona 1:
1.Pożegnanie Ojczyzny - polonez a-moll (Michał Kleofas Ogiński)
2.Biały mazur (Wojciech Osmański)
3.Szabasówka (J. Różewicz)
4.Zaszumiały drzewa (Witold Kulpowicz)
Strona 2:
5.Nad Naroczą (Tadeusz Wesołowski)
6.Dziadek (Tadeusz Wesołowski)
7.Zadzwoniły kłosy (Tadeusz Kozłowski)
8.Kumoterski oberek (Tadeusz Wesołowski)


https://i.imgur.com/PnFCEwJ.jpeg
Tadeusz Wesołowski
« Ostatnia zmiana: 19 sty 2021, 16:59 wysłana przez kasparov »

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #5, 19 sty 2021, 16:15 »



Czym chata bogata, Wykonawcy: Zespół Harmonistow Tadeusza Wesołowskiego, 1959. Strona 1:
https://www.youtube.com/watch?v=dJxmEFxE02Q
1.Nie masz tańca nad mazura (Feliks Dzierżanowski - Feliks Dzierżanowski)
2.Śmieszka (Karol Namysłowski - lud.)
3.Czerwone korale (Jan Kozłowski - Michał Ochorowicz)
4.Krakowski oberek (H. Brzeziński - lud.)
5.Wesoły Antek (Feliks Dzierżanowski - Feliks Dzierżanowski)
Strona 2:
https://www.youtube.com/watch?v=XAICD5e4FuU
6.Z Janowa (Tadeusz Wesołowski - Tadeusz Wesołowski)
7.Na przedmieściu (F. Frachowicz - A. Połoński)
8.Na wierzbowym listku (Tadeusz Kwieciński, Roman Sadowski)
9.Szumią liście na topoli (Anatoliusz Horbowski - J. Białkowski)


https://i.imgur.com/csHpPvd.jpg
Tadeusz Wesołowski



Jak zabawa to zabawa, Wykonawcy: Wincenty Nowakowski (voc), Feliks Nowicki (voc), Zespół Harmonistów Tadeusza Wesołowskiego, Strona 1:
1.Gościnny oberek (Tadeusz Wesołowski)
2.Dla Krysi (Stanisław Trzeciak)
3.Rozkoszna (Tadeusz Wesołowski)
4.W kujawskiej chatce (Tadeusz Wesołowski)
Strona 2:
5.Z zapałem (Witold Kulpowicz)
6.Moje marzenie (Tadeusz Wesołowski)
7.Pod grusza (Tadeusz Wesołowski)
8.Od huty do huty (Tadeusz Wesołowski)








Folk music from Poland, Tadeusz Wesołowski, 1964. Strona 1:
1.Szabasówka (J. Różewicz)
2.Zaszumiały drzewa (Witold Kulpowicz)
Strona 2:
3.Pożegnanie Ojczyzny - polonez a-moll (Michał Kleofas Ogiński)
4.Biały mazur (Wojciech Osmański)





Folk music from Poland, Tadeusz Wesołowski, Strona 1:
1.Dziadek (Stanisław Hadyna - Stanisław Hadyna)
2.Nad Naroczą (Tadeusz Wesołowski)
Strona 2:
3.Kumoterski oberek (Tadeusz Wesołowski)
4.Zadzwoniły kłosy (Tadeusz Kozłowski)






Tadeusz Wesołowski, Strona 1:
1.Wiarusy (Leo Fall)
2.Złudzenie (Czesław Żak)
Strona 2:
3.Kmiotek (Stanisław Trzeciak)
4.Żołnierska polka (Tadeusz Wesołowski)









Wesołe akordeony nr 2, Zespół Harmonistów T. Wesołowskiego z przyśpiewkami, wydano w Anglii
Strona A:
Złote Czasy
Edzio-Trębacz
Strona B:
O Mej Matuli
W Krakowie

https://i.imgur.com/j86h68i.jpg
Tadeusz Wesołowski




'Carinia' Piano Accordeon Orchestra ?? Polka De Paris / Cascades, wydano w Autralii
Strona A:
Polka De Paris, T. Wesołowski
Strona B:
Cascades, A. Zmigrod








Obecnie propagatorem twórczości Tadeusza Wesołowskiego jest m. in. Arkadiusz Korytkowski, który na swoim kanale YouTube umieścił dużo utworów Wesołowskiego:
https://www.youtube.com/user/ArekAkordeonista/videos

oraz organizuje imprezy poświęcone jego pamięci, np. "Koncert pamięci Tadeusza Wesołowskiego w 45 rocznicę śmierci - naszalomza"
https://youtu.be/-7Z2ZdiInNA



Niektóre utwory Tadeusza Wesołowskiego:

Pod namiotem, Camerata Vistula i Jerzy Łukasiewicz (akordeon)
https://youtu.be/scQ9Baq1BH0

Dzwoneczki liliowe
https://youtu.be/6kj34CVToHY

Elektryczne schody (polka) - Stanisław Morawski
https://youtu.be/a-fDFatA_7g

Oberek "Gościnny", Antoni Frodyma
https://youtu.be/Y_1qhrpmr6Q

Nad Naroczą, Jan Stokowski
https://youtu.be/4WcwlIKS8Wc

Alpejskie fiołki
https://youtu.be/S2I1h2eRMQY

Od huty do huty, Janek Stokowski
https://youtu.be/XeeeBgQtGPk

Kwiaty Polskie, Wiązanka melodii ludowych, oprac. T. Wesołowski
https://youtu.be/XiUfkDHS3Uc
« Ostatnia zmiana: 19 sty 2021, 23:32 wysłana przez kasparov »

Offline Marcel

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7690
    • Zobacz profil
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #6, 19 sty 2021, 21:51 »
Kasparov, dziękuję za opracowanie tak obszernego artykułu o Tadeuszu Wesołowskim. Ustawiłem Ci status "VIP", jako symboliczne podziękowanie za całokształt Twojej aktywności na Forum :)

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #7, 19 sty 2021, 22:33 »
Bardzo Ci dziękuję Marcelu za docenienie mojej pracy. To budujące i mobilizujące do dalszych działań :) Dziękuję!

W celu odnalezienia jakichkolwiek notatek, szkiców, zdjęć lub innych rzeczy nawiązałem kontakt z PSM I stopnia nr 5, z Polskim Radiem, Carnegie Hall i Brytyjską Organizacją Akordeonistów (NAO). Niestety po kolei otrzymywałem wiadomości, że aktualnie materiałów żadnych nie mają. Zatrudnieni ludzie w ówczesnych czasach (Wesołowski zmarł w ?72) już nie pracują. Być może coś jest gdzieś w nieskatalogowanym archiwum ileś kilometrów poza ich siedzibą itd. Szkoda. Cieszę się jednak, że udało się stworzyć fajne opracowanie na podstawie aktualnie dostępnych materiałów w kraju.

Offline Leszek

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1975
    • Zobacz profil
  • Skąd: śląskie, Hiszpania
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #8, 21 sty 2021, 23:00 »
Kasparov, szacun  [brawo]  [piwo]

Offline guralband

  • VIP Złota Rączka
  • *****
  • Wiadomości: 1227
    • Zobacz profil
  • Skąd: lubuskie
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #9, 22 sty 2021, 16:36 »
Kasparov  !
Znałem, słyszałem nazwisko nawet tata miał trochę jego płyt ale Ty podrzuciłeś dużo więcej  [brawo] za włożoną pracę  [piwo]

Offline Marta

  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #10, 24 sty 2021, 09:43 »
Tadeusz Wesołowski - Pod namiotem, polka
Wykonawcy: Jerzy Łukasiewicz i orkiestra Camerata Vistula
https://youtu.be/scQ9Baq1BH0

Tadeusz Wesołowski - Pod gruszą, polka
Wykonawcy: Jerzy Łukasiewicz
https://www.youtube.com/watch?v=k8OIes1GpMY

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #11, 24 sty 2021, 10:30 »
Super :) nie wiesz gdzie można znaleźć nuty do "Pod namiotem"? Nuty do "Gruszy" znajdują się w Zeszycie II "Na swojską nutę".
« Ostatnia zmiana: 24 sty 2021, 15:38 wysłana przez kasparov »

Offline Marta

  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #12, 24 sty 2021, 14:11 »
Gdy zaczynałam naukę na akordeonie nuty Wesołowskiego już dawno nie były dostępne. Nikt chyba tego później nie próbował wydawać, może z powodu praw autorskich. A szkoda. Nauczenie się takiej polki byłoby moim zdaniem bardziej przydatne dla zdobycia techniki, jak wkuwanie nudnych etiud. Wyczytałam, że T. Wesołowski uczył w szkole muzycznej. Ciekawe, czy zadawał uczniom swoje polki?

Offline Kasparov

  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 704
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #13, 24 sty 2021, 20:38 »
Tadeusz Wesołowski uczył w PSM I st. nr 5 im. Henryka Wieniawskiego przy obecnej ulicy Globusowej 24 w warszawskich Nowych Włochach, gdzie też mieszkał. Z pewnego źródła wiem, że priorytetem była lekcja oraz jej materiał, lecz czasami, gdy zostało trochę czasu, to juniorzy namawiali go na zagranie polki, mazura lub oberka, to nie odmawiał :) Przez pewien czas prowadził też orkiestrę akordeonistów założoną przez Pana Lassotę.

Nut "Pod namiotem" nie ma w ww. zbiorach. Może nie zostały opublikowane lub nie wiemy jak do nich dotrzeć. Zeszyty nutowe Wesołowskiego na pewno były wydawane w latach '50 - '80. Czy wcześniej i później też, to nie wiem. Czasami zbiory te są dostępne na platformach handlowych. Powinny być też w bibliotekach SM. Biblioteka Narodowa oferuje spory wachlarz literatury i pocztówek dźwiękowych. Zdecydowana większość dostępna jest tylko na miejscu: https://katalogi.bn.org.pl/discovery/search?query=any,exact,Wesołowski,%20Tadeusz%20(1918-1971)&search_scope=NLOP_IZ_NZ&vid=48OMNIS_NLOP:48OMNIS_NLOP
« Ostatnia zmiana: 25 sty 2021, 08:40 wysłana przez kasparov »

Offline Marta

  • *
  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
Odp: Tadeusz Wesołowski
« Odpowiedź #14, 25 sty 2021, 09:56 »
Gratuluję rzetelności i wnikliwości w przygotowaniu tego tematu. Nie wiem, czy masz jakieś związki z uczelnią muzyczną, ale moim zdaniem nadaje się to z powodzeniem na pracę magisterską z zakresu historii akordeonu w Polsce.